Cytadela - gra karciana

KARCIANA
face wiek: 10+
hourglass_empty czas: 30-60 min
supervised_user_circle ilość graczy: 2-8
casino wydawca: Rebel

W niewielkim, kompaktowym pudełku otrzymujemy strategiczną grę karcianą polegającą na wymianie kart. Naszym zadaniem w grze jest wybudowanie miasta. Podczas kolejnych tur pobieramy zasoby i budujemy poszczególne dzielnice naszych miast - robimy to poprzez karty postaci.

Karty postaci - gra Cytadela

Każda z postaci na kartach ma swój efekt - W początkowych rozgrywkach korzystamy z podstawowych kart postaci, jednak nabierając wiedzy i doświadczenia postacie można wymieniać, co bardziej urozmaica grę i sprawia, że szybko nie będzie się nudzić. 

Karty postaci w grze Cytadela
Karty postaci w grze Cytadela

Duża interakcja między graczami

Jeśli ktoś wywnioskował z opisu, że podczas rozgrywki spokojnie tworzymy sobie nasze miasta - nic bardziej mylnego! Gra oferuje wiele możliwości taktycznych oraz dużą interakcję - w tym także negatywną! Podczas rozgrywki musimy uważnie śledzić poczynania innych graczy i umiejętnie balansować pomiędzy zdobywaniem kozyści dla siebie, a zaszkodzeniem przyciwnikowi, by za bardzo nie urósł w siłę. Cytadela jest grą bardzo wciągającą - emocji przy stole z pewnością nie zabraknie! 

Gra Cytadela - karty dzielnic miasta
Gra Cytadela - karty dzielnic miasta

Cytadela - jak w to się gra?

Na początku każdej rundy gracz posiadający koronę tasuje odpowiednią ilość kart postaci  (zależną od ilości graczy) i przekazuje talie pierwszemu graczowi, który wybiera z niej jedną z postaci i przekazuje talię dalej. Tak każdy z graczy wybiera postać. Tury poszczególnych graczy rozgrywane są według rangi wybranych postaci. Wywołuje je po kolei gracz trzymający koronę. Gdy wyczytana zostanie dana postać odbywana jest tura gracza, który ją posiada. Gracz pozyskuje wtedy zasoby np. monety z banku lub karty dzielnic. 

Po pobraniu zasobów gracz może wybudować 1 dzielnicę w swoim mieście, płacąc za nia do banku odpowiednią ilość monet. Dzielnice nie mogą się jednak powtarzać, tzn. gracz, który wybudował np. dzielnicę handlowa nie może wybudować już w swoim mieście drugiej takiej samej. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy wybuduje w soim mieście 7 dzielnicę. 

Karty dzielnic - z boku widoczne są ich poszczególne wartości w monetach
Karty dzielnic - z boku widoczne są ich poszczególne wartości w monetach

Proste zasady i szybki czas rozgrywki

Pierwsze przejście przez instrukcję, przyznam - nie było dla nas łatwe. Trochę się w niej zagubiliśmy. Ale ostatecznie same zasady gry są bardzo proste i jesli już je znamy wyjeśnienie ich znajomym jest krótkie i szybkie. Rozgrywka nie przeciąga się za długo - nasze trzyosobowe partie kończyły się w mniej niż pół godziny - jak dla nas - idealnie. 

 Atutem gry cytadela jest możliwość rozgrywki w większej grupie osób (aż do ośmiu graczy!), a także duża interakcja między graczami. Gra zaskakuje grywalnością. Zasady łatwo i szybko wytłumaczymy naszym współgraczom - to czyni z niej świetną grę towarzyską o wciągającej rozgrywce. Ta edycja posiada przy tym małe, zgrabne pudełko, dzięki czemu łatwo zabrać grę na wyjazd, na imprezę itp. Gra świetnie się sprawdzi w dorosłym gronie i do rozgrywek z młodzieżą. 

Grę do recenzji przekazało wydawnictwo REBEL - dziękujemy!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel