Wspinająca się biedronka - siła tarcia

Do wykonania biedronki potrzebujemy:

kawałek kartki, z której wycinamy papierową biedronkę
słomkę do napojów
sznurek 
taśmę klejącą

Jak wykonać biedronkę?

Z tyłu wyciętej z papieru (i koniecznie udekorowanej przez małe rączki!) biedronki przyklejamy równolegle dwa kawałki słomki, przez które następnie przewlekamy sznurek (rysunek poniżej).



Sznurek zaczepiamy o klamkę, uchwyt itp. Pociągając raz za jeden raz za drugi koniec sznurka sprawimy, że nasza biedronka zacznie się po nim wspinać.


Odkrywamy siłę tarcia

Wspinająca się biedronka jest świetnym przykładam na wyjaśnienie siły tarcia, dzięki której także i my się poruszamy. Gdy dwie rzeczy się ze sobą stykają pomiędzy nimi występuje siła tarcia. Jeśli powierzchnia przedmiotów jest gładka tarcie jest małe np. chodząc po takiej powierzchni mówimy, że jest ślisko. Tam, gdzie powierzchnia jest chropowata tarcie jest duże. Dlatego buty zimowe, albo zimowe opony dla samochodów mają często chropowatą powierzchnię, wypustki - by zwiększyć siłę tarcia, dzięki czemu nie będą się ślizgać. Gdy jest ślisko chodnik posypujemy piaskiem - również po to, by zwiększyć tarcie.

Biedronka na plastikowym sznurku

Jeśli macie w domu plastikowy sznurek (np. taki do rozwieszania prania) - możecie sprawdzić, czy na nim również biedronka będzie tak świetnie chodzić. Na takim plastikowym sznurku tarcie jest małe - biedronce zapewne nie będzie łatwo, podobnie, jak nam trudno jest wspinać się po oblodzonej, nachylonej ścieżce.


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel