Światy - tradycyjne ozdoby świąteczne z opłatków

Światy to tradycyjne polskie ozdoby przygotowywane z opłatków w okresie Bożego Narodzenia. Światy swą nazwę zawdzięczają kulistej formie, mogą jednak przybierać też bardziej skomplikowane przestrzenne formy.

Światy z opłatka
Światy z opłatka

Oryginalna tradycyjna polska ozdoba choinkowa

Czy wiecie, że w przeciwieństwie do wielu innych tradycyjnych, ludowych ozdób światy z opłatka wykonywano tylko w Polsce? Ich inna nazwa to "wilijki" (ponieważ wykonywano je w wigilię). Mogły mieć różne mniej lub bardziej złożone formy: przestrzenne (na południu Polski) lub płaskie gwiazdki i rozety.

Jak zrobić świat z opłatka?

Do stworzenia własnego świata z opłatka potrzebujemy... tylko opłatki! Mogą być to tradycyjne "prostokąty", które powycinamy w odpowiednie kształty, lub gotowe okrągłe opłatki. Możecie je kupić w sklepach z dewocjonaliami lub wyszukując pod nazwą "hostie niekonsekrowane", "hostia tradycyjna" (to większe koła o średnicy 75 mm), lub "komunikanty" - małe kółeczka o średnicy ok. 3,5 cm.

Jak zrobić świat z opłatka? Krok po kroku!
Jak zrobić świat z opłatka? Krok po kroku!

Do wykonania klasycznego świata potrzebujemy jedno całe kółko, dwa półkola oraz 4 ćwiartki koła. Opłatek wycinamy nożyczkami. Niestety przy wycinaniu opłatek lubi pękać... Aby tego uniknąć można opłatek bardzo delikatnie zwilżyć: np. przykładając go do ust i mocno chuchając.

Krawędź opłatka delikatnie zwilżamy: mokrą gąbką, lub śliną
Krawędź opłatka delikatnie zwilżamy: mokrą gąbką, lub śliną

Jak kleić części opłatka?

Aby skleić części opłatka należy je odpowiednio zwilżyć: nie za słabo, nie za mocno. Najłatwiej zrobić to śliną, ale można też użyć wilgotnej gąbki czy ściereczki.

Najpierw przyklejamy do koła dwa półkola, a następnie pomiędzy nie wklejamy ćwiartki kółek:

Jak zrobić świat z opłatka? Pierwsza konstrukcja
Jak zrobić świat z opłatka? Pierwsza konstrukcja
Doklejamy dalej!
Doklejamy dalej!

Przy doklejaniu elementów po drugiej stronie koła pomoże nam "stojaczek", czyli np. filiżanka:

"Budowa" drugiej połówki "świata"
"Budowa" drugiej połówki "świata"

Oczywiście proponowany przez nas wzór to tylko "wersja podstawowa", którą można w najróżniejszy sposób modyfikować i rozwijać. Wszystko zależy od Waszych pomysłów i wyobraźni przestrzennej!

Gotowe światy z opłatka
Gotowe światy z opłatka

Jak powiesić świat z opłatka?

Czy wiecie, że kiedyś światy wieszano na bardzo cienkich niciach lub na końskich włosach? Chodziło o to, aby przy delikatnym ruchu powietrza świat mógł wirować: kręcić się niczym kula ziemska.

Przekuwając Wasze światy pamiętajcie, że opłatek jest bardzo kruchy i niestety lubi pękać. Światy przekuwajcie dopiero, kiedy wszystkie łączenia porządnie wyschły, najlepiej cienką ostrą igłą i nie przy samym kraju opłatka. 

Światy - ozdoby z opłatka
Światy - ozdoby z opłatka

Światy z opłatka - na choinkę i nie tylko

Światy z opłatka to dziś oryginalna ozdoba choinkowa, warto jednak pamiętać, że niegdyś stanowiła także samodzielną dekorację wieszaną np. nad stołem, na belkach stropowych, przy wizerunkach świętych. Dziś też możemy udekorować nią różne miejsca w naszym mieszkaniu!

Inne tradycyjne ozdoby choinkowe

Światy to typowo polskie ozdoby na choinkę, ale tych tradycyjnych dekoracji znamy o wiele więcej! O ich symbolice dowiecie się z naszej multimedialnej i interaktywnej prezentacji "Historia świątecznej choinki"

Ps. A może macie ochotę wyciąć (już niekoniecznie z opłatka) ptaszka na choinkę? 

Ptaszki - wycinanki. Pomysł na ozdoby choinkowe

Ptaszki - wycinanki. Pomysł na ozdoby choinkowe

Nowy pomysł na ręcznie robioną ozdobę? Proponujemy łatwe w wykonaniu wycinanki: kolorowe ptaszki. Mamy dla Was dwa gotowe wzory: łatwiejszego, wielokolorowego ptaszka oraz trochę trudniejszą przestrzenną wycinankę 3D. ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel