Pyszne molekuły - podstawy chemii

1. Atom - mała drobinka

W przyrodzie wszystko co nas otacza zbudowane jest z małych drobinek - atomów. Atom jest tak mały, że nie można go zobaczyć nawet pod mikroskopem! Z atomów zbudowany jest cały nasz świat i wszystko, co nas otacza – Ziemia, Słońce, Księżyc, gwiazdy, rośliny, a także komórki zwierząt i ludzi. Jak wyglądają cząsteczki znanych nam substancji? My do budowy naszych molekuł użyliśmy żelków (najlepiej w różnych kolorach) i wykałaczek. 


molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty  

Pyszne, kolorowe żelki posłużą nam za atomy. 

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty 

2. Atomy nie lubią być same!

Substancje, gdzie wszystkie atomy są takie same nazywamy pierwiastkami - to np. tlen, którym oddychamy, złoto, srebro, węgiel. Jednak nawet w pierwiastkach atomy nie lubią siedzieć oddzielnie - bardzo chętnie łączą się ze sobą tworząc cząsteczki.  Tlen w powietrzu to tak naprawdę cząsteczka złożona z dwóch atomów tlenu. Gazy, które są w naszym powietrzu tworzą cząsteczki zbudowane z dwóch atomów - tak, jak cząsteczka tlenu zbudowana jest z dwóch atomów tlenu, tak również cząsteczka azotu zbudowana jest z dwóch atomów azotu, cząsteczka wodoru z dwóch atomów wodoru.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Ale wysoko, bardzo wysoko nad ziemią (jeszcze wyżej niż latają samoloty) jest dużo tlenu, który składa się nie z dwóch, lecz z trzech atomów. Taki tlen nazywamy ozonem. Ozon chroni nas przed zbyt dużym promieniowaniem od Słońca.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

3. Atomy - nerdy
Niektóre atomy gazów wolą być samotne. Pamiętasz unoszące się baloniki? Jest w nich hel – gaz, który nie tworzy cząsteczek. Ten gaz nie tylko nie lubi tworzyć cząsteczek ze sobą. On w w ogóle nie lubią się wiązać, także z innymi atomami – jego atomy zawsze chcą być same. Takie gazy, które nie tworzą cząsteczek nazywamy gazami szlachetnymi. Jest ich w przyrodzie bardzo mało.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

4. Atomy - multi-kulti

Poznaliśmy cząsteczki zbudowane z takich samych atomów. Jednak najwięcej z nich jest zbudowane z różnych, połączonych ze sobą atomów. Cząsteczka wody zbudowana jest z jednego atomu tlenu i dwóch atomów wodoru.  Cząsteczka dwutlenku węgla, który wydychamy to dwa atomy tlenu i jeden atom węgla.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty


4. Pierwiastek, czy związek chemiczny?
Cząsteczki, które są zbudowane z takich samych atomów to pierwiastki a te, które składają się z różnych atomów to związki chemiczne. Potrafisz pokazać, które cząsteczki są pierwiastkami, a które związkiem chemicznym?


Czy podobała Ci się zabawa z cząsteczkami i atomami? A teraz najfajniejsza część zabawy – Smacznego!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel