Pyszne molekuły - podstawy chemii
Jak zobrazować dziecku pojęcie cząsteczki albo atomu? Najchętniej na słodko.

My do budowy naszych molekuł użyliśmy żelków (najlepiej w różnych kolorach) i wykałaczek.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Żelki posłużą nam za atomy.

W przyrodzie wszystko co nas otacza zbudowane jest z atomów. Atom to taka mała drobinka, tak mała, że nie dostrzegamy go gołym okiem. Atom jest tak mały, ze nie można go zobaczyć nawet pod mikroskopem. Z takich drobinek zbudowany jest nasz świat – Ziemia, Słońce, Księżyc, gwiazdy, rośliny, zwierzęta a także my – ludzie . Wszyscy jesteśmy zbudowani z tych drobinek – atomów.Czasem te drobinki łączą się ze sobą tworząc cząsteczkę.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Tlen, którym oddychamy to tak naprawdę cząsteczka złożona z dwóch atomów tlenu. Nasze powietrze składa się z wielu różnych gazów. Najwięcej w powietrzu jest azotu, jest też bardzo dużo tlenu. Gazy, które są w powietrzu są właśnie cząsteczkami zbudowanymi z dwóch atomów. Tak jak cząsteczka tlenu zbudowana jest z dwóch atomów tlenu, tak również cząsteczka azotu zbudowana jest z dwóch atomów azotu, cząsteczka wodoru z dwóch atomów wodoru.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Ale wysoko, bardzo wysoko nad ziemią (jeszcze wyżej niż latają samoloty) jest dużo tlenu, który składa się nie z dwóch lecz z trzech atomów. Taki tlen nazywamy ozonem. Ozon chroni nas przed zbyt dużym promieniowaniem od Słońca.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Niektóre gazy zamiast tworzyć podwójną cząsteczkę wolą być samotne. Pamiętasz unoszące się baloniki. W tych balonikach był hel – gaz, który nie tworzy cząsteczek. Ten gaz nie tylko nie lubi tworzyć cząsteczek ze sobą. On w w ogóle nie lubią się wiązać, także z innymi atomami – jego atomy zawsze chcą być same. Takie gazy, które nie tworzą cząsteczek nazywamy gazami szlachetnymi. Jest ich w przyrodzie bardzo mało.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Cząsteczkę tlenu tworzą dwa lub trzy takie same atomy. Jednak cząsteczki mogą być zbudowane także z różnych atomów. Cząsteczka wody zbudowana jest z jednego atomu tlenu i dwóch atomów wodoru.

molekuły i czasteczki doswiadczenia eksperymenty

Cząsteczki, które są zbudowane z takich samych atomów to pierwiastki a te, które składają się z różnych atomów to związki chemiczne. Potrafisz pokazać, które cząsteczki są pierwiastkami a które związkiem chemicznym?

Cząsteczka dwutlenku węgla, który wydychamy to dwa atomy tlenu i jeden atom węgla. Dwutlenek węgla powstaje także w piecu, gdy spalamy węgiel i gdy w piecu jest dużo tlenu. Czasem jednak, jeśli spalamy węgiel i zamknie się drzwiczki do pieca węgiel będzie miał za mało tlenu. Nie będzie mógł połączyć się z dwoma atomami tlenu tylko weźmie jeden atom tlenu. Powstaje wtedy czad czyli cząsteczka z jednym atomem węgla i jednym atomem tlenu. Czad to silnie trujący gaz, trzeba bardzo uważać, gdy palimy w piecu żeby nie powstał czad. Czy cząsteczki dwutlenku węgla i czadu czyli tlenku węgla to pierwiastki czy związki chemiczne?

Czy podobała Ci się zabawa z cząsteczkami i atomami? A teraz najfajniejsza część zabawy – Smacznego!

comments powered by Disqus