Powietrze
Potrzebne będą:
butelka
strzykawka
świeczka lub podgrzewacz


Połóżmy na stole pustą szklankę, butelkę oraz strzykawkę z odsuniętym tłokiem– zapytajmy dziecka co jest w środku? Butelka bowiem tak naprawdę nie jest pusta – jest w niej powietrze, gaz, którego nie widzimy ani też nie czujemy, gdyż nie ma on dla nas jakiegoś zapachu. Skoro więc go nie widzimy to skąd wiadomo, że ono tam jest?

Weźmy do ręki strzykawkę i przytrzymajmy wylot palcem. A teraz spróbujmy nacisnąć tłok. Tłok jednak wcale nie chce się zacisnąć. „Coś” jakby było w środku i mu nie pozwalało. To „coś to właśnie powietrze”.

Spróbuj odsunąć trochę palec i teraz nacisnąć tłok. Poczułeś lekki podmuch? To było właśnie uciekające ze strzykawki powietrze.

powietrze doswiadczenia eksperymenty

Podobnie możemy zrobić z butelką – zakręćmy butelkę i pozwólmy dziecku ją zgnieść. Niestety nie jest to możliwe. Powietrze zamknięte w butelce na to nie pozwala. Dopiero po odkręceniu butelki damy radę ja zgnieść. Możemy też poczuć jak przez otwór wylatuje powietrze.

Ruch powietrza na zewnątrz nazywamy wiatrem. Nie widzimy go a jednak czujemy, że wieje.

Zróbmy jeszcze jedno doświadczenie. Postawmy na stole zapaloną świeczkę. Świeczka pali się długo. Jednak jeśli przykryjemy ją szklanką świeczka po chwili gaśnie.

Płomień, żeby się palić potrzebuje zawartego w powietrzu tlenu. Jeśli zamkniemy płomień pod szklanką cały tlen się wypali a gdy się skończy świeczka zgaśnie.

powietrze doswiadczenia eksperymenty

comments powered by Disqus