Poidełko dla ptaków na upalne lato

W upalne dni nie zapominamy o wodzie dla siebie, pamiętajmy też o tym, że potrzebują jej także nasi skrzydlaci przyjaciele! Czy wiecie, że wystawianie wody dla ptaków latem jest o wiele ważniejsze niż dokarmianie ich zimą? Podobno więcej ptaków ginie latem z braku wody niż zimą z powodu mrozu i braku pokarmu.

Ptaki w mieście latem, fot. Krzysiek
Ptaki w mieście latem, fot. Krzysiek

Poidełko - kupić czy zrobić?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych modeli poidełek: małych i dużych, ceramicznych, betonowych, metalowych, stojących i wiszących. Poza funkcją praktyczną mogą one stanowić piękną ozdobę ogrodu lub balkonu.

A może wato samemu zrobić poidełko? To bardzo łatwe, więc koniecznie zaprośmy do wspólnej pracy dzieci!

Ceramiczne poidełko dla ptaków zrobione przez dzieci
Ceramiczne poidełko dla ptaków zrobione przez dzieci

Jak zrobić poidełko dla ptaków?

Najłatwiej będzie wykorzystać elementy, które mamy w domu: stare naczynie, talerz, podstawkę do doniczki. Ważne, żeby nie było zbyt głębokie - dzięki temu z wody skorzystają też np. owady. Dodatkowo do wody możemy włożyć mniejsze elementy: kamienie, patyki, które ułatwią korzystanie z poidełka mniejszym zwierzakom.

Gdzie ustawić wodę dla ptaków?

Po pierwsze miejsce musi być bezpieczne dla ptaków - nie ustawiajmy go na balkonie, po którym spaceruje nasz kot lub pies! Najlepiej, jeśli miejsce nie będzie bardzo nasłonecznione: woda nie będzie się nagrzewać i zbyt szybko parować. Dobrze też, żeby było w miarę zaciszne (np. nie tuż przy placu zabaw naszych pociech), raczej na uboczu; tak, żeby w razie zagrożenia ptaki mogły łatwo się schronić.

Ogrodowe poidełko dla ptaków
Ogrodowe poidełko dla ptaków

Poidełko dla ptaków i owadów - o czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu wody! Ptaki przyzwyczają się do miejsca, gdzie mogą ugasić pragnienie, nie zawiedźmy ich!

A ptaki? Na pewno odwdzięczą się nam częstszymi odwiedzinami w naszym otoczeniu, pięknym śpiewem... i pociesznym widokiem, kiedy nasze poidełko posłuży im także do kąpieli i wodnej zabawy!

Fot. Krzysiek
Fot. Krzysiek
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel