Oddychanie
Potrzebne będą:
słomka
kartka papieru
taśma klejąca
nożyczki
kawałek folii aluminiowej


Z kartki wycinamy koło, z którego odcinamy trochę mniej niż ćwiartkę. Przy pomocy taśmy klejącej tworzymy lejek. Odcinamy malutki czubek lejka, tak, by zmieściła się słomka. Możemy przymocować ją za pomocą taśmy klejącej. Z folii aluminiowej tworzymy kulkę - najlepiej nie bardzo ściśniętą, żeby była lekka.

Z własnego doświadczenie, by uniknąć kłótni między dziećmi polecam zrobienie jeszcze dodatkowego egzemplarza dla najstarszego dziecka czyli męża :)

Dmuchamy teraz w słomkę, kulka podskakuje. Jeśli dmuchniemy szybko i mocno kulka wyskoczy z lejka, jeśli będziemy dmuchać długo i równomiernie może uda nam się utrzymać dłużej kulkę w powietrzu nad lejkiem - dużemu dziecku się udało :)

Dlaczego piłka odskakuje do góry? Co wpuszczamy do rurki choć tego nie widać?
Przyłóżcie dłoń do buzi i chuchnijcie. Czujecie podmuch? Nasz organizm oddycha. Płuca pobierają powietrze a następnie je wydychają.

Czy moglibyśmy żyć bez powietrza?
Spróbujcie zatkać nosy i buzie. Czy długo tak wytrzymacie? Wszystkim nam ludziom i zwierzętom potrzebne jest powietrze do życia - a nie tyle powietrze co zawarty w nim tlen. Ludzie i zwierzęta oddychają tlenem, który znajduje się w powietrzu.oddychanie doswiadczenia eksperymentyoddychanie doswiadczenia eksperymenty

Dlaczego oddychamy?
Każda istota żywa potrzebuje energii, by żyć, móc się poruszać, rosnąć. Nasze sprzęty w domu, by pracować również potrzebują energii. Odkurzacz sam nie odkurza, pralka też sama nie pierze. Urządzenia te są na prąd - prąd przekazuje im swoją energię. Jednak organizmy żywe nie są na prąd. Ludzie i zwierzęta, by żyć także potrzebują energii - nasz organizm otrzymuje ją z pożywienia. Jednak, żeby pobrać z pożywienia energię potrzebny jest komórkom tlen. Biorąc wdech nasze płuca pobierają powietrze, w którym jest tlen. Krew bierze z płuc tlen i zanosi go do komórek, zaś od komórek pobierany jest dwutlenek węgla, który wydychamy. Z płuc wydychamy jednak nie tylko sam dwutlenek węgla, ale powietrze, które wcześniej pobraliśmy. Jest w nim mniej tlenu, gdyż został on pobrany przez nasz organizm dla komórek a więcej dwutlenku węgla, który komórki oddają.

Jednak nawet w tym wydychanym powietrzu jest także trochę tlenu. Jeśli np. ratownicy ratują osobę podczas wypadku, która przestała oddychać robią mu sztuczne oddychanie czyli oddają mu własne, wydychane powietrze. Jest w nim mniej tlenu, jednak wystarczająco dużo, by podtrzymać życie drugiego człowieka dopóki sam nie zacznie oddychać.

Możemy pokazać dziecku jeszcze inne doświadczenia z oddychaniem: puszczanie baniek mydlanych lub np. przy pomocy farbek robimy na kartce kolorowe kleksy, które potem maluch rozdmuchuje.

oddychanie doswiadczenia eksperymenty

A czy rośliny także oddychają?
Tak, rośliny tak samo jak my oddychają, chociaż nie maja płuc. Rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla przez dziurki na spodniej stronie liścia zwane aparatami szparkowymi.

Żeby żyć każdy organizm potrzebuje energii. Człowiek i zwierzęta dostarczają organizmowi energii poprzez pożywienie i oddychanie – tlen potrzebny jest komórce, by z pożywienia otrzymać energię.

Rośliny nie jedzą smacznych obiadków – energię niezbędną do życia roślina wytwarza z pobranej przez korzenie wody, z pobranego przez liście dwutlenku węgla i padającego na nią światła. Proces ten nazywamy właśnie fotosyntezą. Foto – od cząsteczki światła fotonu (tak jak fotografia) i synteza czyli połączenie (dwutlenku węgla i wody) Rośliny nie żywią się innymi organizmami - przy pomocy energii światła słonecznego rośliny same wytwarzają sobie energię. Mówimy, że rośliny są samożywne - czyli same wytwarzają energię. Zwierzęta zaś są cudzożywne czyli żeby wytworzyć sobie energię muszą jeść - jedzą albo rośliny albo inne zwierzęta.

A jak oddychają ryby?
Ryby podobnie jak my oddychają tlenem tylko takim rozpuszczonym w wodzie. Nie pobierają więc powietrza tylko wodę. Ich skrzela filtrują wodę i pobierają z niej tlen.

A jak oddycha wieloryb? Przez skrzela czy przez płuca?
Wieloryb czyli taka duża ryba żyjąca w wodzie oddycha przez skrzela. NIE!!! Wieloryb nie jest rybą choć wygląda jak ryba – dlatego też dawniej nazwano go wielorybem, gdyż przypomina właśnie dużą rybę. A jednak rybą nie jest – wieloryb jest ssakiem, tak jak człowiek, i podobnie jak człowiek oddycha płucami. Co jakiś czas musi się wynurzać z wody na powierzchnie, by zaczerpnąć powietrza. Niektóre gatunki wielorybów mogą przebywać pod woda na jednym wdechu nawet 90 minut. Ich najważniejsze organy wewnętrzne oplata tzn. sieć cudowna, w której jest dodatkowy zapas krwi bogatej w tlen. Po wynurzeniu się przez otwór na górze głowy wieloryb wypuszcza powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem w postaci pary wodnej.
comments powered by Disqus