Jak działa mydło?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak działa mydło? Czy jesteście pewni, że warto długo i dokładnie mydlić ręce, a może wystarczy tylko szybko opłukać je wodą? UWAGA! Będziemy się brudzić!

Jak wytłumaczyć dzieciom, żeby myły ręce mydłem?Kiedy nie wystarczy prosta odpowiedź "bo tak trzeba" warto wytłumaczyć i pokazać jak działa mydło na brud i bakterie. Zacznijmy od wyjaśnienia, że nasze dłonie są pokryte warstewką tłuszczu ("płaszcz łojowy"), nasza skóra produkuje go, żeby nie wysychać i nie pękać. Ta warstwa działa jednak jak klej na brud, pył, bakterie i wirusy. Niestety woda nie daje sobie rady z tłuszczem...Cząsteczki mydła mają taką sprytną budowę, że ich "ogonek" lubi tłuszcz, a "główka" wodę. ogonki przylepiają się do tłuszczu (w którym już siedzi brud), a główki ciągną do wody. Dlatego po dokładnym namydleniu cząsteczki mydła z przylepionym do siebie tłuszczem i brudem chętnie się spłukują, a ręce pozostają czyste!Sprawdzamy czy mydło naprawdę działa!

Do eksperymentu potrzebujemy: jabłko (będzie udawać nasz dłoń, może być też inny owoc, czy warzywo), masło (będzie udawać łój), mielony pieprz (będzie udawać brud i bakterie), mydło i wodę.Najpierw dokładnie smarujemy jabłko masłem, po czym obtaczamy je w pieprzu:Teraz wkładamy takie brudne jabłko pod bieżącą wodę i sprawdzamy co się dzieje (lepiej tylko polewać jabłko wodą, bez pocierania - żeby efekt był lepiej widoczny) Okazuje się, że polewanie wodą nie działa: masło z pieprzem zostaje na jabłku.

Teraz dokładnie mydlimy jabłko - łatwiej będzie użyć mydła w płynie (jeśli mamy tylko kostkę to najpierw namydlijmy porządnie dłonie i nimi mydlimy jabłko). Spłukujemy je wodą... i jest czyste! Smacznego :)Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel