Jak dokarmiać ptaki w zimie?

Czy dokarmiać ptaki zimą? A jeżeli tak, to kiedy i jak to robić? Oto wszystko co najważniejsze o dokarmianiu ptaków, w tym pomysł na domowy karmnik.

Jak dokarmiać ptaki?
Jak dokarmiać ptaki?

Kiedy dokarmiać ptaki?

Zima kojarzy się Wam z dokarmianiem skrzydlatych przyjaciół? I bardzo dobrze! Pamiętajcie tylko, że zima zimie nie równa. Jeśli nie ma śniegu, a temperatura nie spada poniżej zera i ziemia nie jest zmarznięta ptaki doskonale poradzą sobie same, a nasza gotowa "stołówka" może je rozleniwić i zamiast pomóc - zaszkodzić.

Jednak, kiedy świat pokrywa biały puch, ziemię skuwa mróz warto wkroczyć do akcji!

Nie karm ptaków chlebem!

Powszechne stało się rzucanie ptakom (szczególnie kaczkom, łabędziom) chleba z niedojedzonych domowych zapasów. Niestety, mimo dobrych intencji, w ten sposób możecie nie pomóc, a poważnie zaszkodzić ptakom! Chleb nie posiada wartościowych dla ptaków składników, a zawarta w nim sól może powodować u naszych skrzydlatych przyjaciół choroby nerek. Najlepszy dla ptaków jest naturalny, nieprzetworzony pokarm.

Czym karmić ptaki?

  • Ptasie brzuszki to nie śmietniki na nasze popsute jedzenie! Miejsce odpadków z jedzenia jest w kompostowniku, a "częstując" naszymi resztkami ptaki bardziej im zaszkodzimy niż pomożemy! 
  • Najlepiej sprawdzą się gotowe mieszanki nasion i orzechów. Najważniejsze, żeby były bez sztucznych dodatków, przypraw i soli. 
  • Zamiast słoniny, czy skóry z boczku, której zapach zwabia koty i gryzonie, a sól w nich zawarta szkodzi ptakom wybierzmy łój, ewentualnie smalec.
  • Pamiętajmy o tym, że pokarm dla ptaków nie może być wilgotny (wtedy zaczyna gnić, pleśnieć, a to niezdrowe nie tylko dla nas). Lepiej codziennie wysypać garść suchych nasion, niż cały worek naraz. Przed deszczem i śniegiem (chociaż częściowo) ochroni daszek nad karmnikiem.

Jabłka dla ptaków!

Czy wiecie, że niektóre ptaki, np. kosy i drozdy bardzo lubią jabłka? Wystarczy im je przekroić na pół. Po kilku dniach zostanie z nich sama skórka!

Jabłka dla ptaków
Jabłka dla ptaków

Karmnik - zrób to sam!

Wzorów karmników jest bardzo dużo. My mamy dla was łatwy pomysł, który nie wymaga użycia specjalnych narzędzi, ani szczególnych umiejętności. Wystarczy stary garnuszek (rondelek, kubek), kostka smalcu i nasiona dla ptaków (gotowe mieszanki, lub niesolone ziarna słonecznika, prosa, maku, siemienia lnianego itp.)

Szybki i łatwy pomysł na karmnik

Najpierw topimy smalec w garnku - najlepiej w tym naczyniu, z którego zrobimy karmnik.

Do roztopionego tłuszczu wrzucamy nasiona. Mieszamy i pozostawimy do wystygnięcia.

Jeśli garnek jest duży, możemy dołożyć patyczek.

Nasz karmnik wieszamy najlepiej tak, aby był osłonięty od deszczu i zawiewającego śniegu. Zresztą ścianki garnuszka też będą tworzyć rodzaj daszka. Tłuszcz, w którym są zatopione nasiona ochroni je przed nasiąkaniem i psuciem.

...teraz wystarczy życzyć smacznego naszym skrzydlatym przyjaciołom!

Jak rozpoznawać ptaki?

Ps. nr 1. Jeśli chcecie nauczyć się rozpoznawać gości Waszego karmnika polecamy naszą interaktywną prezentację, pełną ciekawostek i zagadek o ptakach:

Ps. nr 2. Jako modele do ilustracji artykułu posłużyły nam drewniane ptaszki z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie >>>

Ps. nr 3. A może macie ochotę samemu zrobić swojego skrzydlatego przyjaciela? Ptaszek-wycinanka może zamieszkać na np. na Waszej świątecznej choince, ale też w oknie, na lampie, lub jeszcze w innym miejscu.

Ptaszki - wycinanki. Pomysł na ozdoby choinkowe

Ptaszki - wycinanki. Pomysł na ozdoby choinkowe

Nowy pomysł na ręcznie robioną ozdobę? Proponujemy łatwe w wykonaniu wycinanki: kolorowe ptaszki. Mamy dla Was dwa gotowe wzory: łatwiejszego, wielokolorowego ptaszka oraz trochę trudniejszą przestrzenną wycinankę 3D. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-11-29
Wczytuję komentarze ...
cancel