Jak dokarmiać ptaki w zimie?
Czy dokarmiać ptaki zimą? A jeżeli tak, to kiedy i jak to robić? Oto wszystko co najważniejsze o dokarmianiu ptaków, w tym pomysł na domowy karmnik.
Kiedy dokarmiać ptaki?
Zima kojarzy się Wam z dokarmianiem skrzydlatych przyjaciół? I bardzo dobrze! Pamiętajcie tylko, że zima zimie nie równa. Jeśli nie ma śniegu, a temperatura nie spada poniżej zera i ziemi nie jest zmarznięta ptaki doskonale poradzą sobie same, a nasza gotowa "stołówka" może je rozleniwić i
Jednak, kiedy świat pokrywa biały puch, ziemię skuwa mróz warto wkroczyć do akcji!
Nie karm ptaków chlebem!
Powszechne stało się rzucanie ptakom (szczególnie kaczkom, łabędziom) chleba z niedojedzonych, domowych zapasów. Niestety, mimo dobrych intencji, w ten sposób możecie im zaszkodzić! Chleb nie posiada wartościowych dla ptaków składników, a zawarta w nim sól może powodować u ptaków choroby nerek. Najlepszy jest dla nich naturalny, nieprzetworzony pokarm.
Czym karmić ptaki?
- Ptasie brzuszki to nie śmietniki na nasze popsute jedzenie! Jego miejsce jest w kompostowniku, a "częstując" naszymi resztkami ptaki bardziej im zaszkodzimy niż pomożemy!
- Najlepiej sprawdzą się gotowe mieszanki nasion i orzechów. Najważniejsze, żeby były bez sztucznych dodatków, przypraw i soli.
- Zamiast słoniny, czy skóry z boczku, której zapach zwabia koty i gryzonie, a sól w nich zawarta szkodzi ptakom wybierzmy łój, ewentualnie smalec.
- Pamiętajmy o tym, że pokarm dla ptaków nie może być wilgotny (wtedy zaczyna gnić, pleśnieć, a to niezdrowe nie tylko dla nas). Lepiej codziennie wysypać garść suchych nasion codziennie, niż cały worek naraz. Przed deszczem i śniegiem (chociaż częściowo) ochroni daszek nad karmnikiem.
Jabłka dla ptaków!
Czy wiecie, że niektóre ptaki, np. kosy i drozdy bardzo lubią jabłka? Wystarczy im je przekroić na pół. Po kilku dniach zostanie z nich sama skórka!
Karmnik - zrób to sam!
Wzorów karmników jest bardzo dużo. My mamy dla was łatwy pomysł, który nie wymaga użycia specjalnych narzędzi, ani szczególnych umiejętności. Wystarczy stary garnuszek (rondelek, kubek), kostka smalcu i nasiona dla ptaków (gotowe mieszanki, lub niesolone ziarna słonecznika, prosa, maku, siemienia lnianego itp.)
Szybki i łatwy pomysł na karmnik
Najpierw topimy smalec w garnku - najlepiej w tym naczyniu, z którego zrobimy karmnik.
Do roztopionego tłuszczu wrzucamy nasiona. Mieszamy i pozostawimy do wystygnięcia.
Jeśli garnek jest duży, możemy dołożyć patyczek.
Nasz karmnik wieszamy najlepiej tak, aby był osłonięty od deszczu i zawiewającego śniegu. Zresztą ścianki garnuszka też będą tworzyć rodzaj daszka. Tłuszcz, w którym są zatopione nasiona ochroni je przed nasiąkaniem i psuciem.
...teraz wystarczy życzyć smacznego naszym skrzydlatym przyjaciołom!
Jak rozpoznawać ptaki?
Ps. nr 1. Jeśli chcecie nauczyć się rozpoznawać gości Waszego karmnika polecamy naszą interaktywną prezentację, pełną ciekawostek i zagadek o ptakach:
Ps. nr 2. Jako modele do ilustracji artykułu posłużyły nam drewniane ptaszki z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie >>>
Ps. nr 3. A może macie ochotę samemu zrobić swojego skrzydlatego przyjaciela? Ptaszek-wycinanka może zamieszkać na np. na Waszej świątecznej choince, ale też w oknie, na lampie, lub jeszcze w innym miejscu.
Ptaszki - wycinanki. Pomysł na ozdoby choinkowe
Nowy pomysł na ręcznie robioną ozdobę? Proponujemy łatwe w wykonaniu wycinanki: kolorowe ptaszki. Mamy dla Was dwa gotowe wzory: łatwiejszego, wielokolorowego ptaszka oraz trochę trudniejszą przestrzenną wycinankę 3D. ...
Data dodania: 2022-12-12
Data aktualizacji: 2022-12-15