Dlaczego woda gasi ogień?
Potrzebne będą:
szklanka
świeczka lub podgrzewacz


By ugasić ogień, np. podczas pożaru lasu lub w budynku strażacy oblewają ogień wodą. Ale dlaczego właściwie woda gasi ogień?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy wiedzieć czego potrzebuje ogień, żeby się palić. Połóżmy na stole zapaloną świeczkę, świeczka może się palić bardzo długo. A teraz przykryjmy świeczkę szklanką. Co się dzieje? Płomień zmniejsza się i po chwili gaśnie. Dlaczego? Płomień zgasł, gdyż pod szklanką skończył się tlen.

Gdy płomień był nie przykryty mógł palić się bardzo długo, gdyż miał stale dopływ tlenu. Gdy przykryliśmy płomień szklanką, płomień wypalił tlen a gdy tlen się skończył płomień zgasł.

Żeby ogień się palił potrzebny jest tlen, jeśli zabierzemy tlen ogień zgaśnie!

Wylana na ogień woda szybko się ogrzewa i zamienia się w parę. Para wodna unosi się nad ogniem i blokuje dopływ tlenu a bez tlenu ogień nie może się palić. Dlatego też, gdy nie mamy wody, mały pożar możemy zgasić nakrywając go szmatą lub kocem - blokujemy dopływ tlenu i ogień gaśnie.


Gdy zaś chcemy rozpalić w piecu - odwrotnie - często dmuchamy na ogień. Żeby dodać mu więcej tlenu, by ogień łatwiej się rozpalił.

powietrze doswiadczenia eksperymenty

comments powered by Disqus