Wycieczka z dzieckiem – co warto zabrać?

Wycieczka z dzieckiem – co warto zabrać?

Wycieczka z dzieckiem może być wspaniałą przygodą, zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Co warto na nią zabrać, by uniknąć ewentualnych problemów?

Jak zaplanować wycieczkę z dzieckiem?

Niemowlak już w wieku 3–4. miesięcy jest zwykle gotowy do odbywania dłuższych wycieczek, szczególnie samochodowych, które zazwyczaj spokojnie przesypia ululany otaczającym go szumem i kołysaniem. Oczywiście najlepiej zacząć od krótkich podróży, by sprawdzić, jak maluch reaguje na nowe sytuacje. Poza tym pamiętajmy, że w początkowej fazie życia dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w foteliku samochodowym.Każda wycieczka wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zabrać ubranka na zmianę, pieluszki czy środki do pielęgnacji, ale przydadzą się także rozmaite gadżety, które uprzyjemnią maluchowi podróż. Przed wyjazdem rodzice muszą się też zastanowić, czy przyda się wózek dla dziecka.

Co spakować do wycieczkowej torby?

Wycieczka z dzieckiem wiąże się zwykle ze sporym bagażem. Do torby należy bowiem spakować zapas pieluszek i ubranek na zmianę, w przypadku zabrudzenia albo zmiany pogody. Przyda się także przenośny podgrzewacz do butelek i posiłków. Ciekawym rozwiązaniem jest podróżny przewijak, czyli składana, miękka mata ułatwiająca przewinięcie malucha w każdych warunkach, nawet w lesie czy na plaży. Warto pamiętać o woreczkach na zużyte pieluchy. W wycieczkowej torbie nie powinno zabraknąć nawilżanych chusteczek, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Na pewno przyda się antybakteryjny żel do dezynfekcji rąk oraz podręczna apteczka zawierająca środki opatrunkowe, podstawowe leki czy sól fizjologiczną. Wybierając się w podróż z małym dzieckiem, nie zapomnijmy o spakowaniu środków przeciwko insektom, zwłaszcza kleszczom i komarom, a także kremu przeciwsłonecznego z odpowiednim filtrem ochronnym.

Wycieczka z dzieckiem. Co warto zabrać?
Wycieczka z dzieckiem. Co warto zabrać?

Czy zabrać wózek dla dziecka na wycieczkę?

Rodzice często stają przed dylematem, czy zabierać wózek dla dziecka na wycieczkę. W wyładowanym bagażami samochodzie często po prostu brakuje na niego miejsca. Jednak niekiedy okazuje się bardzo przydatny, szczególnie w przypadku niemowlaków mających dużą potrzebę snu i przesypiających spacery. W takiej sytuacji wózek może być wręcz niezbędny. Jeśli planujemy wycieczkę po trudnym terenie, np. górzystych szlakach czy wąskich, piaszczystych ścieżkach, wózek dla dziecka może stać się utrapieniem. W takich momentach sprawdzi się np. chusta. Dla najmłodszych dzieci polecane są chusty elastyczne, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała malucha, a przede wszystkim nie wymagają „motania”, czyli niekiedy uciążliwego i długotrwałego wiązania koniecznego w przypadku tradycyjnych chust tkanych. Gdy nasza pociecha zaczyna samodzielnie siadać i kontroluje trzymanie głowy, możemy w czasie wycieczek korzystać z nosidła – bardzo ciekawej alternatywy dla wózka. Oczywiście pod warunkiem, że jest wygodne, z dużą możliwością regulacji zapewniającej dziecku stabilizację oraz przyjęcie pozycji „żabki”. Bez względu na to, czy używamy chusty czy nosidła, do 7–8. miesiąca życia należy nosić dziecko przodem do siebie, by kontrolować położenie główki malucha. Gdy będzie już starsze, możemy zacząć dźwigać je na plecach, a wtedy lepszym rozwiązaniem stanie się nosidło.

Podróżne gadżety dla dziecka

By wycieczka stała się przyjemnym doświadczeniem, warto wyposażyć się w podróżne gadżety dla dziecka. Są to nie tylko zabawki (np. sensoryczne pluszaki, które można zawiesić w samochodzie), ale również przedmioty zwiększające bezpieczeństwo i komfort malucha, choćby specjalne zagłówki pomagające przyjąć mu wygodną pozycję podczas snu. Innym ciekawym gadżetem jest przeciwpotna wkładka do fotelika świetnie sprawdzająca się nawet w najbardziej upalny dzień. Przed wyprawą warto zainstalować na szybach osłonki przeciwsłoneczne. Przyda się też specjalne lusterko umożliwiające siedzącym na przednich fotelach rodzicom obserwację dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy podróżuje w foteliku tyłem do kierunku jazdy.


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel