Wędrówka po górach z dzieckiem - wybór nosidła

Chyba każdy rodzic, który uwielbia chodzić po górach, bardzo szybko zabierze na wędrówkę swoje dzieci. Warto jednak wiedzieć, że chodzenie po górach z dzieckiem jest znacznie bardziej skomplikowane i wymaga odpowiedniego przygotowania. Najmłodsze dzieci będą potrzebowały specjalnego nosidła, w których zaniesiemy go na szczyt, a starsze dzieci – odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do ich wieku.

Wypad w góry z małym dzieckiem jest niezwykle problematyczny, dlatego jeśli jesteśmy miłośnikami górskich eskapad, warto się odpowiednio przygotować. Maluszki świetnie będą czuły się podczas całodniowej wędrówki w nosidle, które jeden z rodziców zarzuci sobie na plecy. Jakie nosidło w góry wybrać? Na jakie aspekty nosidła dla dzieci zwrócić uwagę przy wyborze?

Specjalistyczne nosidło na wypad w góry z małym dzieckiem

W praktyce już kilkumiesięczne maluszki mogą towarzyszyć rodzicom podczas górskich spacerów. Rodzice, którzy pomimo narodzin dziecka nie chcą rezygnować ze swojego hobby, już od pierwszych tygodni życia mogą zabierać potomstwo na wyprawy. Na początku do górskich wędrówek doskonale sprawdzą się wiązane chusty – zwłaszcza jeśli dzieci nie są w stanie jeszcze samodzielnie siedzieć. W momencie, kiedy maluch opanuje już sztukę siedzenia, warto zainwestować w komfortowe i bezpieczne nosidło turystyczne. To właśnie w nim najmłodszy członek rodziny spędzi wiele godzin podczas drogi na szczyt.

Obecnie wybór nosidełek turystycznych dla maluchów jest ogromny. Rodzice mogą wybierać spośród modeli dostosowanych zarówno do wieku i wzrostu dziecka, jak i nosideł, które będą rosły wraz z maluchem. Jak zatem wybrać odpowiednie nosidełko turystyczne w góry? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby nie przepłacić?

Jak wybrać najlepsze nosidło dla dziecka?

Przy wyborze odpowiedniego nosidła dla dziecka, należy kierować się przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem – zarówno dziecka, jak i rodzica. Istotne będzie zatem dostosowanie nosidła do pleców i barków rodziców, gdyż to na nich będzie spoczywał cały ciężar dziecka. Stąd też warto zdecydować się na nosidło, posiadające system nośny zbliżony do tego, jaki występuje w profesjonalnych plecakach turystycznych.

W wielu modelach nosideł turystycznych, oprócz specjalnie przystosowanego systemu nośnego, posiadają one również odpowiednią wentylację, zapewniającą swobodny przepływ powietrza i chroniących skórę przed przegrzaniem oraz odparzeniem.

Czym kierować się przy wyborze nosidła?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru nosidła turystycznego dla dziecka, jest zakup takiego sprzętu, który będzie rósł wraz z naszym maluchem. Obecnie w sklepach internetowych ze sprzętem trekkingowym można znaleźć specjalne nosidła z regulowanym siedziskiem, co pozwala dopasować jego szerokość do potrzeb i wzrostu dziecka, zapewniając mu tym samym maksymalny komfort. Oprócz tego wybierając nosidło turystyczne warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • możliwość regulowania pasa piersiowego i biodrowego, aby jak najmocniej odciążyć kręgosłup rodzica od ciężaru dziecka podczas wędrówki,
  • obecność pasów bezpieczeństwa dla dziecka, które utrzymają energicznego malucha w jednym miejscu, a także uchronią go przed wypadnięciem na stromych podejściach,
  • sporej wielkości osłonkę przed słońcem, co pozwoli zabezpieczyć twarz i głowę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem oraz poparzeniem słonecznym,
  • występowanie dodatkowego oparcia dla stóp dziecka w postaci regulowanych strzemion – nie tylko poprawią one komfort dziecka, ale również uchronią rodzica przed przypadkowymi kopnięciami.
Kid Comfort Pro Child Carrier oraz walizka transportowa do nosidełka dziecięcego. Fot. addnature.pl

Przydatne akcesoria do nosidła dla dziecka

Aby korzystanie z nosidła turystycznego było jeszcze bardziej komfortowe, warto dokupić niezbędne akcesoria. Do wartych uwagi elementów wyposażenia nosidła z pewnością należy doczepiana podstawka, wykonana z metalu, która montowana jest u dołu nosidła. Dzięki niej plecak może stać stabilnie podczas przerw na odpoczynek.

Oprócz podstawki, warto zaopatrzyć nosidło w specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni dziecko przed silnym wiatrem i opadami. Bardzo często takie pokrowce są sprzedawane w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Świetnie sprawdzi się także dodatkowy zagłówek, chroniący odcinek szyjny maluszka oraz poprawiający komfort siedzenia.

Wybór odpowiedniego nosidełka turystycznego z pewnością zaszczepi w dziecku miłość do górskich wędrówek i sprawi, że bardzo chętnie będzie w nich uczestniczyć.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel