Pielucha dla dziecka - jednorazowe, czy materiałowe?

 • Pieluchy dla dziecka dostępne są w dwóch rodzajach: jednorazówki i materiałowe. Przysłowiowe pampersy, czyli pieluchy jednorazowe, są kupowane znacznie częściej ze względu na ich wygodę. Wystarczy kupić, założyć, a po wszystkim wyrzucić do kosza. W przypadku pieluch materiałowych jest inaczej. W dzisiejszym materiale skupimy się na tych drugich.

  Pieluchy materiałowe

  Większość rodziców wybiera pieluchy jednorazowe ze względu na ich wygodę. Ale niektórzy rodzice, będąc tradycjonalistami, stara się korzystać z pieluch wykonanych z tkaniny. Okazuje się, że pieluchy materiałowe są dużo bardziej przystępne i tanie, jeżeli sam je pierzesz (każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego jak dużo trzeba wydać na pieluchy jednorazowe w ciągu miesiąca). Niektórzy uważają, że pieluchy materiałowe są bardziej przyjazne dla środowiska, ale wciąż trwa zażarta dyskusja, czy aby na pewno jest to prawda.

  Pieluszki materiałowe występują w wielu kształtach i rozmiarach. Tradycyjne pieluchy materiałowe są zwykle składane lub ułożone w kwadrat - wymagają przypięcia. Bardziej nowoczesne modele są dopasowane lub wyprofilowane tak jak pieluchy jednorazowe i wyposażone w zapięcia na rzepy lub zatrzaski. Inne akcesoria do pieluchowania obejmują chłonne wkładki (niektóre można spłukiwać) dla dodatkowej ochrony w nocy oraz pokrowce na pieluchy zapobiegające przeciekaniu.

  Pielucha dla dziecka - jednorazowe, czy materiałowe?
  Pielucha dla dziecka - jednorazowe, czy materiałowe?

  Jak zapiąć pieluchę materiałową?

  Istnieje kilka sposobów zapinania tradycyjnych pieluch materiałowych. Jednym z częściej używanych sposobów jest trójkątne zagięcie:

  Złóż kwadrat na pół, tworząc trójkąt (w przypadku noworodków lub mniejszych dzieci może być konieczne złożenie dłuższego boku trójkąta o kilka centymetrów, aby lepiej pasował do ciała dziecka).
 • Umieść dziecko w pieluszce, delikatnie unosząc stopy i nóżki dziecka i wsuwając pod nie pieluchę.
 • Najdłuższy bok trójkąta powinien znajdować się za plecami dziecka, z przeciwległym rogiem skierowanym w dół w kierunku stóp.
 • Umieść przednią część pieluchy między nogami dziecka i na jego brzuchu.
 • Przyłóż jedną stronę tak, aby zachodziła na środkową część.
 • Przynieś drugą stronę tak, aby zachodziła na pozostałe dwie części.
 • Połącz wszystkie trzy części za pomocą agrafki.

Inną metodą jest fałd prostokątny, podobny do fałdu jednorazowych pieluch:

 • Złóż pieluchę w prostokąt. Niektórzy rodzice uważają, że pomocne jest zrobienie dodatkowego fałdu w pieluszce, aby dodatkowy materiał zakrył najbardziej przemoknięty obszar dziecka — z przodu w przypadku chłopca i na dole w przypadku dziewczynki.
 • Ułóż pieluchę pod dzieckiem, długimi bokami zwróconymi w tym samym kierunku co dziecko.
 • Umieść spód na brzuchu dziecka.
 • Owiń jedną stronę i zapnij agrafką, a następnie zrób to samo z drugiej strony.

Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać podczas używania pieluch materiałowych:

 • Jeśli używasz pieluch, które wymagają przypięcia, użyj szpilek oversize z plastikowymi główkami zabezpieczającymi. Aby nie ukłuć dziecka, trzymaj rękę między szpilką a jego skórą. Ewentualnie użyj taśmy do pieluch.
 • Mokre pieluchy można wrzucić bezpośrednio do wiaderka na pieluchy, ale zabrudzone pieluchy należy najpierw wyrzucić do toalety — zwłaszcza jeśli dziecko jest karmione mieszanką lub pokarmem stałym. Niektórzy ludzie płuczą pieluchę przed jej praniem. Możesz również spryskać pieluchy wodą i sodą oczyszczoną, aby zniwelować nieprzyjemny zapach.
 • Jeśli sam pierzesz pieluchy, pierz je oddzielnie od innych rzeczy, używając łagodnego detergentu, który jest hipoalergiczny lub zalecany do odzieży dla niemowląt. Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin ani produktów antystatycznych, które mogą powodować wysypkę na wrażliwej skórze niemowląt.
 • Zawsze dokładnie myj ręce po zmianie pieluchy dziecka, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel