Nowe i pomysłowe GRY PAMIĘCIOWE

Kiedy słyszę hasło „gry pamięciowe” przed oczami stają mi najróżniejsze wersje memo. Zdaję sobie sprawę, że ten rodzaj zabawy ma wiele plusów, np. brak ograniczeń wiekowych, możliwość dobrania tematyki kart do zainteresowań dzieci. Jednak szukałam czegoś innego… i znalazłam!

A PO CO WŁAŚCIWIE GRAĆ W GRY PAMIĘCIOWE?

Ćwiczenia z pamięci przydadzą się każdemu: od malucha, przez przedszkolaka, ucznia… aż do rodzica! Gry pamięciowe dają nam jednak o wiele więcej:

Łatwe zasady gry: zazwyczaj jesteśmy je w stanie opanować, wytłumaczyć dziecku i zapamiętać w parę minut. Nie grozi nam zatem znudzenie graczy już przy samym rozszyfrowywaniu instrukcji.

Próba koncentracji: w grach pamięciowych zasadniczą rolę odgrywa umiejętność skupienia się na rozgrywce, śledzenia ruchów przeciwników. Przy planszówce polegającej na wędrowaniu pionkiem od startu do mety dziecko może się nudzić, kiedy przypada kolej na ruchy innych, bywa, że odbiega od stołu. Przy grach pamięciowych takie zachowanie się po prostu nie opłaca.

Akcja-kooperacja: gry pamięciowe dają nam możliwość gry bez rywalizacji, polegającej na współpracy przy dążeniu do wspólnego celu. To szczególnie ważne dla maluchów, którym trudno poradzić sobie z przegraną (albo wygrywać tak, żeby nie wywyższać się ponad innych graczy!).

Albo rywalizacja sterowana: jeżeli wynik gry zależy od rzutu kostką nie mamy wpływu na ostateczny wynik. W grach pamięciowych możemy trochę pomóc dziecku wygrać, np. losując niewłaściwy kartonik. Możemy też tak pokierować grą, aby dać dziecku przegrać, ale np. tylko o jeden punkt. Z taką porażka będzie mu się łatwiej zmierzyć, „zahartować” na kolejne rozgrywki.

UWAGA DLA RODZICÓW!

Gry pamięciowe mają tę właściwość, że najczęściej wygrywają w nich dzieci. Rozkojarzony rodzic (np. zerkający na ekran smartfona, zaprzątnięty domowymi obowiązkami, lub po prostu nieobecny myślami) nie ma szans ze skupionym na grze kilkulatkiem!

OTO NASZE ODKRYCIA NAJBARDZIEJ POMYSŁOWYCH GIER PAMIĘCIOWYCH
DLA MŁODSZYCH DZIECI:Potwory do szafy, GRANNA - kto z Was ma problem z wieczornym sprzątaniem zabawek, albo z potworami, które nie dają zasnąć Waszym pociechom? Zobaczcie w naszej recenzji jak pozbyć się tych problemów przy wspaniałej zabawie!Misia i jej mali pacjenci, Zielona Sowa - gra dla miłośników zwierząt i przyszłych weterynarzy. Dopasowujemy pięknie zilustrowane karty pod względem gatunku zwierząt lub ich ilości. W naszej recenzji proponujemy wiele różnych wariantów rozgrywki!Gotowanie, Kapitan Nauka - może macie ochotę na rodzinne gotowanie? Wybierzcie listę zakupów, ulubiony przepis i zbierzcie potrzebne produkty. A co macie do dyspozycji i jak grać? Zobaczcie w naszej recenzjiŻubr Pompik, Egmont - zbieramy kwiaty na urodzinowy bukiet dla siostry Pompika, Polinki. Jak w tym zadaniu mogą nam pomóc mieszkańcy puszczy i dlaczego warto uważać na burzę? Zobaczcie w naszej recenzji.Kolorowe biedronki, Egmont - biedronki wybierają się na bal i wymieniają się kolorowymi kropkami. Ukryte magnesy powodują, że nie wszystkie biedronki „się lubią” i mają ochotę na wymianę. Co zrobić, aby biedronki zdążyły na bal przed mrówkami? Zobaczcie w naszej recenzji!

WYNIKI KONKURSU!

Dziękujemy za Wasze pomysły na rodzinne ćwiczenie pamięci! Gra POTWORY DO SZAFY od wydawnictwa GRANNA powędruje do Pani Pauliny Pietrzykowskiej -Rak. Dziękujemy za przypomnienie "klasycznych" gier słownych, które pomogą ćwiczyć koncentrację (i pamięć), a przy okazji (jako że nie wymagają żadnych szczególnych akcesoriów) idealnie nadają się do zabawy w podróży! Poprosimy o podanie adresu do wysyłki nagrody!Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel