Jaką trampolinę wybrać dla małego dziecka?

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma aktywność fizyczna. Ostatnimi czasy jedną z bardzo popularnych jej form jest skakanie na trampolinie. To rozrywka, która szczególnie przypadnie do gustu małym, ruchliwym dzieciom, które nie potrafią usiedzieć w miejscu przez kilka minut.

Dlaczego warto kupić dziecku trampolinę?

Specjaliści nie od dzisiaj podkreślają, że na zdrowie i poprawny rozwój młodego organizmu w dużej mierze wpływa aktywność ruchowa. Współczesne społeczeństwo charakteryzuje się coraz większą skłonnością do występowania otyłości i nadwagi, a także chorób z nimi związanych. Rodzice, którzy chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu problemów u swoich dzieci, powinni postawić na aktywność fizyczną. Skakanie na trampolinie to sport, który zapewnia maluchowi nie tylko tak potrzebny ruch, ale również atrakcyjną zabawę i przebywanie na świeżym powietrzu.

Jaką trampolinę wybrać dla małego dziecka?
Jaką trampolinę wybrać dla małego dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny dla dziecka?

Z racji tego, że na rynku dostępne są modele trampolin o średnicy batutu od 90 do nawet 460 cm, rodzice często nie wiedzą, na który wariant się zdecydować. Oczywiście – większa konstrukcja wiąże się z bardziej intensywnymi wrażeniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy dysponują wystarczającą ilością wolnej przestrzeni, aby ją rozstawić. Przy wyborze gabarytów trampoliny trzeba zwrócić uwagę także na wagę i wiek dziecka. Najmłodsze dzieci doskonale będą się bawić na trampolinie o średnicy około 2 metrów. W przypadku dzieci starszych zaleca się odpowiednio większe modele.

Nie bez znaczenia jest również fakt, ilu użytkowników przewidywanych jest dla danej trampoliny. Jeśli ma z niej korzystać zaledwie jedno dziecko, z powodzeniem wystarczy limit obciążenia 100 kg. W przypadku kilku użytkowników trzeba zdecydować się na model o odpowiednio większym maksymalnym obciążeniu.

Trzeba pamiętać o tym, że klasyczne trampoliny ogrodowe przeznaczone są dla dzieci, które choćby w minimalnym stopniu potrafią kontrolować swoje ciało podczas odbijania się na batucie. Maluchy, które jeszcze nie posiadały tej umiejętności, lepiej będą czuć się na specjalnych, dmuchanych trampolinach, które zabezpieczą je przed ewentualnymi kontuzjami.

Elementy zabezpieczające

Pokrowiec na trampolinę to produkt, który zabezpieczy trampolinę przez cały cały rok. Wykonany jest z wodoodpornego materiału, który osłoni batut przed śniegiem, kurzem, deszczem oraz spadającymi gałęziami i liśćmi. Pokrowiec na trampolinę trzeba bezwzględnie zdjąć, kiedy będą z niej korzystać dzieci.

Jeśli chodzi o elementy, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z trampoliny, to bardzo ważne są siatki zabezpieczające. Siatka wewnętrzna to taka, która oddziela osobę skaczącą od stelażu. Z kolei siatka zewnętrzna znajduje się poniżej krawędzi batutu. W przypadku trampolin przeznaczonych dla małych dzieci, najlepiej sprawdzą się modele posiadające oba rodzaje siatki.

Dużym ułatwieniem, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, jest zamek błyskawiczny, który znacznie ułatwia użytkowanie trampoliny. Siatki w trampolinie muszą być elastyczne, bardzo wytrzymałe oraz wystarczająco wysokie.

Jak widać, istnieje wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze idealnej trampoliny dla dziecka. Wszystko po to, by zapewnić małemu człowiekowi nie tylko radość, ale i bezpieczeństwo podczas najbardziej szalonych podskoków.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel