Jak skłonić niejadka do jedzenia?

Wielu rodziców zna frustrację związaną z codziennym zmuszaniem dziecka do jedzenia. Życie z niejadkiem nie jest łatwe – często oznacza walkę kilka razy dziennie. Zanim wpadniesz w złość pamiętaj, że jest to całkowicie normalne i większość dzieci przechodzi taki okres. Na szczęście istnieją sposoby, żeby sobie z tym poradzić.

Zazwyczaj niechęć do jedzenia posiłków ma bardzo proste rozwiązanie

Zanim wpadniesz w rutynę odbywania bitwy przed każdym posiłkiem albo zanim się poddasz i zaczniesz podawać dziecku na śniadanie, obiad i kolację płatki pamiętaj, że odmowa jedzenia jest powszechnym zachowaniem wśród dzieci. W większości przypadków nie wynika to z poważnego zaburzenia, ale z całkowicie normalnych rzeczy, takich jak:

  • osobiste preferencje – dzieci tak samo jak dorośli mają prawo nie lubić pewnych produktów. Dopóki nie są to całe grupy produktów jak warzywa czy owoce, nauczmy się po prostu gotować z pominięciem tych kilku składników
  • brak apetytu – jeżeli nie jest to stan, który stale się powtarza i który może zagrażać dziecku, możemy założyć, że nasze dziecko po prostu nie potrzebuje dużo jedzenia na danym etapie życia
  • niechęć do spróbowania czegoś nowego – stan całkowicie naturalny u dzieci, na który cierpi też wielu dorosłych
  • powszechne choroby wieku dziecięcego (takie jak ból gardła lub ból brzucha) – jeżeli brak apetytu pojawił się nagle, to może być oznaką choroby u dziecka.

Czy to tylko fanaberia?

Kiedy dziecko odmawia jedzenia, pierwszą rzeczą, jaką robi wielu rodziców, jest przypisywanie mu etykietki niejadka. Warto jednak wiedzieć co tak naprawdę oznacza ten zwrot. Takie dziecko odmawia zazwyczaj jedzenia niektórych rodzajów żywności lub chce jeść w kółko te same produkty. Podczas gdy reszta rodziny lubi różnorodne potrawy, takie dziecko prosi cały czas o nuggetsy i frytki albo spaghetti. Czasami rzeczywiście jest to tylko fanaberia, ale może też być to sygnał, że naszemu dziecku coś jest. Może boli go gardło podczas przełykania albo ma problemy z węchem lub smakiem? Może są to już zaburzenia odżywiania albo problemy z przeżuwaniem. Warto wykluczyć takie problemy, zanim przejdziemy do namawiania dziecka do jedzenia.

Sposoby na zachęcenia dziecka do jedzenia

Niezależnie od problemu, nie powinieneś próbować zmuszać dziecka do spożywania posiłków na siłę. Z drugiej strony nie jesteś też prywatnym kucharzem, który będzie spełniał każdą jego zachciankę. Najlepszym wyjściem jest próba włączenia co najmniej jednego zdrowego produktu do każdego posiłku, które nasze dziecko toleruje. Pozostaw mu też wybór, co nałoży na swój talerz. Może zrezygnuje z brokułów, ale zje przynajmniej ryż i kurczaka. Nie wprowadzaj też nerwowej atmosfery, która sprawi, że dziecko jeszcze bardziej się zestresuje.

Ogranicz korzystanie ze sprzętów elektronicznych podczas posiłków

Przyzwolenie na korzystanie z tabletów, smartfonów i oglądanie telewizji podczas posiłków może spowodować, że dziecko straci zainteresowanie jedzeniem. Chociaż może się wydawać, że jest to sposób na utrzymanie ich na miejscu, lepiej ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych i innych rozpraszaczy podczas jedzenia. Ponieważ najlepszy przykład dają sami rodzice, sam nie sięgaj po telefon podczas jedzenia. Koncentrując się na jedzeniu, rozmowie i więzi rodzinnej, Twojemu dziecku może być łatwiej spożyć posiłek.

Upewnij się również, że miejsce do jedzenia jest wygodne i każdy ma swoje miejsce przy stole. Jeżeli Twoje dziecko jest za małe na siedzenie na zwykłym krześle, zadbaj o wygodne krzesełko. Zadbaj też o kolorowy talerzyk i sztućce dla dzieci, które na pewno zachęcą malucha do jedzenia.

Takie akcesoria, które pomogą uatrakcyjnić dziecku porę jedzenia, możemy teraz kupić przy okazji Black Friday. Możemy szukać promocji w sklepach stacjonarnych albo w Internecie. Na przykład na stronie z promocjami Gazetkonosz Black Friday ma swoją własną zakładkę – szukajmy na takich promocjach, krzesełek, talerzyków, sztućców i innych gadżetów, które mogą zainteresować nasze dziecko.

Podawaj odpowiednie porcje jedzenia

Być może problem nie polega na tym, że Twoje dziecko odmawia jedzenia, ale raczej odmawia zjedzenia całej porcji. Pamiętaj, dzieci nie potrzebują tyle jedzenia, co dorośli. Jeśli nałożysz im zbyt dużą porcję, mogą mieć problem z jej zjedzeniem, co będzie prowadziło z czasem do frustracji. Nakładaj swojemu dziecku mniejszą porcję – jeśli będzie głodne, na pewno poprosi o dokładkę. Pamiętaj też, że apetyt dziecka może się wahać z dnia na dzień, więc nawet jeżeli pominą jeden posiłek, to nie stanie się nic złego.

Nie planuj posiłków zbyt blisko pory snu

Nakłonienie sennego, marudnego dziecka do siadania przy stole i jedzenia może być wyzwaniem. Dlatego nie planuj posiłków zbyt blisko godziny snu. Najlepiej jeśli zaplanujesz śniadanie w ciągu godziny od przebudzenia, a kolację minimum 2 godziny przed snem.

fot. pexels.com
fot. pexels.com
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel