Fotelik dla dziecka - tyłem czy przodem? Jak wybrać?

Fotelik dla dziecka - tyłem czy przodem? Jak wybrać?

Najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dla małego dziecka jest jazda tyłem do kierunku jazdy. Poza zadbaniem o prawidłowe ustawienie fotelika trzeba odpowiednio dobrać fotelik, tak aby był bezpieczny oraz spełniał wszystkie wymogi. Jak to zrobić?

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Na rynku dostępny jest szereg różnych modeli fotelików, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także funkcjonalnością. Nic więc dziwnego, że wybranie odpowiedniego fotelika stanowi niemały problem dla młodych rodziców.

Najważniejszym kryterium podczas wyboru fotelika powinna być waga dziecka. To od niej uzależnione jest jaki fotelik w danym momencie sprawdzi się najlepiej. Pozwala to maksymalnie zadbać o komfort, ale co najważniejsze - o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy.

Niezwykle ważne jest też sprawdzenie czy fotelik tyłem do kierunku jazdy posiada wszystkie potrzebne certyfikaty i atesty. W końcu wybierany jest po to, aby zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo i ustrzec je przed urazami w razie wypadku.

Dodatkowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę to obrotowa podstawa, pozwalająca na łatwe wkładanie i wyciąganie dziecka.

Oprócz tego istotny może okazać się fakt czy fotel posiada ochronę boczną, która dbają o bezpieczeństwo maluszka podczas uderzeń w bok auta. Regulowany zagłówek, sposób montażu - to też są kryteria, które powinny zostać uwzględnione podczas decyzji o zakupie idealnego fotelika. 

Foteliki samochodowe dla niemowlaka
Foteliki samochodowe dla niemowlaka

Jakie są rodzaje fotelików?

   Foteliki dla niemowlaka 0-13 kg

Foteliki dla najmniejszych dzieci charakteryzują się dużą funkcjonalnością. Po wyjęciu z auta mogą pełnić funkcję kołyski. Foteliki zapewniają ułożenie dziecka w naturalnej, leżącej pozycji, przyczynia się to do bezpieczeństwa dziecka i właściwej pozycji kręgosłupa. Foteliki dla niemowlaka koniecznie muszą być zamontowane tyłem do kierunku jazdy.

   Foteliki dla dziecka 9-18 kg 

Są to foteliki przeznaczone dla dzieci w wieku mniej więcej 3 do 5 lat. Pozwalają na zamontowanie z użyciem pasów bezpieczeństwa albo systemu Isofix. Tutaj następuje już dowolność co do ułożenia fotelika: można to zrobić zarówno tyłem do kierunku jazdy, jak i przodem.

Przeważnie można wyregulować wysokość zagłówka i oparcia. Maluchy zabezpieczają pasy bezpieczeństwa, a ich tułów chroniony jest przez specjalną osłonę zamontowaną w foteliku. 

   Foteliki dla dziecka 15-36 kg

Takie foteliki mogą być używane przez dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Są więc bardzo uniwersalne i posłużą na długo. Wybierać można pomiędzy fotelikami z oparciem albo bez niego. Takie foteliki nie posiadają własnych pasów bezpieczeństwa, dlatego dziecko przypisane jest tymi, które wbudowane są do samochodu. 

   Foteliki uniwersalne 9-36 kg

Najbardziej uniwersalną grupa fotelików. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat. Wyposażone są w odpinane pasy bezpieczeństwa, stąd też, gdy dziecko podrośnie można przestawić się na pasy z wyposażenia auta.

Przeważnie stworzone są z bardzo wytrzymałych materiałów, dlatego są w stanie jeździć z dzieckiem przez wiele lat i nie trzeba ich w międzyczasie wymieniać. Są regulowane, dlatego rosną razem z naszym dzieckiem.

Są niezwykle funkcjonalne i bezpieczne. Posiadają oparcia specjalnie wyprofilowane, aby uczyć dzieci już od najmłodszych lat właściwej postawy. 

 

Fotelik tyłem do kierunku jazdy
Fotelik tyłem do kierunku jazdy

Dlaczego montaż tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejszy?

Warto przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej to możliwe. Jest to najbezpieczniejsza dla malucha pozycja.

W razie wypadku takiego jak zderzenie czołowe głowa dziecka nie zostaje odrzucona gwałtownie do przodu, tak jak ma to miejsce w przypadku jazdy przodem. Siła z jaką wprawiana w ruch jest głowa w razie takiego zderzenia jest niezwykle duża.

Należy brać pod uwagę, że szyja małego dziecka nie jest przystosowana jeszcze do tak wielkiego obciążenia. Wypadek, z którego dorosły może wyjść bez większych obrażeń, dla małego dziecka może skończyć się tragicznie.

Dlatego dbając o bezpieczeństwo malucha należy koniecznie zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku jazdy na przednim siedzeniu i posiadaniu w aucie poduszek powietrznych, jazda dziecka tyłem do kierunku jazdy jest zabroniona. 

Dlaczego warto zainwestować w fotelik marki BeSafe?

Foteliki BeSafe zostały zaprojektowane z użyciem najnowszych technologii, spełniają też wszystkie wymogi bezpieczeństwa. W asortymencie znajdują się foteliki odpowiednie dla małych dzieci w wieku do 5 lat,a także dla tych nieco starszych - do 12 lat.

Wszystkie foteliki posiadają ochronę boczną, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo naszemu maluchowi. Obrotowe foteliki zapewniające łatwy dostęp do dziecka, regulowane, wygodne zagłówki - wszystkie z tych wymagań spełniają foteliki BeSafe.

Co zdecydowanie wyróżnia je na tle konkurencji? Wszystkie foteliki BeSafe zdały najtrudniejszy test zderzeniowy na świecie - Plus Test. Są zatwierdzone zgodnie z bieżącymi przepisami. Posiadają też znakomity system wentylacji zapewniający dobry przepływ powietrza. Zastosowana najwyższa jakość materiałów sprawia, że fotelik ten jest wyborem na lata, po których nadal będzie prezentować się dobrze. 

Wszystkie foteliki BeSafe posiadają schludny, elegancki a zarazem prosty wygląd. Wpasowują się do wnętrza samochodu nie rzucając się znacząco w oczy. Foteliki można dobrać zgodnie z osobistymi preferencjami na stronie: https://www.besafe.com.pl/

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego fotelika nie jest zatem najprostszy. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę kilka najistotniejszych kwestii, nie powinno być to aż tak trudne, jak się początkowo wydaje. Warto samemu zajrzeć na stronę BeSafe i dobrać odpowiedni fotelik.

Wszystko przedstawione jest tam w sposób przejrzysty, czytelny i zrozumiały nawet dla laika. Trzeba pamiętać, że najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo i zdrowie malucha. Tylko dobrze dobrany fotelik może uchronić dziecko podczas nagłego zderzenia. 

 

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel