Dziecko w samochodzie - jak zadbać o jego bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? O co powinien zadbać kierowca, który przewozi dzieci w aucie? Niektórzy kierowcy zdecydowanie przesadzają. Kiedy rodzi im się dziecko, natychmiast zmieniają dotychczasowy samochód na rodzinnego vana. Zupełnie tak, jakby składany wózek dla dziecka wymagał ogromnej przestrzeni bagażowej. Inni kierowcy z kolei ograniczają się do umieszczenia na samochodzie naklejki z imieniem dziecka. Natomiast w żaden sposób nie zmieniają stylu jazdy. Potrzebny jest złoty środek.

Mam dziecko – jeżdżę bardziej bezpiecznie

Jakie porady były i nadal są często publikowane w mediach drukowanych i elektronicznych? Jeśli przewozisz dziecko, musisz jeździć bardziej ostrożnie! Czyli, jeśli nie masz dziecka na pokładzie, możesz jeździć jak szaleniec. Nieważne, że spowodujesz wypadek z innym samochodem, gdzie podróżuje dziecko kogoś innego.

Zawsze trzeba jeździć bezpiecznie. Bez względu na to, czy kierowca jedzie sam, z przyjaciółmi, z dzieckiem czy pięciorgiem dzieci.

Jak dostosować auto do przewożenia dziecka?

Naprawdę, nie trzeba kupować rodzinnego vana, żeby móc wygodnie przewozić dziecko w samochodzie. Oczywiście może to ułatwić wiele spraw, ale wiele osób, bez większych problemów, transportuje dzieci w samochodach miejskich klasy A.

Jak dostosować auto do przewożenia dziecka? O czym warto pamiętać?

 • O foteliku dla dziecka – tę kwestię rozszerzymy w kolejnym akapicie;
 • O blokadzie w drzwiach samochodu, uniemożliwiającej otwarcie drzwi w trakcie jazdy przez kilkulatka. Taka blokada przydaje się też, kiedy dziecko chce otworzyć drzwi na parkingu i może uszkodzić inne auto.
 • O zapewnieniu dziecku odpowiedniej temperatury. Do tego celu niezbędne jest sprawne ogrzewanie i klimatyzacja latem.
 • O zapewnieniu dziecku komfortu i miejsca do wypoczynku. W sklepach można kupić dziesiątki akcesoriów, takich jak chociażby opuszczana żaluzja na okno, żeby dziecko nie było narażone na bezpośrednie działanie słońca i aby mogło odpocząć od widoków zza okna.
 • Można także zamontować specjalne lusterko wewnętrzne, które umożliwia obserwację dziecka na tylnej kanapie, bez potrzeby odwracania głowy od kierunku jazdy. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa.
 • Trzeba pamiętać o przygotowaniu akcesoriów do jedzenia, picia, zabawy, a w niektórych przypadkach także leki zapobiegające nudnościom w trakcie podróży.

Pamiętaj o odpowiednim foteliku

Przepisy, dotyczące przewozu dzieci w samochodach, co pewien czas się zmieniają. Dlatego warto stale obserwować zmiany i reagować na nie.

Aktualne (2022 rok) przepisy mówią o tym, że

 • Przewożenie w samochodzie dzieci do lat trzech może odbywać się tylko w foteliku, bez względu na to, ile dziecko ma wzrostu;
 • Jeśli dziecko ma powyżej 150 cm wzrostu, może podróżować na przednim albo tylnym siedzeniu bez fotelika, zapięte w odpowiedni sposób pasami;
 • Jest też kilka wyjątków, z którymi warto się zapoznać.
 • Oczywiście, należy pamiętać o zakupie odpowiedniego fotelika i zamontowaniu go w bezpieczny sposób, najlepiej do złączy ISOFIX, będących standardowym wyposażeniem każdego współczesnego samochodu. 

Pamiętaj o bezpieczeństwie i widoczności – nie tylko wtedy, gdy jedziesz z dzieckiem

Zawsze jedź bezpiecznie, przewidując niebezpieczne sytuacje.

 • Zadbaj o oświetlenie zewnętrzne auta. Ty musisz widzieć, co się dzieje na drodze. Inni kierowcy muszą widzieć Ciebie. Nie możesz równocześnie ich oślepiać źle ustawionymi światłami.
 • Zadbaj o odpowiednie wycieraczki samochodowe i właściwą ilość płynu (zimowego albo letniego) w zbiorniczku. To bardzo ważne, bo dzięki temu masz widoczność o każdej porze roku.
 • Zadbaj o odpowiednie opony. Muszą być dostosowane do odpowiedniego sezonu (zimowe, letnie lub całoroczne) i muszą mieć odpowiednią wysokość bieżnika. Pamiętaj, że żaden zaawansowany system bezpieczeństwa nie zadziała w odpowiedni sposób, jeśli opony będą niedostosowane do sezonu, albo będą miały za niski bieżnik lub będą leciwe, tutaj niestety stara, sparciałą guma nie będzie bezpieczna pomimo wysokiego bieżnika.
 • Zadbaj o stan techniczny pojazdu.

I zawsze jedź ostrożnie.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel