Czeska Szwajcaria: Zabytki i Nowy Szlak Turystyczny

Czeska Szwajcaria to malowniczy region w północnych Czechach, który urzeka swoim nieskazitelnym pięknem i bogatą historią. Ten wyjątkowy obszar przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów turystyki pieszej. Jego popularność jako destynacji turystycznej rośnie z każdym rokiem, dzięki unikalnym formacjom skalnym, zabytkom oraz nowym szlakom turystycznym, które zachęcają do odkrywania jego uroków.

Czeska Szwajcaria, znana również jako České Švýcarsko, to region położony na granicy z Niemcami, wzdłuż doliny Łaby. Charakteryzuje się spektakularnymi krajobrazami, w których dominują skalne wieże, wąwozy i malownicze doliny. Obszar ten obejmuje około 79 km² i jest częścią większego obszaru górskiego, który na niemieckiej stronie granicy nosi nazwę Szwajcarii Saksońskiej. Miejsce to przyciąga turystów swoim dzikim, niezmienionym krajobrazem, w którym można znaleźć liczne formacje skalne, takie jak słynne Piekielne Schody (Hřensko) i skalne labirynty.

Park Narodowy “Czeska Szwajcaria"

Park Narodowy Czeska Szwajcaria został utworzony w 2000 roku, aby chronić unikalne formacje skalne i bogatą faunę oraz florę tego regionu. Jego historia sięga jednak znacznie dalej, gdyż obszar ten od wieków przyciągał malarzy, poetów i turystów, którzy chcieli uchwycić jego niespotykane piękno.

Park jest domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, takich jak sokół wędrowny, wydra europejska czy liczne gatunki storczyków. Różnorodność biologiczna oraz unikalne formacje geologiczne, takie jak Brama Pravčicka (Pravčická brána) – największy naturalny most skalny w Europie, sprawiają, że park jest niezwykle cennym miejscem zarówno z punktu widzenia naukowego, jak i turystycznego.

W parku znajduje się również wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, które pozwalają na eksplorację najbardziej urokliwych zakątków tego regionu. Wśród nich znajdują się trasy o różnym stopniu trudności, odpowiednie zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej doświadczonych wędrowców.

Zabytki w Czeskiej Szwajcarii

Czeska Szwajcaria to nie tylko przepiękne krajobrazy, ale również liczne zabytki, które warto odwiedzić. W tej części przedstawimy kilka najważniejszych atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata.

Brama Pravčicka (Pravčická brána)

Brama Pravčicka, znana również jako Pravčická brána, to największy naturalny most skalny w Europie. Znajduje się w sercu Czeskiej Szwajcarii i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli regionu. Most ma imponujące wymiary: szerokość przęsła wynosi 26,5 metra, a jego wysokość to 16 metrów. Z platformy widokowej roztacza się niesamowity widok na otaczające lasy i skalne formacje. Historia mostu sięga setek lat wstecz, a jego popularność rosła wraz z rozwojem turystyki w XIX wieku. Dziś Brama Pravčicka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w parku narodowym.

Do Bramy Pravčickiej najlepiej dojechać samochodem, korzystając z autostrady D8, a następnie drogami lokalnymi prowadzącymi do miejscowości Hřensko. W pobliżu znajdują się parkingi.

Można również skorzystać z pociągu do stacji Děčín, a stamtąd autobusem do Hřensko. Z Hřensko prowadzi malowniczy szlak pieszy do Bramy Pravčickiej.

Wstęp na teren Bramy Pravčickiej kosztuje około 3 EUR dla dorosłych i 1,5 EUR dla dzieci. Brama jest otwarta codziennie od 10:00 do 18:00 w sezonie letnim i od 10:00 do 16:00 w sezonie zimowym.

Zamek Křivoklát

Choć Zamek Křivoklát znajduje się nieco poza granicami samej Czeskiej Szwajcarii, jest to zabytek, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu w regionie. Zamek ten, położony w malowniczym otoczeniu gór i lasów, ma bogatą historię sięgającą XIII wieku. Przez wieki był rezydencją królewską, więzieniem oraz miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Zwiedzający mogą podziwiać pięknie zachowane wnętrza, w tym kaplicę, sale rycerskie oraz wieże obronne. W zamku odbywają się również liczne wystawy i wydarzenia kulturalne, które przybliżają historię i tradycje regionu.

Zamek znajduje się około 40 km na zachód od Pragi, najlepiej dojechać tam samochodem drogą E48 i następnie lokalnymi drogami do Křivoklátu. Na miejscu dostępne są parkingi.

Można również dojechać pociągiem ze stacji Praha hlavní nádraží do stacji Křivoklát.

Bilety wstępu kosztują około 6 EUR dla dorosłych i 3 EUR dla dzieci. Godziny otwarcia: Zamek jest otwarty codziennie od 9:00 do 17:00 w sezonie letnim i od 10:00 do 16:00 w sezonie zimowym.

Kamienna Młyn (Kamenný mlýn)

Kamienna Młyn to jedno z mniej znanych, ale równie urokliwych miejsc w Czeskiej Szwajcarii. Jest to zabytkowy młyn wodny, który przez wieki służył lokalnej społeczności. Dziś, Kamienna Młyn jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również miejscem, gdzie można poznać dawne metody mielenia zboża i dowiedzieć się więcej o życiu mieszkańców tego obszaru w przeszłości. 

Kamienna Młyn znajduje się w pobliżu miejscowości Jetřichovice, do której można dojechać samochodem z Hřensko drogą nr 258. Można również dojechać autobusem z Děčína do Jetřichovic, a stamtąd pieszo do młyna.

Wstęp do młyna jest bezpłatny, jednak za zwiedzanie z przewodnikiem może być pobierana niewielka opłata (około 2 EUR).

Nowy Szlak Turystyczny – Grzhebenovka

Grzhebenovka to nowo otwarty szlak turystyczny w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria, który oferuje wyjątkową możliwość odkrywania tego malowniczego regionu. Szlak został zaprojektowany tak, aby prowadzić turystów przez najbardziej urokliwe zakątki parku, łącząc w sobie elementy przyrody, historii i kultury.

Grzhebenovka to trasa o długości 100 km, która jest doskonała zarówno dla doświadczonych wędrowców, jak i rodzin z dziećmi. Szlak prowadzi przez różnorodne krajobrazy, od gęstych lasów po otwarte łąki i spektakularne formacje skalne. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Hřensko, znanej z malowniczych wąwozów i jest idealnym miejscem na start wędrówki. Następnie prowadzi przez Brama Pravčicka, największy naturalny most skalny w Europie, który oferuje niesamowite widoki i jest jednym z głównych punktów programu.

Kolejnym etapem są Jetřichovické stěny, imponujące formacje skalne z licznymi punktami widokowymi, które zapewniają niezapomniane panoramy na okoliczne lasy i doliny. Następnie trasa prowadzi przez Soutěsky Kamenice, malowniczy wąwóz rzeczny, gdzie można skorzystać z przejażdżki łodzią po rzece Kamenice, co stanowi wyjątkowe urozmaicenie wędrówki. W końcu, szlak prowadzi do ruin średniowiecznego zamku Kyjovský hrádek, który oferuje piękne widoki na okolicę i stanowi doskonałe miejsce na zakończenie wędrówki.

Szlak Grzhebenovka rozpoczyna się w miejscowości Hřensko, do której można łatwo dojechać samochodem lub transportem publicznym z Děčína. W Hřensko dostępne są liczne parkingi oraz przystanki autobusowe. Trasa kończy się w miejscowości Kyjov, skąd można wrócić do punktu startowego lub kontynuować podróż po regionie.

Cała trasa o długości 100 km może zająć od 5 do 7 dni w zależności od tempa marszu i liczby postojów. Warto zaplanować noclegi w pobliskich miejscowościach lub na polach namiotowych, aby móc cieszyć się wędrówką bez pośpiechu. W regionie dostępne są różnorodne opcje zakwaterowania, od przytulnych pensjonatów po bardziej luksusowe hotele, co pozwala dostosować plan podróży do indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Oto kilka opcji:

  • Kemping Mezní Louka - Znajduje się niedaleko Hřensko i jest doskonałym miejscem na nocleg przed rozpoczęciem wędrówki. Oferuje miejsca na namioty, przyczepy kempingowe oraz domki. Cena za nocleg w namiocie wynosi około 5 EUR za osobę.
  • Pensjonat Stará Plynárna - Położony w miejscowości Jetřichovice, oferuje komfortowe pokoje i wyżywienie. Cena za nocleg wynosi około 40 EUR za pokój dwuosobowy.
  • Hotel Zámeček - Znajduje się w miejscowości Vysoká Lípa, na trasie szlaku. Oferuje wygodne pokoje i restaurację serwującą lokalne dania. Cena za nocleg to około 60 EUR za pokój dwuosobowy.
  • Kemping Kyjovské údolí - Znajduje się blisko końca szlaku, oferując miejsca na namioty i przyczepy kempingowe. Cena za nocleg w namiocie wynosi około 4 EUR za osobę.

Jak Dojechać do Czeskiej Szwajcarii

Samochodem

Podróż samochodem to jedna z najwygodniejszych opcji, szczególnie dla rodzin i osób planujących zwiedzać różne zakątki regionu. Do Czeskiej Szwajcarii można dojechać z różnych kierunków:

  • Z Pragi: Najlepiej skorzystać z autostrady D8 w kierunku Děčína, a następnie drogami lokalnymi do Hřensko. Podróż trwa około 1,5-2 godzin.
  • Z Drezna: Trasa prowadzi przez autostradę A17 i drogę B172, a następnie przez granicę czesko-niemiecką do Hřensko. Podróż trwa około 1-1,5 godziny.

W regionie dostępne są liczne parkingi, zarówno w miejscowościach, jak i w pobliżu głównych atrakcji turystycznych.

Transport publiczny

  • Pociągiem: Najbliższa duża stacja kolejowa znajduje się w Děčínie, skąd kursują regularne pociągi do Pragi i innych miast. Z Děčína można dojechać autobusem do Hřensko i innych miejscowości w Czeskiej Szwajcarii.
  • Autobusem: Regularne połączenia autobusowe z Pragi, Děčína i innych miast prowadzą bezpośrednio do Hřensko oraz innych punktów wyjściowych na szlaki turystyczne.

Loty do Czeskiej Szwajcarii

Jeśli podróżujesz z daleka, oto możliwości dotarcia samolotem do Czeskiej Szwajcarskiej:

Najbliższe lotniska międzynarodowe znajdują się w Pradze (Václav Havel Airport Prague) oraz w Dreźnie (Dresden Airport). Możesz znaleźć potrzebne bilety lotnicze tutaj. Z obu lotnisk można dojechać samochodem lub transportem publicznym do Czeskiej Szwajcarii.

Przygotuj się na niezapomniane przygody, malownicze krajobrazy i wyjątkowe wspomnienia, które zostaną z Tobą na długo po powrocie do domu!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel