Co wygramy, kiedy gramy?

Pierwszy raz wspólnie po kostkę sięgnęliśmy, gdy córka miała około 2 latka. Od tego momentu gry planszowe wypełniają znaczną część naszego rodzinnego życia, rosną i rozwijają się wraz z nami, wraz z nami podróżują, zasiadają przy stołach z naszymi znajomymi, dziadkami, rodziną. Dlaczego tak bardzo cenimy sobie gry planszowe oraz gdzie i jak ich szukać, a przede wszystkim...

Jak spośród dostępnej oferty wybrać tę właściwą? Na co zwrócić uwagę kupując grę dla swojej rodziny?

Zakup gry, tak jak chyba i każdy inny, warto wcześniej przemyśleć. Kupując gry planszowe w sklepie eMAG mamy do wyboru bogatą ofertę gier dla różnych grup wiekowych wraz ze szczegółowym opisem i pomocnymi przy podjęciu decyzji opiniami kupujących. Wiadomo, nie zawsze innym podoba się to samo, co nam, jednak wiele z opinii dotyczących danej gry zawiera cenne informacje np. o jej jakości wykonania oraz wrażeniach po rozgrywkach. I jeśli innym rodzicom spodobał się dany produkt jest większa szansa, że i nam również przypadnie on do gustu. W dokonaniu właściwego wyboru pomocne mogą okazać się również recenzje gier na wielu blogach, stronach internetowych itp.


Jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka? Czego nauczą nasze dziecko wspólne, rodzinne rozgrywki?


PRZESTRZEGANIA ZASAD

Dla najmłodszych, początkujących graczy dużym wyzwaniem jest już samo dostosowanie się do pewnych reguł “Najpierw ja odkrywam kartę, potem ty. Nie możesz odkryć wszystkich kart naraz.” Dziecko uczy się zachowania panujących zasad oraz tego, że nie wszystko robione jest tak, jak ono tego chce.

ODNOSZENIA PORAŻEK

Kolejną (chyba najtrudniejszą, a jednocześnie najważniejszą lekcją) jest stawienie czoła porażce. Dziś przysłowiowy mały Janek zostaje z “czarnym Piotrusiem”, jutro może otrzymać wypowiedzenie z pracy. Ważne, by w obu przypadkach zachował się tak samo - nie poddał się i zagrał ponownie.

Każdy z nas odczuwa lęk przed porażką, wielu nawet dorosłych ludzi boi się podjąć działania, wyjść ze swojej strefy komfortu (zmienić pracę, otoczenie) właśnie ze względu na możliwe niepowodzenie. Już w szkole wpaja się nam, że popełnianie błędów jest złe, karane jest złą oceną. Tymczasem porażki są ważną częścią naszego rozwoju, nasz mózg uczy się popełniając błędy i wysuwając z nich wnioski. Z czasem zamiast płakać nad przegraną dziecko zastanowi się, jak zagrać inaczej - tak, by następnym razem zwyciężyć. A taki sposób myślenia ułatwia otwarcie się na nowe możliwości.

... I SUKCESÓW!

Wiele o nas mówi także przyjęcie sukcesu: zauważenie i docenienie swoich przeciwników, nie zostawianie ich ze złymi emocjami. Pamiętam, jaka byłam dumna z córki, gdy po wygranej usłyszałam jej słowa wypowiedziane do koleżanki: “Wygrałam, ale ty także świetnie grałaś! Miałaś o dwa domy więcej i to w Insbrucku! Tylko pierwsza stanęłaś na mój hotel, ale zobaczysz, następnym razem pójdzie ci o wiele lepiej!”


WSPÓŁPRACY, CZYLI PRACY W ZESPOLE

Na podwórku, w domu, w pracy, czy zakładając firmę otaczamy się ludźmi. Samemu trudno jest wiele dokonać, razem możemy więcej. Jak swoją osobą uzupełniać drużynę? Pomogą nam w tym gry kooperacyjne, czyli takie, w których nie ma jednego zwycięzcy (albo wygrywamy wszyscy, albo wszyscy odnosimy porażkę). Są one świetną propozycją dla tych najmłodszych graczy, którzy nie do końca jeszcze radzą sobie z emocjami związanymi z przegraną.

ROZPOZNANIA SWOICH MOCNYCH I SŁABYCH STRON

Stając do gry z przeciwnikiem poznajemy siebie: poznajemy swoje atuty i uczymy się je wykorzystywać oraz stajemy się bardziej świadomi swoich słabych punktów, a dzięki temu wiemy nad czym musimy popracować, by móc osiągać lepsze wyniki.

PODEJMOWANIA DECYZJI I PONOSZENIA ICH KONSEKWENCJI

W grach strategicznych poprzez zabawę dziecko uczy się dokonywania trafnego wyboru oraz akceptowania jego konsekwencji.

OPANOWYWANIA EMOCJI

A te u dzieci są wyjątkowo silne. Jeśli nasz podopieczny ma problem z kontrolowaniem emocji gry planszowe z pewnością pomogą w zachowaniu “pokerowej twarzy”.

DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI LICZENIA I ZASAD EKONOMII

Szkolne słupki to zwykle nuda i abstrakcja dla młodego umysłu, który przede wszystkim ceni sobie umiejętności przydatne. Jeśli nie wiemy do czego wykorzystać zdobytą wiedzę, jest ona dla nas bezużyteczna. Gry planszowe uczą praktycznego wykorzystania zasad matematycznych - jeśli dobrze wszystko zaplanujemy, przeliczymy zdobędziemy przewagę. Pieniędzmi w grze dziecko może dowolnie dysponować (wydawać je oraz inwestować), a na błędach w ich wydawaniu nie cierpi nasz rzeczywisty, rodzinny kapitał. Oczywiście nie licząc przy tym kosztu zakupu gry, ale cena ta jest niewielkim wydatkiem biorąc pod uwagę zapędy młodego ekonomisty!A to tytuł, który ostatnio nas zaciekawił:


Kliknij www.emag.pl/rebel-gra-splendor-gre-3784 i poznaj “Splendor”, grę firmy Rebel. Jest to towarzyska gra ekonomiczna z prostymi zasadami. To co przykuło moją uwagę to już właśnie taka poważna, nie typowo dziecięca grafika. Gra jest dedykowana dla dzieci od 10 lat, jednak jej zasady są na tyle proste, że potrafi opanować je już nawet 5 latek. To ciekawa pozycja dla rodzin z większą różnicą wieku między dziećmi - mogą wtedy przyłączyć do gry młodsze rodzeństwo. W grze wcielamy się w kupców - gromadzimy zasoby (nabywamy kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy) w celu podniesienia poziomu prestiżu.

W związku z tym, że szczególnie cenię gry, w które możemy grać razem z córką, a które jednocześnie dla nas, rodziców stanowią wyzwanie (a nie tępe chodzenie do przodu o ilość wyrzuconych przez kostkę oczek) opis gry brzmi mi niezwykle intrygująco, a Wy co sądzicie?

I JESZCZE NA KONIEC...

W zależności od wybranego konkretnego tytułu gry planszowe rozwijają u dzieci umiejętność logicznego i strategicznego myślenia, mogą pobudzać wyobraźnię, ćwiczyć pamięć, spryt czy spostrzegawczość. Są jednak przede wszystkim świetną zabawą i ciekawą formą rodzinnego spędzenia czasu. Ich magia to tworzenie bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem, co we współczesnym świecie, w którym rozmowę zastępuje pisanie sms-ów zaczyna być towarem luksusowym. Spędzając czas z dziećmi pokazujemy im, że są dla nas ważne, a to buduje ich pewność siebie, wiarę we własne możliwości oraz poczucie bezpieczeństwa ułatwiając start w dorosłe życie.

WYNIKI KONKURSU Dziękujemy za ciekawe komentarze, dyskusje i opinie! Oj, niełatwo nam było wyłonić zwycięzcę!

Nasza niespodziankowa przesyłka zostanie nadana - Uwaga! uwaga! - na adres Pani Agnieszki! Gratulujemy, a Panią Agnieszkę prosimy o przesłanie nam na maila konkurs.trasadlabobasa@gmail.com aktualnych danych teleadresowych.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel