Atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku - Gdzie warto się wybrać w ferie zimowe?

Zbliżający się czas świąteczny to doskonała okazja, aby stworzyć niezapomniane chwile dla najmłodszych. Dolny Śląsk, z bogatym dziedzictwem kulturowym i malowniczymi krajobrazami, oferuje nie tylko magiczną atmosferę świąt, ale również wiele atrakcji dostosowanych do potrzeb i zainteresowań dzieci. W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym miejscom na Dolnym Śląsku, gdzie rodziny mogą wspólnie spędzić przerwę świąteczną, zapełniając ją uśmiechem i radością.

1. Hydropolis — Wrocław 

Hydropolis to nowoczesne centrum, w którym skupiono się na edukacji i ekologii. To również miejsce, w którym nauka, przygoda i dobra zabawa tworzą spójną całość. Kto trafi na teren dawnego zbiornika, dzięki któremu już w XIX wieku mieszkańcy Breslau mogli korzystać z czystej wody, ten nudzić się nie będzie. W mieście wody można dowiedzieć się, jaką rolę odegrała woda w rozwoju technologii oraz jak ważna jest woda w życiu człowieka. W strefie Miasto i Woda można zobaczyć m.in. wizualizację wielkiej powodzi z 1997 roku, w strefie Ocean Życia przekonać o tym, jak bogate i fascynujące są wodne ekosystemy. Ciekawe opowieści przewodników, interaktywne prezentacje oraz gry — oto atrakcje, dzięki którym w królestwie wody każdy gość spędzi czas w przyjemny i pożyteczny sposób. 

2. Dawna Kopalnia Nowa Ruda 

Nowa Ruda jest świetnym punktem wypadowym w pełne tajemnic Góry Sowie oraz miastem, które niegdyś było ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz górniczym. Najcenniejszą pamiątką z tych czasów jest kopalnia węgla, sprawdzająca się doskonale w roli atrakcji turystycznej. W tym miejscu można się dowiedzieć, jak powstaje węgiel, można też poznać pracę górnika i spotkać się ze Skarbnikiem. Nie lada gratką jest też spacer wśród górniczych maszyn oraz przejażdżka podziemną kolejką. 

3. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu 

Karkonosze to góry pełne tajemnic, których strzeże Duch Gór. Można się z nim spotkać na sudeckich szlakach oraz w Karpaczu, na którego terenie znajduje się wystawa Karkonoskie Tajemnice. Multimedialne prezentacje pozwalają młodym gościom poznawać dzieje Karkonoszy, a jednocześnie spędzać czas na dobrej zabawie. Czym jest alchemiczna Komnata Czterech Żywiołów? Jak stworzyć kamień filozoficzny? To tylko przykładowe pytania, na które można poznać odpowiedź w tym miejscu. 

4. Western City w Ściegnach

Gdzie na Dolnym Śląsku można poczuć magię Dzikiego Zachodu? W niewielkich Ściegnach koło Karpacza! Western City to niezwykłe miasteczko, w którym można brać udział w ciekawych pokazach, spróbować swych sił w rzucie podkową lub odwiedzić indiańską strzelnicę. Co jeszcze można zobaczyć w tym parku rozrywki? Pokazy rodeo i prezentacje indiańskich tańców. Śmiałkowie mogą spróbować też swych sił w jeździe konnej oraz w płukaniu złota, z kolei młodzi miłośnicy historii mogą wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną poświęconą przeszłości i kulturze Dzikiego Zachodu. 

5. Muzeum Bombki w Miliczu

Milicz kojarzony jest z hodowlą karpia, wielkimi stawami hodowlanymi oraz rezerwatem ornitologicznym — jednym z najważniejszych w Europie. W leżącym na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski mieście czeka jeszcze jedna atrakcja. To Muzeum Bombki, w którym przez cały rok można się cieszyć świąteczną atmosferą. Muzeum działa na terenie dawnej fabryki bombek, a jego zbiory robią wrażenie. Można poznać tu historię ozdób choinkowych, poznać ich symbolikę oraz zobaczyć imponującą kolekcję szklanych bombek. Muzeum prowadzi też warsztaty i lekcje muzealne, dostosowane do potrzeb młodych gości. Gry fabularne dla przedszkolaków, przyrodnicze wycieczki po Dolinie Baryczy dla uczniów szkół podstawowych oraz kreatywne warsztaty łączące design z recyklingiem — oto wybrane propozycje dla młodych gości. 

6. Chata Walońska w Szklarskiej Porębie 

Jak zachęcić dzieci do wędrówek po Karkonoszach? Opowieściami o Walonach, którzy przed wiekami wędrowali po górach w poszukiwaniu cennych minerałów i ziół. Kto chce szukać tajemniczych miejsc w terenie, ten może wybrać się na Szlak Waloński lub na Magiczny szlak Ducha Gór. Kto woli zacząć od teorii, powinien skupić się na wystawach i warsztatach organizowanych w Chacie Walońskiej w Szklarskiej Porębie. Można tu zobaczyć ciekawą kolekcję minerałów, można posłuchać o walońskich tradycjach. W chacie tej można się zmierzyć ponadto z zadaniami wymagającymi sporej wiedzy przyrodniczej i zielarskiej. Kto je wykona, ten zostanie Czeladnikiem Walońskim i osiągnie I Stopień Wtajemniczenia.  

Po więcej atrakcji na Dolnym Śląsku wejdź na: podroztrwa.pl/dolnyslask-atrakcje-dla-dzieci/

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel