Zamek Lubomirskich

Śreniawitów 3
- Rzeszów

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest jednym najcenniejszych zabytków Rzeszowa. Wybudował go pod koniec XVI w. ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytko Ligęza, później był siedzibą Lubomirskich.

Budynek o charakterze obronnym z wieżą, fortyfikacjami typu bastionowego, wieżyczkami z otworami strzelniczymi, otoczony fosą. Przez wiele lat mieściło się w nim więzienie, dziś jest siedzibą sądu i prokuratury – niestety nie można wejść do środka. W godzinach pracy sądu można przejść się dookoła zamku murami, obejrzeć armaty koło wieży, zaglądnąć do wieżyczek strzelniczych. Dzieci mogą pobiegać po trawiastej fosie (łagodne zejście od strony Al. Pod Kasztanami), ławeczki przy Al. Lubomirskich.

Tuż przy fosie – na pl. Armii Krajowej znajduje się kompleks 7 multimedialnych fontann.

Z Zamkiem Lubiomirskich związane są legendy o złotej cegle w zamkowej wieży oraz o kucharzu Janku oraz autentyczna opowieść o sądzie na czarownicach.

W pobliżu wiele punktów gastronomicznych (ul. 3-go Maja, ul. J. Słowackiego, Rynek). Toalety publiczne na pl. Śreniawitów (obok wieży zamkowej). Niedaleko znajdują się Olszynki z Rzeszowskim Parkiem Linowym, Bulwary nad Wisłokiem, Hala Podpromie (Centrum Zabaw Fantazja).

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie i "zielona fosa" - doskonałe miejsce na rodzinny piknik!
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie i "zielona fosa" - doskonałe miejsce na rodzinny piknik!
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel