Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN w Starym Załuczu
Stare Załucze 822-234 Stare Załucze

check_circle W pomieszczeniu
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Atrakcje dla dzieci
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN w Starym Załuczu to m.in. ciekawe muzeum, w którym zgromadzono eksponaty archeologiczne, etnograficzne – w postaci wnętrza chaty, historyczne oraz przyrodnicze. Zbiory i różnorodność wystawy sprawia, że bardzo miło się ją zwiedza i ogląda, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Na terenie ośrodka znajdziemy krótką Ścieżkę Edukacyjną „Żółwik", na której można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o żółwiach oraz budowie lasu i jego mieszkańcach. Długość ścieżki to około 0,5 km, przeznaczona jest ona dla najmłodszych gości Parku.
Na trasie ścieżki znajdowało się oczko wodne, w którym mieszkają duże osobniki żółwi błotnych. Podziwialiśmy je przez dłuższy czas zachwycając się każdym ich ruchem. Kilkaset metrów dalej oglądaliśmy wolierę dla ptaków Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, który są schronieniem i miejscem rehabilitacji chorych i rannych zwierząt.
Na trasie ścieżki umieszczono również urządzenia służące edukacji przez zabawę, między innymi skocznię, grające cymbały czy koło fortuny.
Na samym końcu weszliśmy do wiaty z eksponatami etnograficznymi, które były wyeksponowane na zewnątrz. Znajdowały się w niej wozy chłopskie i bryczki produkowane niegdyś w Starym Załuczu oraz sąsiek, czyli pojemnik na zboże wydłubany z jednego pnia 250 letniej sosny.
Spod Ośrodka można wyruszyć też na spacer Ścieżką Przyrodniczą Spławy. (Długość: około 7,5 - 8 km.,>Czas przejścia: 2h - 3h.)
Ponad połowa trasy poprowadzona jest po drewnianych kładkach, z których można podziwiać fragmenty łąk, otwartych torfowisk oraz bagiennych lasów. Na początku ścieżki umieszczone zostały również hotele dla pszczół.
W połowie Ścieżki dotarliśmy do Jeziora Łukie - największego zbiornika Poleskiego Parku Narodowego. Tutaj znajduje się pływający pomost widokowy, z którego możemy obserwować ptactwo. Na wodzie spotkamy łabędzie nieme, perkozy czy łyski.
Największe wrażenie zrobiły jednak na nas skrzypy bagienne, które osiągały wysokość nawet do 1,5 m oraz komary, które chciały nas „pożreć”. Inne gatunki zwierząt, które możemy tu spotkać to: łoś, żuraw, bóbr, bielik, łabędź niemy, żółw błotny, błotniak stawowy, łyska, podgorzałka, czapla biała.
Mapa trasy na stronie Poleskiego Parku Narodowego.
Data dodania:
Wiecej w regionie Polesie




