Rzeszowskie Piwnice: Podziemna Trasa Turystyczna

Rynek 26 (od strony ul. Słowackiego)
35-064 Rzeszów
call 17 748 39 90    link rzeszowskiepiwnice.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd busem lub autobusem
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych

Podziemna trasa turystyczna pod płytą rzeszowskiego rynku to pozostałości niegdysiejszych sklepów ziemnych, składów oraz magazynów kupieckich i handlowych. Lata świetności rzeszowskie piwnice przeżywały w XVI-XVIII w., choć pierwsze informacje o podpiwniczeniach pod istniejącym wówczas Ratuszem pochodzą z początku XV wieku. Szlak podziemny wiedzie pod północą i wschodnią pierzeją Rynku, a najstarsze piwnice zlokalizowane są około 2 metrów pod płytą rynkową. Najgłębiej szlak wiedzie do piwnic na 10 metrach pod płytą Rynku.

Podziemna trasa turystyczna
Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie Piwnice", fot. G.Bukała UM Rzeszów

Nowe Rzeszowskie Piwnice

Odwiedzaliście rzeszowskie podziemia kilka lat temu? Warto wybrać się ponownie!

W ostatnim czasie Rzeszowskie Piwnice przeszły bowiem metamorfozę: stary szlak podziemny został w pełni zautomatyzowany, wzbogacony o multimedia, aplikacje oraz nową aranżację piwnic. Dzięki temu o wiele lepiej turysta przyswaja historię miejsca, jak i przeszłości podziemi.

Spacer Rzeszowskimi Piwnicami można odbyć w dwóch wariantach: „Obrazy historii” i „Interaktywna legenda”.

Podziemna trasa turystyczna
Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie Piwnice", fot. G.Bukała UM Rzeszów

Rzeszowskie Piwnice: trasa "Obrazy historii"

To ścieżka zwiedzania przeznaczona dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Ten wariant zakłada wykorzystanie multimediów do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.

Podziemna trasa turystyczna
Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie Piwnice", fot. G.Bukała UM Rzeszów

Rzeszowskie Piwnice: trasa "Interaktywna legenda"

To multisensoryczna, angażująca ścieżka zwiedzania, w której zwiedzający z „biernych” uczestników narracji stają się „aktywnymi” bohaterami snutej opowieści. Scenariusz tego wariantu wystawy obejmuje interaktywne stanowiska, na których na uczestników czekają specjalne zadania do wykonania. To wariant przeznaczony dla tych, którzy lubią wyzwania i dobrą zabawę. Z nami odkryjesz prawdziwy skarb Rzeszowa!

Podziemna trasa turystyczna
Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie Piwnice", fot. G.Bukała UM Rzeszów

Podziemna trasa Rzeszowskie Piwnice - atrakcje

Podziemna Trasa Turystyczna kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Można w niej spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, kilkusetletnie cegły „palcówki”, ukryte przejścia. Jest to najnowocześniejsza na Podkarpaciu atrakcja turystyczna. Zmodernizowany podziemny szlak skrywa legendy i historię związaną z miastem oraz regionem, które poznacie za pomocą ponad 150 multisensorycznych systemów ekspozycyjnych. 

Podziemna trasa Rzeszowskie Piwnice - informacje praktyczne

 • Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się przy Ratuszu, od ul. Słowackiego (Rynek 26). Wyjście po przeciwległej stronie Rynku (od strony ul. Króla Kazimierza). 
  Wejście do podziemnej trasy turystycznej
  Wejście do podziemnej trasy turystycznej "Rzeszowskie Piwnice", fot. J. Jęczalik
 • Przy kasie jak i na końcu trasy znajduje się sklepik z pamiątkami.
 • Zwiedzanie trwa ok. 90 min, odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, wejścia odbywają się co 20 minut w grupach do 6 osób.
 • Bilety można kupić przez stronę internetową rzeszowskiepiwnice.pl
 • Trasa liczy 396 m, do przejścia ok. 150 schodów
 • Korytarze są dobrze oświetlone, w lecie należy pamiętać o cieplejszej odzieży.
 • Trasa niedostępna dla wózków. 
 • Możliwość skorzystania z toalety przy wejściu i wyjściu z trasy, przy wejściu również toaleta dla niepełnosprawnych (zjazd windą).

Rzeszowskie Piwnice dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową (poruszające się na wózkach inwalidzkich) będą mogły zwiedzać ekspozycję głównie wirtualnie. Emisja treści w formie nagrań umożliwi dostęp do zwiedzania dla osób niewidzących lub słabowidzących, a  forma napisów na ekranach umożliwi dostęp dla osób głuchoniemych. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych udostępniono 2 stanowiska z wirtualną rzeczywistością, zlokalizowane w strefie wejściowej. Zwiedzający mają możliwość wirtualnie przejść przez wystawę i poznać najważniejsze zagadnienia podejmowane w trakcie tradycyjnego zwiedzania.

Ponadto przewidziano możliwość fizycznego zwiedzania dla osób głuchoniemych, niewidzących i słabowidzących w towarzystwie opiekuna. Wystawa posiad bogatą szatę graficzną oraz ścieżkę dźwiękową, dzięki temu jest ona atrakcyjna również dla osób z wyżej wymienionymi niepełnosprawnościami.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-05-18

Wiecej w regionie: Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel