Zamek Królewski w Niepołomicach

Zamkowa 2
32-005 Niepołomice
call 12 281 30 11; 261 98 51; 261 98 52    link www.muzeum.niepolomice.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń terenu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd busem lub autobusem
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
Zamek nazywany drugim Wawelem. Wybudowany na skarpie pradoliny Wisły przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Królowie wyruszali z niego na wyprawy myśliwskie do Puszczy Niepołomickiej.

Dziś mieści się tu hotel, restauracja i muzeum. Wejście na dziedziniec z krużgankami – bezpłatne, brak barier architektonicznych dla wózków. Możemy tu zobaczyć m.in. 2 armaty, halabardy, pomnik Stańczyka i wielką bronę w bramie wjazdowej. Bramy do zamku pilnują dwa lwy – te same, które zobaczymy na herbie Niepołomic, a czy uda Wam się znaleźć orła pilnującego zamkowy dziedziniec?.

Sale muzealne mieszczą się na 1. Piętrze – brak windy, na parterze nie ma gdzie zostawić wózka. Jeśli uda się nam wnieść wózek, możemy go zostawić np. przy kasie, lub wjechać do muzeum.

W muzeum zamkowym możemy zobaczyć część kolekcji krakowskich muzeów – Muzeum Czartoryskich i Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Dla najmłodszych najciekawsze będą zapewne Sale Łowieckie, można zobaczy wypchane zwierzęta – m.in. rodzinę dzików, niedźwiedzie (w tym polarnego), zebry i żyrafę.

W pobliżu zamku znajdują się ogrody królowej Bony - kompozycja z niskich żywopłotów, alejki żwirowe. Warto też zobaczyć pomnik Kazimierza Wielkiego i posągi dwóch rycerzy obok bocznego wejścia na zamek (od strony ogrodów królowej Bony) oraz pomnik rycerza między zamkiem a Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

W pobliżu sklepy spożywcze, restauracja na Zamku lub pobliskim Rynku. . Przed zamkiem park z placem zabaw. Warto też zwiedzić pobliskie Muzeum Fonografii .

W pobliżu brak przewijaków i toalet dla niepełnosprawnych. Parkingi: koło zamku, na Rynku i koło MCDiS. Z Krakowa możliwy dojazd busami lub MPK 221 (z przystanku Mały Płaszów) lub 301 (spod Dworca PKP Płaszów).Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel