Kultury religijne - woj. lubelskie

Ludzie na całym świecie są różni. Inaczej się ubierają, mówią w innych językach mają też różne religie tzn. wierzą w innych bogów i inaczej się do nich modlą. Nauka o różnych religiach świata nazywa się religioznastwo.

Przez długi czas Polska, była krajem, w którym mieszkali ludzie różnej narodowości a także różnej religii. Obecnie w Polsce największa część ludzi to katolicy.

Katolicy chodzą do kościoła. Tam słuchają opowiadań o Jezusie, synu Boga, który urodził się i był człowiekiem takim jak my. Są to opowiadania apostołów czyli towarzyszy Jezusa. Apostołowie przebywali razem z Jezusem, słuchali jego nauk - Jezus był ich nauczycielem. Przez długi czas takie opowiadania przekazywane były ustnie - czyli jedna osoba opowiadała o nich drugiej. Dopiero po wielu latach opowiadania te zostały spisane. Tak powstało Pismo Święte czyli Biblia.

Żydzi wyznają religię, która się nazywa judaizm. Jest to religia bardzo podobna do religii katolickiej - Żydzi wierzą w tego samego Boga, jednak nie wierzą, że Jezus Chrystus jest jego synem. Uważają Jezusa za zwykłego człowieka i nie uznają napisanych o nim ewangelii. Żydowski dom modlitwy nazywa się synagoga a święta księga to Tora.

Prawosławie to również religia bardzo podobna do katolicyzmu - darzą oni wielką czcią Matkę Boską - nie wierzą jednak, że wstąpiła ona do nieba. Osoby prawosławne nie uznają również papieża, nie wierzą w jego nieomylność. Inny kształt ma również krzyż prawosławny - z trzema poprzecznymi belkami. Górna belka oznacz tabliczkę z napisem, środkowa dla rąk a dolna pod nogi. W tradycji katolickiej nogi Jezusa przybite są do krzyża jednym gwoździem w tradycji prawosławnej dwoma - każda stopa przybita jest osobnym gwoździem. Prawosławne kościoły to Cerkwie.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel