Głowy wawelskie - kolorowanka dla dzieci

K O L O R U J
DRUKUJ
ZAPISZ PDF
ZAPISZ OBRAZEK
Kolorowanka pochodzi z artykułu:
link Legenda o komnacie "Pod Głowami" na Wawelu

Wawelskie głowy

Wawel to wznoszące się w Krakowie, nad rzeką Wisłą wapienne wzgórze z zamkiem, który przez wieki był siedzibą polskich królów.  W jednej z jego komnat, tej w której stał królewski tron, gdy spojrzymy w górę na jej suficie zobaczymy wyrzeźbione w lipowym drewnie głowy, a jedna z nich ma zasłonięte przepaską usta!

Legenda o komnacie "Pod Głowami" na Wawelu

Pewnego dnia, za panowania króla Augusta na rynku krakowskim odbywał się targ. Na targu tym pasamonik Błażej otworzył swój kram z pięknymi pasami i taśmami przetkanymi złotymi i srebrnymi nićmi. Na targowisko przyszedł również sprytny złodziejaszek, który porwał jeden z pasów i uciekł w tłum. Od razu zaczął się pościg. "Łapać złodzieja!" - krzyczeli ludzie. Złodziejaszek widząc, że trudno mu będzie uciec wyjął zza pazuchy tkany pas, porzucił i pobiegł dalej. Cudny pas spadł u stóp ubogiej wdowy Ofki, która schylała się właśnie do studni po wodę. Zobaczywszy bogato zdobiony pas zaczęła rozglądać się szukając właściciela, który go zgubił. Wtedy schwytał ją rozwrzeszczany tłum: "Złodziejka", "Mamy ją!" - krzyczeli ludzie prowadząc ją pod sąd na wawelskim zamku. Sąd miał odbyć się w komnacie "Pod Głowami".

Po wysłuchaniu opinii ludu król Zygmunt August chciał skazać niewinną wdowę na więzienie. Gdy z ust króla padły słowa wyroku wdowa ośmieliła się powiedzieć:- Jeśli nikt nie chce stanąć w mojej obronie, niech chociaż przemówią te drewniane głowy! W ciszy, która zapadła po jej słowach odezwał się nagle dochodzący spod stropu głos jednej z głów: Rex Auguste, iudica iuste (co oznacza „Królu Auguście, sądź sprawiedliwie!).Król posłał swych służących na rynek, by zasięgnęli informacji. Spotkali oni ludzi, którzy widzieli uciekającego z pasem złodziejaszka i wdowę, która porzucony przez niego pas podniosła. Ofka odzyskała wolność, a głowie kazano opaskę na usta dorzeźbić, by więcej nie ośmielała się upominać króla.  

Głowy wawelskie kolorowanka dla dzieci i legenda - pdf do wydruku

Legenda o wawelskiej komnacie "Pod Głowami" - karta pracy, kolorowanka do wydruku
Legenda o wawelskiej komnacie "Pod Głowami" - karta pracy, kolorowanka do wydruku
Autor:
Data dodania:
cancel