Poznajcie Łemków z Łemkowską Książeczką

Spacerując bieszczadzkimi i beskidzkimi szlakami, czy odwiedzając Roztocze na pewno napotkamy ślady ich obecności. W skansenach często poświęcona jest im specjalna część ekspozycji (np. Sądecki Park Etnograficzny ).

Czy potraficie wyjaśnić dzieciom, kim właściwie kim są tajemniczy Łemkowie? Co sami wiemy o ich barwnej kulturze?O łatwą i niesamowicie przyjemną edukację dzieci (i przy okazji nas – rodziców!) zadbało …. I trzeba przyznać, że autorki zrobiły to w przepięknym stylu! Stron niby niewiele, z informacji wybrane to co najistotniejsze, jednak jak to często bywa liczy się jakość, a nie ilość. Na rozkładówkach zajrzymy do łemkowskiego domu, czyli do chyży, a także do cerkwi, poznamy części stroju ludowego, plan łemkowskiej wioski, łemkowskich sąsiadów: Romów i Żydów, tradycyjne zajęcia Łemków i sylwetki łemkowskich artystów.

Zresztą: zobaczcie sami:Zauważyliście, że książka jest dwujęzyczna? Dla rodziców nieczytających po łemkowsku (lub choćby po ukraińsku czy rosyjsku) wyzwaniem może być odpowiedź na pytanie dziecka „a tu co jest napisane?”. Niestety nie zostaliśmy wyposażeni w podręczny słowniczek fonetyczny… Wytrwałych zachęcam do poszukiwań i rozszyfrowania brzmienia choć kilku słów!Łemkowska Książeczka/ Лемківска книжочка
Tekst i ilustracje: Paulina Białkowska, tłumaczenie i redakcja: Anna Rydzanicz
Wydawnictwo Lemkoland, Fundacja Stara Droga

Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel