Z Zabierzowa do Doliny Bolechowickiej

Miejscowość: Zabierzów w pobliżu: Kraków
region: 
max 313 m min 227 m
straighten 4.6km
timer 1h 27min
north_east 124m
south_east 45m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Niebieski szlak rowerowy z Zabierzowa do Doliny Bolechowickiej.

Długość trasy ok. 4 km. Długość doliny ok. 1,5 km

Mapa szlaków w gminie Zabierzów

Niebieski (również zielony) szlak rowerowy prowadzi nas od stacji PKP w Zabierzowie (ze stacji Kraków Główny czas podróży ok. 20 min) aż do samej Doliny Bolechowickiej. Szlak jest dobrze oznakowany. Początkowa część szlaku (ok 1/3) to wąska, trawiasta ścieżka prowadząca wałami Rudawy. Przejazd wózkiem jest możliwy (my byliśmy ze składaną parasolką na małych kółkach), choć niełatwy. Ta część szlaku prowadzi nas również głównie w słońcu.

Osoby z wózkiem i osoby niepełnosprawne

Osoby z wózkiem lub osoby niepełnosprawne mogą pominąć trawiastą część szlaku - zamiast z Zabierzowa mogą wejść na szlak w miejscowości Zielona Mała (z Bronowic dojazd linią nr 278). Pozostała część szlaku bowiem właśnie od miejscowości Zielona Mała to wygodna droga z nawierzchnią asfaltową, głównie w cieniu. Ruch samochodowy możliwy (prawdopodobnie tylko dojazd do posesji - choć nie jestem pewna). Nas w ciągu całej wycieczki minęły raptem dwa samochody. Taka wygodna, asfaltowa droga prowadzi nas do samej doliny. .

Szlak rowerowy przed Bolechowicami prowadzi nas ul. Turystyczną, przy ul. Nad Potokiem znajdziemy jednak miłą niespodziankę dla siebie i dzieci - drewniany plac zabaw (częściowo zacieniony w południe) wraz z altanką z ławeczkami, gdzie możemy odpocząć i nabrać chęci na dalszą część wycieczki.

W dolinie Początkowa część trasy doliną to leśna, wąska, trawiasta ścieżka. Zaraz na początku piękna, skalna Brama Bolechowicka. Podjazd pod same skały wygodny dla wózków nie jest, ale jest możliwy i dość krótki do pokonania a miejsce jest atrakcyjne krajobrazowo, warto zabrać koc i prowiant na rodzinny piknik.

Ścieżka w dolinie jest wąska i trawiasta, momentami spotkamy wystające skały - samej doliny nie polecam więc jako trasy wózkowej i rowerowej dla dziecka.

Polecam trasę na rodzinną wyprawę (także rowerową). Początkujący rowerzysta może jednak mieć problem z nachyleniami terenu w końcowej części szlaku. Nie są one jednak zbyt duże.

W dolinie atrakcje dla dzieci stanowią skałki i przepływający przez dolinę potok. Znajdziemy tu cień i wiatę z ławeczkami, pod którą możemy odpocząć. Jest to także ciekawe miejsce na rodzinny piknik.

Początek szlaku - ścieżka wałami Rudawy
Początek szlaku - ścieżka wałami Rudawy
Na trasie liczne, drewniane mostki
Na trasie liczne, drewniane mostki
Plac zabaw z altanką przy ul. Nad Potokiem
Plac zabaw z altanką przy ul. Nad Potokiem
Początek doliny - Brama Bolechowicka
Początek doliny - Brama Bolechowicka
Początek doliny - Brama Bolechowicka
Początek doliny - Brama Bolechowicka

W dolince:

Dolina Bolechowicka

łatwa
directions_walk

Dolina Bolechowicka

max 403 m min 299 m
straighten 1.3km
timer 37min
north_east 120m
south_east 16m
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel