Plan bobra. Wigierski Park Narodowy z Pompikiem

„Myśleliście, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach? Otóż nie! Te ciekawskie zwierzęta często opuszczają leśne gęstwiny, by poznawać świat” – takimi słowami zaczyna się każda z książeczek z serii „Żubr Pompik. Wyprawy”.

Podobnie jak w pozostałych częściach cyklu, przyroda Wigierskiego Parku Narodowego staje się tłem dla przygód sympatycznej żubrzej rodziny: żubra Pompika, jego siostry Polinki i rodziców Porady i Pomruka.Tym razem małe żuberki wędrując po krainie jezior zatrzymają się nad tajemniczą rzeką o czarnym dnie: Czarną Hańczą.

Tata Pomruk lubi przechwalać się swoją siłą. Wytłumaczy jednak dzieciom, że wielka siła to także wielka odpowiedzialność, przewrócenie drzewa powoduje wiele różnych skutków dla przyrody… może np. zgnieść rzadkie kwiaty: storczyki.

A czy bobrowi wolno przewracać drzewa? Jak powstaje żeremie? Kto skorzysta z powstałego rozlewiska? To już najlepiej wyjaśni sam gospodarz, symbol Wigierskiego Parku Narodowego: BÓBR.

Przewodnim tematem książeczki okazuje się pomoc i współpraca. Bóbr pomoże m.in. żabom, wydrom i łabędziom. Żubry pomogą bobrowi, chociaż oczywiście nie dadzą rady przegryźć pnia drzewa. W rezultacie powstanie piękna „bobrzożubrza” tama!„Przy okazji” przygód bohaterów dowiemy się też jak różnie mogą wyglądać zęby zwierząt, jak się nazywają i do czego są dostosowane.

Żubr Pompik. Wyprawy. Plan bobra; Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik;
Wydawnictwo Media Rodzina

Więcej o serii „Żubr Pompik. Wyprawy” przeczytacie w artykule:
PRZYRODA i PRZYGODA. Parki narodowe dla przedszkolaków

PS.
Czy poznaliście może na takim tle sportretowaliśmy WYPRAWY ŻUBRA POMPIKA? Tak, to wydana pod naszym patronatem MAPA POLSKI DLA DZIECI, a dokładniej jedna z jej kart edukacyjnych. Możecie na niej sami rozpoznać, zaznaczyć i podpisać Wigierski Park Narodowy. Jesteście gotowi na takie wyzwanie?

Więcej o mapie możecie przeczytać w naszej recenzji: Zabawa z geografią. Mapa Polski dla dzieci , a jeśli jesteście zdecydowani na zakup, zajrzyjcie na stronę www.twojemapy.com.Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel