Krzywe: Ścieżki Las i Suchary
Town: Krzywe Nearby: Suwałkistroller Route for stroller (small wheels)
directions_bike Bike route
beach_access Route in the shade
sports_tennis Attractions for children
directions_car Access by car

Przy siedzibie Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego (parking) można wybrać się na spacer dwiema pieszymi ścieżkami edukacyjnymi: LAS (1,5 km) i SUCHARY (2,5 km). Można też połączyć je w jeden dłuższy spacer. Nam przejście obu ścieżek zajęło niecałe 3 godziny.

Rowerzyści mogą wybrać się bitą drogą w stronę kąpielisk nad Jeziorem Czarnym i J. Koleśnym, a nawet do uroczego Jeziora Gałęzistego (to już dłuższa i częściowo leśna trasa). Dla wózków dostępny jest fragment ścieżki LAS (ten na lewo od drogi, biegnący drewnianymi pomostami) oraz droga wzdłuż Jeziora Czarnego i J. Koleśnego (dwa kąpieliska).
Ścieżka edukacyjna Las

Ścieżka jest zamknięta dla rowerów ze względu na wąskie przejścia po drewnianych pomostach. Za to z wyjątkiem podejścia pod rekonstrukcję szałasu łowców reniferów (można je ominąć dołem) ścieżka LAS jest przejezdna dla wózków dziecięcych i dla niepełnosprawnych.



Po drodze czeka na nas kilka ciekawych tablic z kolorowymi rysunkami. Podpisane zostały także wybrane gatunki drzew i krzewów.


Część ścieżki po prawej stronie to już trasa leśna, na której zobaczymy charakterystyczny leśny zbiornik wodny zwany „sucharem”, a przy nim poczytamy m.in. też o pozyskiwaniu żywicy.
Na koniec czeka nas mała plenerowa wystawa etnograficzna, wraz z charakterystycznymi dla regionu glinianymi konstrukcjami dla owadów gniazdujących w glinie.
Ścieżka edukacyjna SUCHARY

Na ścieżkę możemy wejść z bitej drogi rowerowej, lub łącznikiem ze ścieżki LAS .
Tym razem wędrujemy już po lesie, dodatkowo jest to las pełen pagórków, czyli ścieżka albo wznosi się, albo opada, w połączeniu z wystającymi korzeniami i kamieniami czyni to ścieżkę dostępną tylko dla pieszych wędrowców.
Główna atrakcja ścieżki to suchary – czyli charakterystyczne leśne zbiorniki wodne (platformy widokowe nad Sucharem II i IV). Czym różnią się od zwykłych jezior otoczonych lasem dowiecie się z tablic informacyjnych! Poza tym poznamy leśne zwierzęta, ptaki, rośliny. Zadaszona wiata czeka nas mniej więcej w połowie ścieżki.

Ścieżka kończy się przy bitej drodze nad Jeziorem Czarnym. Wracając nią w stronę Krzywego będziemy mijać niewielkie kąpielisko, kolejną zadaszoną wiatę i niewielką plenerową ekspozycję etnograficzną.
Przy Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego, poza parkingiem, znajdują się toalety, punkt informacyjny z mapkami, a w samym budynku: niewielka (ale ciekawa) wystawa przyrodnicza oraz sklepik z pamiątkami. Tu także możemy kupić bilety wstępu do parku narodowego. Niestety w pobliżu nie ma żadnych punktów gastronomicznych ani sklepów spożywczych.
Publish Date:
More in the Region Podlaskie
