Szlaki do Chatki Puchatka

Miejscowość: Wetlina w pobliżu: Ustrzyki Górne
max 1187 m min 721 m
straighten 4.3km
timer 2h 19min
north_east 499m
south_east 37m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Do Chatki Puchatka z dziećmi

Niewielki schron Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka” to BYŁO miejsce niezwykłe, obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek. Co się z tym wiąże: w weekendy i w wakacje było tu dość tłoczno… W chatce mogliśmy się ogrzać, odpocząć, kupić napoje, słodycze i pamiątki, przy odrobinie szczęścia także pyszną szarlotkę.

Stara "Chatka Puchatka", lato 2019

Nowa chatka na Połoninie Wetlińskiej?

Chatki Puchatka już nie ma... Zostały wspomnienia, zdjęcia i wspaniały film dokumentalny "Śniła mi się połonina", a wkrótce w Lutowiskach powstanie mini-muzeum Chatki Puchatka - czekamy z niecierpliwością!

Otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Nowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej już się buduje, dlatego opisane poniżej szlaki mają lekko zmieniony przebieg, aby ominąć plac budowy. Jeśli nie macie ochoty na niego patrzeć polecamy Wam omijanie żółtego szlaku (= droga dojazdowa na budowę) i dotarcie tu od strony Smerka i Przełęczy Orłowicza.

Najnowszy planowany termin otwarcia nowego schroniska to 24 września 2022 r. Z uwagi na to, że opiekę nad nim ma przejąć Pan Julek - ostatni gospodarz "starej chatki" - mamy nadzieję, że i to miejsce stworzy swoją nową legendę.

Jeśli je odwiedzicie - koniecznie dajcie znać i prześlijcie aktualne zdjęcia (konkurs.trasadlabobasa@gmail.com)

Najkrótsza trasa do Chatki Puchatka: żółty szlak

Najszybciej do chatki dojdziemy żółtym szlakiem z parkingu na Przełęczy Wyżnej (parking płatny, obok restauracja, przystanek PKS). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bywa tu bardzo tłoczno, a także nie najłatwiej: w 2,5 km pokonujemy aż 350 m podejścia. Wg znaków powinniśmy dojść do celu w niewiele ponad godzinę, ale w rzeczywistości, po doliczeniu przystanków droga może nam zająć dużo więcej.

Żółty szlak do Chatki Puchatka z Przełęczy Wyżnej

Trasa: Przełęcz Wyżnia – Schronisko PTTK Chatka Puchatka | mapa-turystyczna.pl

Polecana trasa do Chatki Puchatka: czarny + żółty szlak

Dużo spokojniejszy szlak prowadzi z Wetlinki Górnej – jest też dłuższy, zajmie nam ok. 2 godz, do pokonania 4 km i 500 m przewyższenia.

Czarne znaki rozpoczynają się przy przystanku PKS, jest tu też niewielka zatoczka, jednak lepiej zaparkować ciut dalej – przy kempingu (kilkadziesiąt metrów bitą drogą wzdłuż czarnego szlaku). Jest tu też punkt gastronomiczny, punkt sprzedaży biletów do BPN.

Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej
Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej

Początek szlaku to droga przez łąki – oczywiście z widokiem na cel naszej wędrówki. Dodatkowo towarzyszą nam małe tabliczki z ciekawostkami przyrodniczymi (to ścieżka edukacyjna). Po wejściu w las ścieżka wspina się powoli przecinając strumyki, mostki i wąwozy.

Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej
Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej

Po dojściu do skrzyżowania z żółtym szlakiem (ok. godzina od wejścia na szlak) zrobi się bardziej stromo (i tłoczno), ale to już ostatni, niedługi odcinek wspinaczki. Po ok. 45 min. dotrzemy do Chatki Puchatka.

Droga na szczyt Połoniny Wetlińskiej - żółty szlak w 2019 r. Dziś: droga dojazdowa na budowę...

Trasa: Górna Wetlinka – Schronisko PTTK Chatka Puchatka | mapa-turystyczna.pl

Widoki z spod byłej Chatki Puchatka na szeroką i długą Połoninę Wetlińską i okoliczne pasma zapraszają do ruszenia w dalszą drogę. Aż chce się iść i iść bez końca! Poczytajcie o naszej wędrówce grzbietem Połoniny Wetlińskiej!

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

średnia
directions_walk

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

max 1229 m min 627 m
straighten 15.8km
timer 6h 6min
north_east 860m
south_east 766m
Grzbiet Połoniny Wetlińskiej

Do Chatki Puchatka możemy też wejść czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych (parking, punkt gastronomiczny, przystanek PKS) – trasa obliczona jest na ok. 1,5 godz., na dystansie 2,5 km pokonujemy 477 m przewyższenia. Jeśli je znacie ten szlak napiszcie koniecznie: w komentarzach lub na e-mail: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-31

Wiecej w regionie: Bieszczady


Wczytuję komentarze ...
cancel