face Szalki do Chatki Puchatka
Miejscowość: Wetlina w pobliżu: Ustrzyki Górne
Kraj: Polska  
Region:  Bieszczady Podkarpackie

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Do Chatki Puchatka z dziećmi


Niewielki schron Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka” to miejsce niezwykłe, obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek. Co się z tym wiąże: w weekendy i w wakacje bywa tu dość tłoczno… W chatce możemy się ogrzać, odpocząć, kupić napoje, słodycze i pamiątki, przy odrobinie szczęścia także pyszną szarlotkę.Najkrótsza trasa do Chatki Puchatka: żółty szlak


Najszybciej do chatki dojdziemy żółtym szlakiem z parkingu na Przełęczy Wyżnej (parking płatny, obok restauracja, przystanek PKS). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bywa tu bardzo tłoczno, a także nie najłatwiej: w 2,5 km pokonujemy aż 350 m podejścia. Wg znaków powinniśmy dojść do celu w niewiele ponad godzinę, ale w rzeczywistości, po doliczeniu przystanków droga może nam zająć dużo więcej.

Polecana trasa do Chatki Puchatka: czarny + żółty szlak


Dużo spokojniejszy szlak prowadzi z Wetlinki Górnej – jest też dłuższy, zajmie nam ok. 2 godz, do pokonania 4 km i 500 m przewyższenia.

Czarne znaki rozpoczynają się przy przystanku PKS, jest tu też niewielka zatoczka, jednak lepiej zaparkować ciut dalej – przy kempingu (kilkadziesiąt metrów bitą drogą wzdłuż czarnego szlaku). Jest tu też punkt gastronomiczny, punkt sprzedaży biletów do BPN.
Początek szlaku to droga przez łąki – oczywiście z widokiem na cel naszej wędrówki. Dodatkowo towarzyszą nam małe tabliczki z ciekawostkami przyrodniczymi (to ścieżka edukacyjna). Po wejściu w las ścieżka wspina się powoli przecinając strumyki, mostki i wąwozy.
Po dojściu do skrzyżowania z żółtym szlakiem (ok. godzina od wejścia na szlak) zrobi się bardziej stromo (i tłoczno), ale to już ostatni, niedługi odcinek wspinaczki. Po ok. 45 min. dotrzemy do Chatki Puchatka.

Widoki z Chatki Puchatka na szeroką i długą Połoninę Wetlińską i okoliczne pasma zapraszają do ruszenia w dalszą drogę. Aż chce się iść i iść bez końca! Poczytajcie o naszej wędrówce grzbietem Połoniny Wetlińskiej!Do Chatki Puchatka możemy też wejść czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych (parking, punkt gastronomiczny, przystanek PKS) – trasa obliczona jest na ok. 1,5 godz., na dystansie 2,5 km pokonujemy 477 m przewyższenia. Jeśli je znacie ten szlak napiszcie koniecznie: w komentarzach lub na e-mail: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com

Autor: Marfusza
Data dodania:2019-07-28

Wiecej w regionie: Bieszczady


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus