face Z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze
Miejscowość: Poręba w pobliżu: Myślenice
Kraj: Polska  
Region:  Okolica Krakowa Małopolskie Beskidy-wschód

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Toaleta na trasie
Długość trasy: 9 km w jedną stronę
Czas przejścia: wg znaków 2,5 godz., nam z przystankami droga zajęła 4 godz. (w jedną stronę)

Do Poręby możemy dojechać samochodem (przez Myślenice i Trzemeśnię). Parking np. koło kościoła, lub busem – przystanek naprzeciwko szkoły.

Rozpoczynając wędrówkę musimy wrócić się kawałek w stronę Trzemeśni (chodnik przy drodze). Po chwili zielony szlak skręca w prawo, krótko idziemy przez łąkę i zaraz wchodzimy do lasu.Początek szlaku jest dość męczący, droga pnie się pod górę przez ok. 30-45 min. Za to cały czas jesteśmy w cieniu i wkrótce czeka nas miły leśny spacer grzbietem.O tym, że mozolna wspinaczka dobiega końca świadczą rozsypiska skalne, rozpadliny tworzące niewielkie skalne groty – możemy pofantazjować wspólnie kto też w nich mieszka: lis, wilk, a może jakiś leśny duszek?Grzbiet jest również zalesiony, jednak w prześwitach możemy oglądać piękne górskie widoki – zarówno w stronę Myślenic i Dobczyc, jak i na południe – nam udało się nawet dojrzeć łańcuch Tatr!

Kiedy grzbiet się kończy schodzimy na Suchą Polanę. Tu czeka na nas rozległa nasłoneczniona łąka, zadaszona wiata ze stołem i ławkami, miejsce na ognisko. Na pamiątkowej tablicy warto poczytać o stacjonujących tu oddziałach partyzanckich – to z nimi związane jest 10 głazów u podnóża Łysicy.
Łysina i Sucha Polana

Do schroniska Kudłacze możemy dojść stąd dwiema drogami: żółty szlak (dla ambitniejszych szlak przez Łysinę – podobno bardzo strome podejście, ale nie sprawdziliśmy), lub dalej zielonym szlakiem – tu też czeka nas kilka podejść, ale głównie droga wiedzie płasko i po około godzinie docieramy do schroniska.


zielony szlak z Suchej Polany na Kudłacze

Schronisko PTTK Kudłacze to kameralne miejsce, idealne dla rodzin z dziećmi.Bar serwuje proste dania – polecamy naleśniki i racuchy! Można też zamówić „zestaw ogniskowy” i własnoręcznie upiec kiełbasę. Na łące przed schroniskiem liczne ławeczki i stoliki, mały plac zabaw, a poza tym kury, kaczki i widok na góry! Po szerszą panoramę warto zejść kilkanaście metrów w dół czarnym szlakiem w stronę Pcimia ‒ tu czeka na nas łańcuch Tatr od południa i królująca nad okolicą sylwetka Babiej Góry na zachodzie.Powrót:
Żeby nie powtarzać tej samej trasy można wrócić do Poręby czerwonym szlakiem .

– krótszym, ale w dużej mierze asfaltowym, warto go wybrać jeśli zbliża się zmierzch – tu na pewno nie zabłądzimy.

Po średnio stromym zejściu leśnym żlebem (ok. 20-30 min) trafiamy na asfaltową drogę. Później na chwilę z niej schodzimy – szlak wiedzie bitą drogą przez szczyt Działek i po chwili łączy się z żółtym i zielonym. My wybieramy zielony i po przejściu przez łąkę trafiamy znowu na asfalt. Droga jest bardzo stroma z wieloma luźnymi kamykami, bez pobocza. Wiedzie obok domów i łąk. Do centrum Poręby idziemy nią ok. 30-40 min.
Autor: marfusza
Data dodania:2017-10-16


comments powered by Disqus
cancel