Pustynia Błędowska - dojazd, punkty widokowe, atrakcje

Miejscowość: 

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
Spis Treści

Pustynia Błędowska - największy w Polsce śródlądowy obszar lotnych piasków i wydm śródlądowych. Otoczony lasem teren Pustyni Błędowskiej zajmuje ok 33 km² (niecałe 10 km długości i 4 km szerokości). To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku! 

Pustynia Błędowska

Wycieczka na Pustynię Błędowską

Kiedy (chwilowo!) macie dość górskich wspinaczek, spacerów po lasach i parkach, zwiedzania zamków i muzeów wędrówka po pustyni będzie ciekawą odmianą. Nie jest to wprawdzie "morze piasku", które mamy przed oczami słysząc słowo "pustynia", a jednak nieograniczona, otwarta i dzika przestrzeń robi wrażenie!

Pustynia Błędowska

Jak dojechać i dojść na Pustynię Błędowską

Pustynia Błędowska leży między miejscowościami Błędów (na zachodzie, już w sąsiednim: śląskim województwie), a Klucze (na wschodzie) oraz Chechło - na północy. Od południa otaczają ją Lasy Błędowskie. Zalesiona Dolina Białej Przemszy oddziela południową część pustyni - dostępną dla turystów, od zamkniętej północnej (poligon wojskowy, zakaz wstępu).

Pustynia Błędowska - Róża Wiatrów

To najpopularniejsze, najlepiej zagospodarowane (...i najbardziej zatłoczone) wejście na Pustynię Błędowską.

Pustynia Błędowska, Róża Wiatrów, fot. Shizonek, źródło: Wikipedia

Wjazd znajduje się przy drodze z Bolesławia do miejscowości Klucze (ok 1 km przed Kluczami, 5 km od Bolesławia). Parking położony jest ok 200 m przed wejściem na pustynię. Znajdziemy tu drewniane pomosty, ławki, stoły, altanki i leżaki, poza tym food trucki, toalety toi-toi, a nawet stare działo przeciwlotnicze! Miejsce przystosowane dla wózków i osób niepełnosprawnych.

Inne parkingi przy Pustyni Błędowskiej

Jeśli chcemy uniknąć tłumu i zgiełku możemy wejść na Pustynię Błędowską od innej strony, np. z miejscowości Klucze.

Czubatka w Kluczach

Wzgórze Czubatka (Klucze, ul. Górna) to punkt widokowy, ale też parking, z którego na pustynię dojdziemy leśną ścieżką (ok 20 min.). Możemy się kierować wprost stromego zbocza ("stary żółty szlak", wąska ścieżka) lub szerszą i łagodniejszą leśną drogą, która schodzi ze wzgórza na północ.

Pustynia Błędowska: żółty szlak z Czubatki

Kiedy leśną drogą dojdziemy do skrzyżowania ścieżek na dole trzeba kierować się w lewo szlakiem rowerowym, a następnie skręcić w prawo i przez brzozowy lasek dojść na piaski pustyni (nieliczne oznaczenia żółtego szlaku).

Pustynia Błędowska. Żółty szlak: Czubatka, Klucze - Błędów

Żółty szlak z Błędowa

To będzie dłuższy spacer przez las - ok 1 godz.od przystanku PKS Błędów Szkoła do terenu piasków. W Błędowie brak wyznaczonego parkingu dla turystów.

Spacer po Pustyni Błędowskiej

Przez Pustynię Błędowską przechodzi żółty szlak turystyczny Błędów - Klucze oraz  ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi, jednak tak na prawdę trasę wędrówki wyznaczamy sobie sami: spacerujemy i biegamy dokąd tylko oczy i nogi poniosą! Jaka to miła odmiana po wycieczkach, gdzie nie możemy zbaczać z wytyczonych szlaków i pilnować trasy, żeby się nie zgubić. Tu cały teren mamy otwarty i widoczny "jak na dłoni".

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska - atrakcje i punkty widokowe

Piasek, księżycowe widoki, nieograniczone pole do zabawy i wędrówek. Coś jeszcze?

Na pustyni napotkacie też kilka tablic przyrodniczych...

Pustynia Błędowska. Przyrodnicze tablice informacyjne

i drewniane platformy:

Pustynia Błędowska - drewniany podest widokowo-piknikowy

W rejonie Róży Wiatrów - stare działa przeciwlotnicze i schrony wojskowe (południowa część).

Jak duża jest pustynia warto zobaczyć z punktów widokowych: najlepiej z Wzgórza Czubatka na wschodnim krańcu pustyni w Kluczach (wieża nie jest udostępniona dla turystów, ale z platformy też roztacza się piękny widok):

Pustynia Błędowska - Wzgórze Czubatka, Klucze
Pustynia Błędowska - Wzgórze Czubatka, Klucze

Punkt widokowy Dąbrówka, Chechło

Inny punkt widokowy na pustynię znajduje się też na północy - to Dąbrówka w Chechle (ul. Kluczewska). Stąd zobaczymy zamknięty, wojskowy teren Pustyni Błędowskiej. Niestety tu nie możemy zejść na jej teren (zakaz wstępu na poligon). Za to czasami możemy poobserwować ćwiczenia, manewry, skoki spadochronowe lub specjalne pokazy wojskowe.

Pustynia Błędowska - informacje praktyczne

  • Toalety toi-toi i sezonowe punkty gastronomiczne (food trucki) przy Róży Wiatrów (południowa część pustyni).
  • Parkingi i punkty widokowe: Róża Wiatrów, Czubatka (Klucze, ul. Górna), Dąbrówka (Chechło, ul. Kluczewska; bez wejścia na pustynię)
  • dojazd PKS/BUS - Klucze (PKS, żółty szlak ok 40 min.) lub Błędów (przystanek Błędów Szkoła + żółty szlak ok 1 godz.) 

Pustynia Błędowska z wózkiem?

To możliwe, ale tylko przy Róży Wiatrów. Po samym terenie z uwagi na luźny piasek będzie trudno poruszać się wózkiem - chyba, że na bardzo dużych kołach...

Pustynia Błędowska, Róża Wiatrów widziana ze środka pustyni

Jak powstała Pustynia Błędowska - legenda

Skąd się wzięła Pustynia Błędowska? Jej powstanie ma związek ze srebrnymi skarbami z okolicy...

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Ciekawi jesteście skąd się wzięła Pustynia Błędowska?Jej piaski to pozostałości epoki lodowcowej. Później jednak znajdow ...

PS. To miejsce włączyliśmy do artykułu "10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa". Poznajcie pozostałe z nich!

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa

Szukacie pomysłu na wypad poza miasto? Najlepiej niedaleko, by nie spędzać wiele czasu w samochodzie? Sprawdźcie, czy tu już byliście: ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel