face Cinque Terre (Włochy)
Miejscowości:  w pobliżu: Piza
Kraj: Włochy  region: 
Region: 

Cinqua Terre (w tłumaczeniu Pięć Ziem) to 5 malowniczo położonych małych włoskich miasteczek zawieszonych jakby na stromych skałach, przy morzu: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Stanowią one wraz z miejscowością Portovenere i archipelagiem 3 wysp – Palmaria, Tino i Tinetto park narodowy.

Miejsce znajduje się około 80 km od Pizy.

JAK DOJECHAĆ?

Samolotem mamy do wyboru dwa lotniska Piza i Mediolan (Bergamo). Najbliżej jest z Pizy - mamy stąd bezpośrednie połączenie kolejowe do miast: La Spezia lub Levanto znajdujących się tuż przy granicy parku. Lotnisko w Pizie położone jest ok. 20 minut pieszo od dworca kolejowego. Dojazd jest więc bardzo dobry.

Z lotniska przy Mediolanie (Bergamo) musimy dojechać autobusem do samego Mediolanu, stamtąd dojeżdżamy pociągiem do Genui, skąd mamy już bezpośrednie połączenia z Levanto i La Spezia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na pociągi odpowiadające naszym intercity bilety warto kupić wcześniej, gdyż są wtedy dużo tańsze (nawet o połowę ceny). Czas zakupu biletów nie ma znaczenia w przypadku pociągów osobowych. Pamiętajmy, by przed wejściem do pociągu skasować zakupiony wcześniej bilet! Kasowniki znajdują się na dworcu lub peronach, bilet nieskasowany jest nieważny! Nie dotyczy to biletów zakupionych przez internet.

Pomiędzy miasteczkami możemy poruszać się pociągiem lub statkiem.

W samych miasteczkach ceny noclegów są dość wygórowane. Dużo korzystniej cenowo wypadają noclegi w dwóch sąsiadujących z parkiem miastach Levanto (opis miasteczka poniżej) i La Spezia. Pomiędzy tymi miastami są bardzo częste połączenia kolejowe rozwożące ludzi po parku.

Chcąc korzystać ze znajdujących się w parku szlaków (wejście na teren parku jest płatne) oraz połączeń kolejowych warto zastanowić się nad zakupem Cinque Terre Card.

Cinque Terre Card daje nam możliwość bezpłatnego korzystania z linii autobusowych (każde miasteczko ma swoją linię, która rozwozi ludzi po głównych miejscach, np. wysiadając na stacji kolejowej w Corniglii żeby dojść do miasta musimy pokonać ok. 377 schodów, spod stacji ok. 5 min. po odjeździe pociągu odjeżdża autobus dowożący ludzi do miasta).

W sezonie panuje tu straszny ścisk i tłum, jeśli więc macie możliwość polecam wybranie się tu poza wakacjami.

TRASY PIESZE, TREKKING:

Wszystkie miasteczka łączą trasy piesze. Najłatwiejsza z nich Riomaggiore - Manarola to tzw. Ścieżka Miłości. Jest ona dostępna dla wózków i osób niepełnosprawnych. Długość trasy to 900m. Niestety z powodu osuwiska do 2021 udostępniona jest jedynie połowa szlaku od Manaroli - druga część jest zamknięta.

Pozostałe trasy w Cinque Terre to trasy terenowe i choć widoki są bajeczne, a odległości wydają się niewielkie (np. 3 km) - musimy liczyć się z pokonywaniem dużej różnicy wysokości – najpierw podejście w górę, a potem zejście w dół do miasta (zwykle są to różnice rzędu 300-400 m).

Nam udało się zrealizować jedną z tras - podobno tą z łatwiejszych (Corniglia - Vernazza, opis niżej), a i tak nie było łatwo. W wielu przewodnikach trasa opisana była jako łatwa i rzeczywiście przejście nią nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności – nie ma tu łańcuchów, niebezpiecznych przejść itp. Ścieżka jest szeroka, wchodzimy po kamiennych schodkach jednak biorąc pod uwagę różnice wysokości była dość wyczerpująca. I choć widoki warte były wysiłku trzeba mieć na uwadze, że trasy w tym rejonie to nie są trasy na rodzinny, rekreacyjny spacer.

Jeśli szukacie rodzinnych wyzwań, lubicie górskie wędrówki to nie będziecie zawiedzeni i poziom trudności was nie zaskoczy, jednak czytając w przewodniku opis łatwa wiele osób spodziewa się raczej spacerowej alejki, szlaku o niewielkim nachyleniu - tutaj mamy mozolne wspinanie się pod górę, a następnie zejście w dół - są to już szlaki wymagające pewnej kondycji, przyzwyczajenia do górskich wycieczek.

Niektóre trasy łączące miasteczka z powodu np. osunięć mogą być tymczasowo zamykane. W punktach informacji, które znajdują się na każdym dworcu kolejowym znajdziemy bezpłatną mapę szlaków oraz informację o stanie trasy.

Jeśli planujecie piesze wędrówki w lecie nie zapomnijcie o wodzie, kapeluszu i kremie z filtrem UV!

CORNIGILIA - VERNAZZA

Różnica poziomów: ok. 220m

dystans: ok 3,5 km

czas. ok 1,5 - 2h

Wysiadając na stacji kolejowej w Corniglii do miasteczka mamy 377 stopni w górę. Można tu skorzystać z dowożącego ludzi autobusu.

Podobno jest to jedna z łatwiejszych tras. Po ominięciu Corniglii szlak dalej prowadzić nas będzie mocno w górę - przez gaje oliwne, często ścieżka będzie odsłonięta z pięknym widokiem na liguryjskie wybrzeże i położoną w dolę Vernazzę. Trasa nie przysparza żadnych trudności technicznych - ścieżka jest na tyle szeroka, że idąc możemy trzymać dziecko za rękę, podejścia po schodach. Na ścieżkę więc spokojnie możemy zabrać chociażby przedszkolaka - jeśli wiemy, że wchodząc jest w stanie pokonać tak dużą różnicę wysokości. Po zdjęciach możecie ocenić jak wysoko trzeba wejść (pamiętajcie, że startujemy z poziomu morza). Oczywiście widoki piękne i warto się pomęczyć.

Widok z trasy na położoną w dole linię kolejową łączącą miasteczka Cinque Terre
Na szlaku Corngilia-Vernazza
Szlak Corngilia-Vernazza
Szlak Corngilia-Vernazza
Zejście do Vernazzy i charakterystyczna średniowieczna wieża Belforte - symbol miasteczka
Vernazza
Vernazza

LEVANTO - BONASOLA - FRAMURA

dystans: ok. 6 km

różnica poziomów: trasa płaska, bez nachyleń terenu

To asfaltowa trasa rowerowo-wózkowa wiodąca przez opuszczone tunele kolejowe. W Levanto w sezonie możliwość wypożyczenia roweru.

Droga często wychodzi z tunelu na otwartą przestrzeń. Naprawdę niesamowita trasa, zwłaszcza na niepogodę lub ostre słońce. My byliśmy w lutym 2017 r. i zamknięto ją na czas remontu dosłownie dzień po tym jak zdążyliśmy ją zobaczyć. Niestety nie wiemy czy aktualnie jest dostępna. Levanto - Sant'Antonio di Mesco - Monterosso (pierwsze od strony Levanto miasteczko parku Cinque Terre) Długość trasy około 8 km Szlak idzie w górę na wysokość 300m (półwysep Mesco), a następnie schodzimy nad poziom morza do miasteczka Monterosso. Część szlaku prowadzi lasem.

Deptak w Levanto
Deptak w Levanto
Plaża i deptak w Levanto klikając w mapę powiększysz zdjęcie

LEVANTO

To niewielkie miasteczko położone przy granicy parku. Jest tu rozległa plaża Ceny noclegów są tu dużo bardziej przystępne niż w miasteczkach Cinque Terre, a dojazd do parku jest bardzo dobry (częste połączenia kolejowe).

Z Levanto prowadzi trasa tunelami oraz szlak do pierwszego (od strony Lewanto) miasteczka parku Cinque Terre - Monterosso. Znajduje się tu też piękny, położony na wzgórzu kamienny kościółek.

Plaża i deptak w Levanto
Plaża i deptak w Levanto
Plaża i deptak w Levanto
Plaża i deptak w Levanto
Włoski "Giewont", Levanto
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel