Zwiedzanie Warszawy z dziećmi - poznajemy zabytki i historię

Miejscowość: Warszawa
max 113 m min 77 m
straighten 3.4km
timer 59min
north_east 54m
south_east 20m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie

Może będziecie w Warszawie tylko przejazdem, może macie do dyspozycji tylko jedno popołudnie, lub chociaż kilka godzin i chcecie dziecku „coś pokazać” – tylko co?

Zwiedzanie Warszawy z Dworca Centralnego

Trasę zaczynamy pod Pałacem Kultury i Nauki (tuż przy Dworcu Centralnym), przechodzimy przez Stare Miasto, kończymy na nadwiślańskiej plaży. Trasa spod Dworca Centralnego do Zamku Królewskiego to ok 3 kilometrowy spacer, jeśli mamy nieco więcej czasu możemy podejść nad Wisłę, a nawet na plażę! Nasz spacer to „cofanie się w czasie” – od szklanych wieżowców, przez Pałac Prezydencki, Zamek Królewski i Rynek Starego Miasta dotrzemy „tam, gdzie wszystko się zaczęło”, czyli nad Wisłę.

Pałac Kultury i Nauki oraz warszawskie wieżowce

To współczesna historia Warszawy. Pokazuje nam, jak rozwija się miasto. Wieżowce zwane też drapaczami chmur to ok. 30 najwyższych budynków - są to najwyższe budowle w Polsce, ale warto wiedzieć, że Warszawa jest również jednym z najwyższych miast Europy po Moskwie, Frankfurcie nad Menem i Londynie.

Wieżowce w Warszawie

Ogród Saski i Grób Nieznanego Żołnierza

Podziwiając panoramę wysokiej zabudowy kierujemy się w stronę Ogrodu Saskiego. Jest to przyjemny, rozległy park z zacienionymi alejkami i placem zabaw. Znajduje się tu fontanna i wyjście na Plac Saski z Grobem Nieznanego Żołnierza - miejscem upamiętniającym żołnierzy poległych w obronie kraju. Przy grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa. Warto tu zwrócić uwagę, że zabudowa nad Grobem Nieznanego Żołnierza to ocalały fragment Pałacu saskiego, który podczas wojny został zniszczony. Według niektórych hipotez fragment ten przetrwał dlatego, że biorący udział w akcji wysadzania pałacu niemiecki żołnierz nie włożył dynamitu w przygotowane wcześniej otwory w tej części budowli z szacunku dla spoczywającego w grobie bezimiennego  polskiego żołnierza.

Grób Nieznanego Żołnierza i fragment Pałacu Saskiego

Pałac Prezydencki

W Pałacu Prezydenckim mieszka najprawdziwszy Prezydent Polski – przyjrzyjcie się dokładnie, może pomacha wam z okna?

Pałac Prezydencki

Zamek Królewski w Warszawie

Zanim na czele państwa stanął prezydent krajem rządzili królowie, którzy mieszkali właśnie w Zamku Królewskim. Możemy tu zobaczyć ich komnaty, czyli wystawne pokoje w których mieszkali. Prawdopodobnie na decyzję króla o przeniesieniu rezydencji z Krakowa do Warszawy (bo wcześniej stolicą Polski i siedzibą królów był Kraków) wpłynął pożar Zamku na Wawelu. Od tej pory Warszawa stała się najważniejszym miastem Rzeczypospolitej.

Kolumna króla Zygmunta III Wazy

To właśnie król Zygmunt III Waza podjął decyzje o przeniesieniu rezydencji królewskiej z Krakowa do Warszawy, czyniąc z Warszawy stolicę kraju. Przeprowadzka trwała wiele lat. Dwór wraz z dobytkiem przewożono barkami rzeką Wisłą. Nikt wówczas nie traktował tego jako zmianę "stolicy", termin "stolicy" nawet wtedy nie istniał. Władcy często przemieszali się po kraju, wyjeżdżali i wracali. Ani król, ani jego dwór, ani poddani, nikt nie spodziewał się, że już więcej żaden polski władca nie zamieszka na stałe na Wawelu.

Zamek Królewski i kolumna Zygmunta III Wazy

Mury obronne i Barbakan

Barbakan i mury miejskie broniły Warszawy przed najeźdźcami. Dodatkowo przed murem znajdowała się fosa wypełniona wodą. Poszukajcie w otworów strzelniczych, z których mieszkańcy mogli strzelać do napastników.

Mury Obronne Warszawa - spacer murami miasta

łatwa
directions_walk child_friendly

Mury Obronne Warszawa - spacer murami miasta

max 104 m min 98 m
straighten 0.6km
timer 10min
north_east 13m
south_east 19m
Mury obronne Warszawa - Barbakan

Pomnik Warsa i Sawy

Na końcu murów obronnych możemy zobaczyć pomnik Warsa i Sawy - prastara legenda głosi, że to właśnie rybak Wars wraz ze swą żoną Sawą postawili przy Wiśle małą chatkę wokół której rozrosła się osada rybacka, którą od ich imienia nazwano Warszawą. Jeśli do dyspozycji macie jeszcze chwilę czasu warto podejść stąd na znajdujące się przy Wiśle bulwary, a nawet... popłynąć promem na pobliską plażę znajdującą się przy drugim brzegu!

Legenda o warszawskiej syrence

Legenda o warszawskiej syrence

Dawno temu nad brzegiem Wisły stała rybacka osada, a w głębinie rzeki mieszkały syreny. Często rybacy wracając z połowu ...

Pomnik Warsa i Sawy

Rynek Starego Miasta i pomnik Syrenki

Warszawska syrenka - pół kobieta, pół ryba to symbol miasta Warszawy. Na herbie Warszawy syrena widniała już od roku 1390 -  nie zawsze miała kobiecą postać, a był nawet czas, gdy posiadała błoniaste skrzydła i ogon! Wizerunek syrenki na przestrzeni wieków po prostu się zmieniał - na początku była to postać bardziej upoczwarzona, potworowata, ale zawsze trzymająca przy sobie miecz i tarczę. Legenda o warszawskiej syrence.

Pomnik Syrenki na Starym Mieście

Plaże w Warszawie

Wisła dla Warszawy faktycznie miała charakter szczególny - łączyła miasto z północą i południem. Gdy drogi lądowe były trudne do przebycia to właśnie Wisłą transportowano towary, pływały tu barki przewożące drewno. Przez wieki królowa polskich rzek stanowiła główną arterię komunikacyjną Polski. Niewiele osób kojarzy Warszawę z plażowaniem - a jednak! Przy bulwarach Wisły mamy wiele plaż i to całkiem niedaleko Starego Miasta! Do jednej dopłyniemy promem, którego przystanek znajduje się przy Bulwarach na Starym Mieście - to Praska Plaża Miejska, do drugiej od Starego Miasta dzieli nas 30 minutowy spacer bulwarami Wisły - to Plaża Żoliborz.

Praska Plaża Miejska - Warszawa

Praska Plaża Miejska - Warszawa

To położona najbliżej Starówki plaża miejska!Znajduje się po drugiej stronie Wisły patrząc od Starego Miasta. Kursuje na ...

Plaża Żoliborz

Plaża Żoliborz

Plaża na Żoliborzu w WarszawieBardzo ciekawa, zadbana, niewielka miejska plaża - jedna z najbliżej z położonych w  centr ...

Praska Plaża Miejska

Kolorowanki - warszawskie legendy 

Kto z nas nie lubi baśni i opowieści? Poznajcie z nami najsłynniejsze warszawskie legendy - możecie je wydrukować i pokolorować!

Kolorowanki dla dzieci - warszawskie legendy

Kolorowanki dla dzieci - warszawskie legendy

Kolorowanki warszawskie legendy dla dzieciPoznaj warszawskie legendy i pokoloruj je razem z nami! Poniżej seria kolorowa ...

Kolorowanka do wydruku Wars i Sawa z treścią legendy
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Warszawa


Wczytuję komentarze ...
cancel