Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka - tu kręcono opowieści z Narni!

Miejscowość: Szklarska Poreba w pobliżu: Jelenia Góra
max 843 m min 720 m
straighten 1.4km
timer 39min
north_east 123m
south_east 0m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
wc  Toaleta na trasie

Wodospad Kamieńczyka - tu kręcono opowieści z Narni!

Wodospad Kamieńczyka uznawany jest za najwyższy wodospad w polskich Sudetach - składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m . Za środkową kaskadą znajduje się grota, nazywana Złotą Jamą, sztucznie wykuta przez walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyt. Wodospad oraz strome ściany Wąwozu Kamieńczyka były jedną ze scenerii filmu Opowieści z Narni: Książę Kaspian.

  • dojście z parkingu przy tzw. Czeskiej Szosie do wodospadu zajmuje około 40 minut, droga jest kamienista, a końcowe podejście dość strome
  • Wodospad można podziwiać zarówno z góry, jak i z dołu: po uiszczeniu dodatkowej opłaty i założeniu plastikowego kasku schodzimy po wąskich, metalowych schodach do dolnej części wodospadu przez przez malowniczy Wąwóz Kamieńczyka. 

Przy górnej części wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka", w którym można napić się ciepłej herbaty i zjeść kiełbaskę z grilla. 

Jak dojść do Wodospadu Kamieńczyka?

Trasa do wodospadu rozpoczyna się przy parkingu na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z Szosą Czeską - możemy tu dojechać samochodem lub dojść czerwonym szlakiem z centrum Szklarskiej Poręby.

Do trasy możemy dojść też szlakiem czarnym rozpoczynającym się pod stacją kolejki na Szrenicę - ta trasa jest naszym zdaniem przyjemniejsza, jest to leśna droga.

Trasa do wodospadu nie jest długa, jednak podejście jest dość strome, wyłożone kamieniami, które często są śliskie (nawet latem, zwłaszcza po deszczu). Bez względu na pogodę warto więc ubrać dziecku sztywne buty nad kostkę (górskie).

Podejście do Wodospadu Kamieńczyka

Wąwóz Kamieńczyk

Przy końcowym fragmencie podejścia mamy oznaczone strzałką zejście do wąwozu.  Możemy najpierw zobaczyć wodospad z góry, a następnie w drodze powrotnej wejść do wąwozu lub na odwrót. Z racji tego, że na górze było schronisko i możliwość posiłku wybraliśmy opcję drugą - czyli najpierw zeszliśmy do wąwozu, gdzie można zobaczyć wodospad od dołu, w całej okazałości, a następnie kontynuowaliśmy podejście do góry, do schroniska.

Trasa wąwozem prowadzi nas do miejsca u stóp wodospadu. Jest to bardzo atrakcyjna część wyprawy - zwłaszcza dla dzieci. W specjalnej budce otrzymujemy kaski (podobno zdarzało się, że żartownisie z góry rzucali w dół kamykami), a następnie idziemy po metalowych, wąskich, stromych schodach zazwyczaj mijając się z osobami, które wracają (powrót jest tą samą drogą). Schody dodatkowo mogą być mokre i śliskie!

Dnem wąwozu idziemy po metalowych kratkach zawieszonych pomiędzy wysokimi skałami, w dole widać płynący potok.

Zejście do Wąwozu Kamieńczyka
Wąwóz Kamieńczyka
Wąwóz Kamieńczyka

Schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka"

W górnej części Wodospadu Kamieńczyka znajduje się schronisko i szałas, w którego wnętrzu oprócz drewnianych stołów i ławek znajduje się także wielkie palenisko – to idealne miejsce na plenerową imprezę i odpoczynek po spacerze. Z tarasu obok schroniska mamy widok z góry na wodospad. 

Chata z grillem

Wodospad Kamieńczyka zimą

  Zimą zamarznięta tafla wodospadu tworzy malownicze, lodowe kaskady i wygląda bajkowo! Wybierając się zimą pod wodospad Kamieńczyka pamiętajcie - choć trasa nie jest długa to podejście jest nieco pod górkę, po kamienistej drodze, czasem oblodzonej - zimową porą mogą więc przydać się raczki. Zejście do Wąwozu Kamieńczyka odbywa się po stromych, metalowych i wąskich stopniach - tu również może być ślisko. Dużym atutem trasy zimową porą jest tutejsze schronisko, w którym można się ogrzać, odpocząć, napić ciepłej herbaty.  

Wodospad Kamieńczyka zimą
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-01

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel