Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka

Miejscowość: Szklarska Poreba w pobliżu: Jelenia Góra
max 843 m min 720 m
straighten 1.4km
timer 39min
north_east 123m
south_east 0m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
wc  Toaleta na trasie

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach.

Trasa do wodospadu rozpoczyna się przy parkingu na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z Szosą Czeską (ok. pół godziny drogi od centrum Szklarskiej Poręby) - szlak czerwony.

Do trasy możemy dojść też szlakiem czarnym rozpoczynającym się pod stacją kolejki na Szrenicę - ta trasa jest naszym zdaniem przyjemniejsza, jest to leśna droga.

Alternatywą jest również trasa ze Szrenicy, jednak nią nie szliśmy.

Czas dojścia od parkingu na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza z Szosą Czeską ok. 30 min.

Trasa do wodospadu nie jest długa, jednak podejście jest dość strome, wyłożone kamieniami, które często są śliskie (nawet latem, zwłaszcza po deszczu). Bez względu na pogodę warto więc ubrać dziecku sztywne buty nad kostkę (górskie).

Przy końcowym fragmencie podejścia mamy oznaczone strzałką zejście do wąwozu. Trasa wąwozem kończy się w tym samym miejscu podejścia. Możemy więc najpierw zobaczyć wodospad z góry, a następnie w drodze powrotnej wejść do wąwozu lub na odwrót. Z racji tego, że na górze było schronisko i możliwość posiłku wybraliśmy opcję drugą - czyli najpierw zeszliśmy do wąwozu, gdzie można zobaczyć wodospad od dołu, w całej okazałości, a następnie kontynuowaliśmy podejście do góry, do schroniska.

Wąwóz Kamieńczyk

Trasa wąwozem prowadzi nas do miejsca u stóp wodospadu. Jest to bardzo atrakcyjna część wyprawy - zwłaszcza dla dzieci, jednak tez musimy bardzo uważać. W specjalnej budce otrzymujemy kaski (podobno zdarzało się, że żartownisie z góry rzucali w dół kamykami), a następnie idziemy po metalowych, wąskich, stromych schodach zazwyczaj mijając się z osobami, które wracają (powrót jest tą samą drogą). Schody dodatkowo mogą być mokre i śliskie!

Dnem wąwozu idziemy po metalowych kratkach zawieszonych pomiędzy wysokimi skałami, w dole widać płynący potok.

Małe "co nieco" i odpoczynek U szczytu wodospadu znajduje się schronisko, gdzie możemy odpocząć i coś przekąsić. Tuż obok schroniska drewniana chata z grillem, który obsługuje się samemu (sami podpiekamy sobie zakupioną w chacie kiełbaskę).

Podejście do wodospadu - dość strome i kamieniste

Zejście do wąwozu i wąwóz
Chata z grillem
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel