Śladami Tadeusza Kościuszki – spacer z zagadkami

Miejscowość: Kraków
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
wc  Toaleta na trasie

Dlaczego warto poznać Kraków podążając śladami Tadeusza Kościuszki?

Po pierwsze: to niezwykła postać, która na pewno Was nie raz zadziwi!
Po drugie: historii najlepiej uczyć się przez doświadczenie wszystkimi zmysłami: usłyszeć, ale i zobaczyć, dotknąć, poczuć, posmakować…
Po trzecie: dzięki naszym zagadkom do rozwiązania będzie to wspaniała zabawa!

Przedstawione poniżej miejsca możecie odwiedzić w dowolnej, odpowiadającej Wam kolejności. Zachęcamy do wydrukowania mapki oraz przeczytania e-book lub wysłuchania audiobooka)  Mały Tadek rusza śladami Tadeusza” >>> i zabawy z interaktywna prezentacją "Kim był Tadeusz Kościuszko?" >>> na portalu szpiedzywiedzy.pl >>>

Place zabaw znajdują się w Parku H. Jordana, w Parku im. T. Kościuszki przy Dworku Białoprądnickim oraz przy Kopcu Kościuszki. Z wózkiem wjedziemy wszędzie, poza Kopcem Kościuszki. Zakaz wprowadzania psów: Zamek Królewski na Wawelu, Kopiec Kościuszki oraz muzea. Dzień bezpłatnego wstępu do muzeów (Gmach Główny MNK, Sukiennice oraz Muzeum E. Hutten-Czapskiego): niedziela.

RYNEK GŁÓWNY I SUKIENNICE

Pamiątkowa tablica w pobliżu Wieży Ratuszowej pokazuje, gdzie rozpoczęło się powstanie, czyli bunt Polaków, którzy nie zgadzali się na podział ich kraju między silniejszych sąsiadów: Rosję, Prusy i Austrię. Powstanie, inaczej insurekcja to walka zbrojna, więc chyba powinno zacząć się od bitwy? Otóż nie – w tym wypadku było to całkiem spokojne, chociaż uroczyste wydarzenie.

Pewnego wiosennego przedpołudnia na Krakowskim Rynku zebrał się tłum mieszkańców miasta – zwabił ich tu dźwięk bijących dzwonów, który zawsze oznaczał, że wydarzy się coś niezwykłego. To przed nimi: mieszczanami, kupcami, wojskiem i duchownymi generał Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, że będzie walczył o wolność Polski oraz, że swojej władzy nie użyje w żadnym złym celu.

Zaraz potem naczelnik udał się do Ratusza oraz do Kościoła Mariackiego - co powiesz na to, gdyby przedtem zaprowadzić naczelnika na drugie śniadanie? Podobno bardzo lubił słodycze…

ZADANIE: Podaj nazwę najbliższej cukierni, gdzie Tadeusz Kościuszko mógłby kupić swoje ulubione pączki.



Po drugiej stronie Rynku, znajduje się Szara Kamienica. To tu mieścił się sztab, czyli główne biuro naczelnika powstania i jego współpracowników. W tym czasie w Warszawie nadal urzędował polski król, jednak prawdziwym centrum władzy zbuntowanego kraju było właśnie to miejsce.

Przy głównym wejściem do kamienicy zobaczysz dwie pamiątkowe tablice, ZADANIE: czy drugie, ważne wydarzenie związane z tym budynkiem miało miejsce przed czy po powstaniu kościuszkowskim?

Na wystawie stałej w Galerii Sztuki Polskiej XIX-w w Sukiennicach znajdziemy m.in. płótna Michała Stachowicza Przysięga Kościuszki oraz Kościuszko ratujący Polskę przed grobem, a także Sypanie kopca Kościuszki J. N. Bizańskiego oraz olbrzymie dzieło Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami.

ZADANIE: Na wszystkich prezentowanych obrazach naczelnik ma na sobie jeden powtarzający się element ubrania. Potrafisz poznać który?

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

T. Kościuszko zmarł daleko od Polski, w Szwajcarii. Mimo to pochowany został w podziemiach Katedry na Wawelu, obok polskich królów. O jego obecności na wawelskim wzgórzu przypomina pomnik, który wita gości zamku od strony ul. Podzamcze. Dyskusje o tym, gdzie w Krakowie ma stanąć pomnik ukochanego naczelnika trwały bardzo długo. Podobno cieszono się, że stanął on w końcu w takim niedostępnym miejscu – dzięki temu nie widać, że nie jest do końca udany…





W czasie okupacji hitlerowskiej pomnik został zniszczony. Na szczęście mieszkańcy Drezna, aby przeprosić za krzywdy wyrządzone Polsce przez naród niemiecki, zebrali pieniądze na jego odbudowę. Z

ADANIE: Przeczytaj pamiątkową tablicę i oblicz, jak długo Wawel czekał na powrót naczelnika?

MUZEUM IM. EMERYKA HUTTEN-CZAPSKIEGO, ul. Piłsudskiego 12

T. Kościuszko nie miał szczęścia do pieniędzy… Brakowało mu ich, żeby po studiach zatrudnić się w polskim wojsku, a o wypłatę wynagrodzenia za udział w wojnie w Ameryce musiał upominać się do końca życia…



W czasach, w których żył Tadeusz Kościuszko płacono metalowymi monetami. Po wybuchu powstania naczelnik polecił drukować „bilety skarbowe”, nazywane też „biletami powstańczymi”. Były to pierwsze polskie banknoty! Naczelnik chciał, aby służyły one ludziom do wymiany usług.

ZADANIE: Jakie nominały widnieją na powstańczych banknotach, prezentowanych w Muzeum?

Twórca pierwszych polskich banknotów w końcu sam się na nich znalazł!

ZADANIE: Czy Wasi rodzice lub dziadkowie pamiętają jaki nominał miał banknot z T. Kościuszką, który dawno temu nosili w portfelu? Portrety naczelnika pojawiły się na polskich złotych zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj.

ZADANIE: Policz ile papierów wartościowych z wizerunkiem bohatera znalazłeś w muzealnych gablotach.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE, Al. 3 Maja 1

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (Galeria Broń i Barwa w Polsce) znajdziemy kilka eksponatów związanych z Tadeuszem Kościuszką, np. pewien mebel – sprawdź jaki! Prezentowane są także wykonane przez niego przedmioty: tabakiera oraz puszka na tytoń. Okazuje się, że generał, poza wojowaniem zajmował się też rzeźbą w drewnie!



Czy powstanie to wyłącznie męska sprawa? O nie! Naczelnik Kościuszko bardzo liczył na pomoc kobiet, które np. tkały bandaże dla żołnierzy. Pewna kwestarka, czyli Pani, która zbierała pieniądze na rzecz powstania, nosiła piękne rękawiczki z białej skóry.

ZADANIE: Przyjrzyj się im dokładnie i zobacz na której dłoni właścicielka rękawiczek miała wizerunek T. Kościuszko, prawej czy lewej?

POLITECHNIKA KRAKOWSKA IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI, ul. Warszawska 24

To najlepsze miejsce, żeby przypomnieć sobie, że T. Kościuszko był nie tylko dowódcą wojskowym, ale także zdolnym inżynierem i architektem. Jak na patrona przystało nasz bohater ma swoje popiersie na terenie uczelni.

ZADANIE: Jaki wydział znajduje się za plecami inżyniera Kościuszki?





Niedaleko możesz zobaczyć model drewnianej budowli obronnej zaprojektowanej przez T. Kościuszkę.

ZADANIE: Ile armat można byłoby zmieścić w otworach strzelniczych?





Na ogrodzeniu od strony alei 29 Listopada możecie zobaczyć reliefowy plan umocnień Krakowa. Po wybuchu powstania naczelnik Tadeusz Kościuszko natychmiast rozpoczął pracę nad przygotowaniem obrony miasta, a mieszkańcy zabrali się za kopanie okopów i wałów – pozostałość jednego z nich to właśnie górka znajdująca się po drugiej stronie ogrodzenia! Plan jest dosyć schematyczny, ale może uda się Wam na nim znaleźć rzeki – Wisłę i Rudawę?

ZADANIE: Z okazji rocznicy jakiego wydarzenia go wykonano?

CENTRUM KULTURY DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI I PARK IM. T. KOŚCIUSZKI, ul. Papiernicza 2

Ponad dwieście lat temu Dworek Białoprądnicki i otaczające go zabudowania, należące do biskupa krakowskiego znajdowały się poza Krakowem, w miejscowości Prądnik. Zgodnie z tradycją to tu gromadziło się wojsko powstańcze, a Tadeusz Kościuszko spędził noc w budynku nazywanym „Zajazd Kościuszkowski”.

ZADANIE: Budynek jest ozdobiony jest pewną literą wzorowaną na piśmie bohatera, jaką?



Podobno Tadeusz Kościuszko wydawał rozkazy żołnierzom stojąc pod potężnym klonem, którego pień miał obwód 4,5 m! ZADANIE: Znajdź potężny buk przy zachodniej oficynie dworku i postaraj się zmierzyć jego obwód. Jeżeli nie masz przy sobie odpowiednich narzędzi spróbuj wykorzystać szerokość swoich ramion, sznurówkę lub patyk.

Czy wiecie, że naczelnik bardzo lubił przyrodę? W czasie powstania znalazł czas, żeby sadzić drzewa - nazywane potem „drzewami wolności” lub „drzewami Kościuszki”.

ZADANIE: Podaj nazwy przynajmniej 3 gatunków drzew, jakie rosną w otaczającym Dworek Białoprądnicki Parku im. T. Kościuszki. Ciekawe, czy któreś z nich pamięta powstańców i ich dowódcę? Jeżeli tak, to musiało być wtedy niewielką sadzonką…

PARK IM. H. JORDANA





T. Kościuszkę spotkasz też w galerii wybitnych Polaków w Parku im. H. Jordana. Popiersie przedstawiające naczelnika powstania zostało usunięte stąd przez hitlerowców. Pewien kamieniarz przyjął je w celu przerobienia na inny pomnik. W rzeczywistości ukrył je w magazynie, aby po zakończeniu wojny mogło bezpiecznie powrócić na swoje miejsce. Zapewne T. Kościuszko bardzo dobrze się tu czuje, bo sam także projektował parki! W najsłynniejszej amerykańskiej twierdzy West Point obok wojskowych umocnień stworzył… ogród romantyczny ze swoim ulubionym poidełkiem dla ptaków w środku.

ZADANIE: Podaj imiona i nazwiska sąsiadów T. Kościuszki w Parku im. H. Jordana, czy bohaterowie mogli się spotkać w rzeczywistości?

KOPIEC KOŚCIUSZKI

Na pomysł usypania tego niezniszczalnego pomnika wpadli mieszkańcy Krakowa niedługo po śmierci T. Kościuszki. W tym niezwykłym przedsięwzięciu uczestniczyli jednak nie tylko krakowianie, ale Polacy z całego kraju i z zagranicy: zbierali pieniądze i własnoręcznie łapali za łopaty i taczki!



Stojąc na szczycie kopca zwróć się w kierunku południowo-wschodnim. Daleko za horyzontem, prawie 16 tysięcy kilometrów stąd, wznosi się „Góra Kościuszki” – najwyższy szczyt Australii. Podobno wierzchołek góry przypomniał jej odkrywcy, P. E. Strzeleckiemu… krakowski kopiec Kościuszki! Z tego powodu, a przede wszystkim dla uczczenia naczelnika, w którego oddziałach walczył jego ojciec, odkrywca nadał mu właśnie taką nazwę.

ZADANIE: Jaki budynek lub miejsce rozpoznałeś patrząc ze szczytu kopca w stronę Góry Kościuszki?

U stóp Kopca znajduje się nowe Muzeum Kościuszkowskie z multimedialną ekspozycją "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny". To doskonałe zakończenie (lub początek!) wycieczki krakowskimi śladami Tadeusza Kościuszki!

Wystawa "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny"
ZADANIE: Ile guzików miał szkolny mundurek Tadeusza Kościuszki?

ZADANIE: Na wystawie figur woskowych urządzonej w austriackim forcie spotkasz samego naczelnika oraz kilku jego przyjaciół i towarzyszy walki, podaj ich imiona i nazwiska.


Mapki z rodzinną grą terenową o Tadeuszu Kościuszce:



Jeżeli chcecie się poznać więcej ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce przeczytajcie koniecznie nasz bezpłatny e-book (lub wysłuchajcie bezpłatny audiobook)

"Mały Tadek rusza śladami Tadeusza"



A może macie ochotę na wirtualną przygodę? Zobaczcie naszą interaktywną prezentację "Kim był Kościuszko?" >>>

szpiedzywiedzy.pl/kosciuszko >>>

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel