location_city Lukka
Państwo:  Włochy

Lukka to miasto we Włoszech niedaleko Pizy. Stare miasto otoczone jest tu murem obronnym. Ruch samochodowy jest w centrum mocno ograniczony – prawdopodobnie dostępny tylko dla mieszkańców. Wybierając się do Lukki samochodem musimy więc zostawić swój pojazd poza murami miasta (wewnątrz parkingi są dużo mniejsze).

Mocno ograniczony ruch samochodowy czyni Lukkę bardzo przyjaznym miastem do spacerowania – zarówno wzdłuż otaczających ją murów na których powstał zadrzewiony, szeroki deptak pieszo- rowerowy, jak i wąskimi uliczkami starego miasta.

Lukka to miasto katedr i kościelnych wież, a także wąskich uliczek. Zamiast zwiedzania Lukki z mapą w ręku polecam raczej beztroskie zagubienie się w ich labiryncie. Przy głównych uliczkach jest więcej turystów, wystarczy jednak chycnąć, gdzieś w boczny kąt, by cieszyć się spokojem i kameralnym nastrojem miasta.


Ciekawostki Zwiedzając włoskie kościoły często natkniemy się na symbol labiryntu. W Lucce znajdziemy go na jednej z kolumn przy wejściu do katedry San Martino. Jest to labirynt zaprojektowany przez Dedala dla pół byka Minotaura.


Mury obronne – otoczające Lukkę mury obronne to 4 km deptak wokół starego miasta. Znajdziemy tu kraniki z pitną wodą (wraz z miseczkami do napojenia czworonożnych pupili!), zacienione place zabaw, wypożyczalnie rowerów (także takich kilkuosobowych, rodzinnych).


Zwiedzając Lukkę nocą koniecznie przyjrzyjcie się ścianom budynków tuż przy zawieszonych na nich latarniach. Na pewno uda Wam się spotkać grasujących tu, przyczepionych do tynków małych mieszkańców – sympatyczne jaszczurki.

Autor: adelina
Data dodania:2018-02-15
comments powered by Disqus