SEZON na ODZNAKI!

Jak i po co zbierać pieczątki z wycieczek?

Przyznajmy szczerze: nic tak nie cieszy niż nagroda. Oczywiście najważniejszym ukoronowaniem wyprawy jest dotarcie do celu, jednak nie tylko najmłodsi, chcieliby czegoś jeszcze...

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD PIECZĄTKI
Pieczątka w książeczce to idealny pomysł na pamiątkę z wycieczki: bezpłatną, lekką i taką, która nie będzie się kurzyć na półce. W naszym przypadku przybijanie pieczątek w coraz bardziej sfatygowanych książeczkach to stały rytuał tuż po dojściu do górskiego schroniska (…no może zaraz po sprawdzeniu, czy w menu są pierogi z borówkami).

Kiedy i jak odebrać odznaki PTTK?

UWAGA – STYCZEŃ!

Kiedy książeczka wypełnia się pieczątkami i datami warto pomyśleć o czymś więcej – tj. odebraniu odpowiedniej odznaki PTTK. Pamiętajmy – styczeń kolejnego roku to ostatni miesiąc, kiedy możemy przekazać nasze książeczki do zweryfikowania punktów za rok poprzedni!

..to również najlepszy moment, żeby zacząć swoją przygodę z punktami i odznakami… i zaplanować rodzinne wycieczki!
Czy odznaki PTTK są tylko za górskie wycieczki?


Odznaki PTTK to nie tylko najpopularniejsze „GOTy”, zerknijcie tylko ile ich jest: dla kajakarzy, kolarzy, narciarzy, koniarzy, miłośników kolei lub np.jaskiń czy zabytkowych fortyfikacji Tu znajdziecie cały spis i regulaminy.Jakie odznaki PTTK dla dzieci?


Czy dana odznaka jest dostępna dla niepełnoletnich, lub od jakiego wieku nasze pociechy mogą się o nią starać najlepiej sprawdzić w regulaminie. Są też odznaki stworzone specjalnie dla dzieci, znajdziecie TU: odznaki PTTK dla dzieci. Najpopularniejsze z nich to np. Dziecięca odznaka Turystyczna PTTK (do 10 r. ż.) – REGULAMIN czy Odznaka turystyczna Disney i PTTK (do 12 r. ż.) - REGULAMIN (w obu przypadkach wystarczą 4 opisane wycieczki w co najmniej 2 różnych dyscyplinach, np. piesza nizinna i górska, rowerowa, kajakowa, kajakowa, narciarska, żeglarska, samochodowo-rowerowa, książeczka może mieć dowolną formę).

Nasze ulubione to Górskie Odznaki Turystyczne „W Góry” dla dzieci w wieku 5-7 lat (dostępne stopnie brązowy, srebrny i złoty), a po ukończeniu 7 lat możemy już pracować na „dorosły GOT”! ( REGULAMIN odznaki "W góry" i GOT). Tu korzystamy już z klasycznej książeczki. Opisujemy trasę i sami podliczamy i wpisujemy punkty, korzystając np. z kalkulatora na stronie mapa-turystyczna.pl. Ogólna zasada jest taka, że otrzymujemy 1 pkt. za pokonanie podejścia o różnicy wzniesień 100 m, oraz 1 pkt. za przejście odległości 1 km.

Czy do odznaki PTTK liczą się trasy "bez pieczątki"?

Tam gdzie się da zbieramy pieczątki (lub inne potwierdzenia) jeżeli jednak nie ma takiej możliwości – nie dyskwalifikuje nam to trasy! Opisujemy dokładnie przebieg trasy: punkt wyjścia, kolor szlaku, punkt do którego dotarliśmy i drogę powrotną.

Czy do odznak PTTK liczą się tylko szlaki na terenie Polski?

Celem odznaki jest popularyzacja ojczystych szlaków, ale nie tylko! Co ważne – liczą się też karpackie i sudeckie wędrówki odbyte na terenie przygranicznym u naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Słowaków i Ukraińców.

Nasze przykładowe wpisy w książeczkach GOT:

Życząc Wam mnóstwo satysfakcji z przebycia nizinnych i górskich tras prosimy: podzielcie się swoimi doświadczeniami, pochwalcie odznakami!

A może nam też opiszecie swoje trasy? Czekają nagrody: W POLSKĘ BEZ PLECAKA

Wczytuję komentarze ...
cancel