Obserwujemy KOMETĘ!

Lipcowe, nocne niebo odwiedziła w tym roku koleżanka z długim, jasnym, pyłowym warkoczem - kometa NEOWISE. Widoczna jest w całej Polsce i… wcale nie trzeba być jakimś nocnym Markiem - kometa pojawia się jeszcze przed zachodem słońca i jest widoczna całą noc, aż do rana.

Gdzie szukać komety?

Kometa znajduje się nad północnym horyzontem - wprawdzie jest widoczna gołym okiem, ale co tu kryć, wypatrzeć ją bez lornetki to naprawdę niełatwe zadanie. Kometa będzie widoczna na niebie prawdopodobnie do końca lipca, najbliżej Ziemi znajdzie się 23 lipca. Warto jednak się śpieszyć, gdyż oddala się od Słońca i jest coraz mniej jasna, a to znaczy, że najlepszy czas na obserwację jest właśnie TERAZ!

Co nieco o komecie  NEOWISE

Została odkryta w marcu tego roku - była wtedy tak słaba, że dostrzec ją mogły jedynie duże teleskopy profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Nie miała też wtedy świetlistego warkocza, który powstał dopiero, gdy znalazła się bliżej Słońca - pod wpływem ciepła i wiatru słonecznego. Jej jądro ma około 5 kilometrów i pokryte jest cząstkami, które powstały ok 4,6 miliarda lat temu, kiedy tworzył się Układ Słoneczny! Kolejny raz odwiedzi nas dopiero za około… 6748 lat, czyli mniej więcej w 8786 roku.

Kometa NEOWISE nad krakowskim niebem

Co nieco o kometach

Sercem każdej komety jest skalne jądro oraz zamrożone ciecze i gazy, takie jak woda, amoniak, cyjan czy metan. W miarę przybliżania się do Słońca zamrożone gazy zaczynają parować unosząc ze sobą również cząsteczki pyłów - wokół jądra komety tworzy się otoczka pyłowo-gazowa, zwana komą.

Gazowy warkocz

To właśnie warkocz komety stanowi o jej niezwykłym pięknie. Pojawia się, gdy kometa znajdzie się dostatecznie blisko Słońca. To wiatr słoneczny rozwiewa cząsteczki gazów niczym srebrzyste włosy. Długość warkocza może dochodzić nawet do wielu milionów kilometrów!

Kometa chudnie

Z każdym przelotem blisko Słońca kometa traci znaczną część swojej materii. W końcu, podczas któregoś przelotu, rozpadają się na kawałki.

 


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel