Dom Jana Matejki
Floriańska 15 (przy Rynku)
31-019 Kraków
placezobacz na mapie
call (12) 422 59 26     mnk.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Atrakcje dla dzieci
Stara kamienica przy ul. Floriańskiej to dom gdzie urodził się, żył i zmarł wybitny polski malarz XIX w. Jan Matejko. Stała ekspozycja tego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie ukazuje oryginalne wnętrza, meble i przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty związane z pracą malarza, w tym niektóre jego obrazy i szkice.

Przy wejściu wita nas ciekawa rzeźba L. Wyczółkowskiego Husarz na koniu dmący w róg, po zakupieniu biletu przechodzimy przez niewielki dziedziniec do domu malarza. Na pierwszym piętrze znajduje się jadalnia, a w niej portrety m.in. ojca malarza – Franciszka i żony Marii oraz drewniana kołyska. W salonie, którego wnętrze pozostało niezmienione od czasów J. Matejki gościł kiedyś cesarz Franciszek Józef. Możemy tu zobaczyć instrumenty ojca malarza (gitara, klarnet i flet), paletę Jana Matejki z autoportretami jego uczniów. Z salonem sąsiaduje sypialnia nazywana „pokojem pod gwiazdami” - sufit pokrywa gwiaździste niebo.

Na drugim piętrze możemy zobaczyć kopie korony i berła króla Kazimierza Wielkiego, projekty polichromii do Kościoła Mariackiego (ekran dotykowy) oraz wybrane prace J. Matejki – w tym Mikołaj Kopernik, Stańczyk udający ból zęba, Otrucie królowej Bony czy czule obejmujący się Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna.

Na trzecim piętrze znajduje się pracownia malarza. Możemy zobaczyć jego sztalugi, paletę, pędzle, skrzynkę z farbami, a także rekwizyty: manekin konia, zbroję rycerską, broń, a nawet narzędzia tortur. Na ekranie wyświetlane są fragmenty wielkich płócien J. Matejki, które możemy zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

Muzeum nie jest dostosowane do poruszania się z wózkiem – wąskie drzwi na dziedziniec, schody między piętrami bez windy.

W poniedziałki zamknięte. Pn. – Sb. 10-18, Nd. 10 - 16. W niedziele wstęp bezpłatny.

W oddziałach Muzeum Narodowego organizowane są niedzielne zajęcia dla starszych dzieci (4+) w ramach cyklu „Konik Muzealny”aktualny program. Istnieje też możliwość organizacji urodzin połączonych warsztatami – temat i forma do wyboru.

Zainteresowanych miejscami związanymi z J. Matejką zapraszamy również do odwiedzenia Dworku J. Matejki w Krzesławicach.

Autor: marfusza
Data dodania:2013-01-30

Wiecej w regionie: Kraków


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus