Pałac Biskupa E.Ciołka - oddział Muzeum Narodowego

Kanonicza 17 (u stóp Wawelu)
31-002 Kraków
call (12) 424 93 70    link mnk.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle  Atrakcje dla dzieci
W zabytkowej kamienicy – Pałacu Biskupa Erazma Ciołka mieści się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawy stałe to Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej (parter) i Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek(1. piętro). W piwnicach można zobaczyć ekspozycję Kraów na wyciągnięcie ręki. Rzeźba architektoniczna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród eksponatów sztuki cerkiewnej warto zwrócić uwagę najmłodszych na przedstawienie Sądu Ostatecznego (tuż przy wejściu), ikony Bożego Narodzenia – na niektórych zobaczymy też sceny z dzieciństwa Jezusa, wizerunki „prawdziwego” Św. Mikołaja, Św. Jerzego walczącego ze smokiem czy ikonę z Drabiną Jakubową. W ostatniej z sal – pełny ikonostas.

Znajdująca się w piwnicach wystawa rzeźby architektonicznej prezentuje oryginalne elementy lub ich gipsowe odlewy. Wiele eksponatów dostępnych jest do poznawania dotykowego przez osoby niewidome.

Po zwiedzaniu można odpocząć na zacisznym dziedzińcu z ławeczkami (wstęp wolny).

W muzeum znajdują się udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach: winda na pierwsze piętro, dwie windy przy stopniach między salami na 1 piętrze. Niestety schody bez podjazdów znajdują się przy wejściu do kasy i szatni, przy wejściu do klatki schodowej z windą i toaletą dla niepełnosprawnych. Aby wejść do sal na parterze oraz pomiędzy poszczególnymi salami (na parterze i piętrze) również trzeba pokonać kilka stopni.

W poniedziałki zamknięte. Pn. – Sb. 10-18, Nd. 10 - 16. W niedziele wstęp bezpłatny.

Najbliższy parking przy ul. Powiśle.

W oddziałach Muzeum Narodowego organizowane są zajęcia dla dzieci w różnym wieku – aktualny program. Istnieje też możliwość organizacji urodzin połączonych warsztatami – temat i forma do wyboru.Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel