Dzwon Zygmunt

Dzwon Zygmunta czy Dzwon Zygmunt?
Dzwon Zygmunt zwany jest też zwyczajowo Dzwonem Zygmunta, co nawiązuje do jego fundatora i imiennika: króla Zygmunta I Starego. Poprawna nazwa to jednak "Dzwon Zygmunt" - dzwony jak ludzie mają swoje imiona, urządza się im uroczysty chrzest (Zygmunta chrzczono 13 lipca 1521 r.).
Dzwon Zygmunt - zwiedzanie, bilety
Wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunt jest płatne - bilety kupujemy w kasie Katedry (to bilet łączony, uprawnia do zwiedzania także krypt królewskich oraz Muzeum Katedralnego).
Do Wieży Zygmuntowskiej i Dzwonu Zygmunt wchodzimy z wnętrza katedry, po lewej stronie od głównego wejścia do świątyni.

Zanim zaczniemy wspinać się na schody warto zatrzymać się przy reprodukcji obrazu Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 r." - zobaczymy tu samego króla Zygmunta I Starego z rodziną, a także jego słynnego błazna Stańczyka (oryginał obrazu w Muzeum Narodowym w Warszawie).
Przy obrazie znajduje się też pierwsze, niestety pęknięte serce dzwonu:

Wejście do Dzwonu Zygmunta
Do Dzwonu prowadzą drewniane schody, miejscami przejścia będą bardzo wąskie. Na szczęście ruch jest jednokierunkowy - nie trzeba się mijać ze schodzącymi z wieży.

Po drodze do Zygmunta oraz w czasie schodzenia z wieży zobaczymy też kilka innych dzwonów, często "starszych braci" Zygmunta.


Dzwon Zygmunt - fakty i ciekawostki
- Dzwon Zygmunt nie jest już największy w Polsce - w 1999 roku prześcignął go dzwon w Licheniu.
- Dzwon dzwoni ok. 30 razy w roku - w święta religijne i państwowe oraz ważne dla Krakowa i Polski momenty.
- Dzwon uruchamiają członkowie Bractwa Dzwonników Wawelskich (jednocześnie ok 8-12 osób), zawód jest przekazywany z ojca na syna.
- Podobno dotknięcie serca dzwonu spełnia życzenie (pomyślcie je w tajemnicy!).
- Zwróćcie uwagę, że drewniana konstrukcja na której wisi dzwon stoi osobno od murów wieży - chodzi o to, aby w czasie dzwonienia dzwonu drgania nie powodowały pękania ścian.
- Legendy o dzwonie Zygmunt mówią o tym, że została w nim stopiona srebrna zbroja króla Zygmunta, buławy hetmanów oraz pierścień matki ludwisarza. Podobno to jego dźwięk budzi rycerzy śpiących pod Giewontem oraz pochowanych na Wawelu królów Polski. Istniej też pewna "autentyczna legenda" - opowieść o małym psotnym Stasiu (przeczytacie ją poniżej).
Dzwon Zygmunt - punkt widokowy
Z Wieży Zygmuntowskiej rozpościera się piękny widok na Stare Miasto - czy rozpoznacie wszystkie wieże?

Opowieść o Dzwonie Zygmunt i Stasiu
Dawno temu w Krakowie mieszkał chłopczyk Staś. Tata Stasia był rzeźbiarzem i miał swoją pracownię tuż przy Wawelu, dlatego chłopczyk często bawił się na wawelskim wzgórzu. Pewnego dnia bawił się jak zwykle z kolegami i namówił ich by razem z nim weszli na dzwonnicę i dotknęli potężnego dzwonu. Chłopcy weszli na górę, a potem z wielkim wysiłkiem łapiąc za liny rozhuśtali dzwon. Usłyszawszy dźwięk dzwonu na wieży natychmiast pojawili się kościelni i skrzyczeli chłopców, szczególnie małego Stasia za takie psoty. "Na dźwięk dzwonu Zygmunta" - powiedzieli mu - "trzeba sobie zasłużyć!".
Tym chłopcem był Stanisław Wyspiański - znakomity artysta malarz i poeta. Podczas pogrzebu żegnało go właśnie bicie Dzwonu Zygmunt.
Dzwon, a także sam Wawel i Kraków możecie poznać z naszego interaktywnego rodzinnego przewodnika "Z obwarzankiem po Krakowie", który dostępny jest w formie aplikacja, a także do wydruku na domowej drukarce!
Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie" - interaktywny przewodnik dla dzieci


Kolorowanka do wydruku Dzwon Zygmunt
Przewodnik po Krakowie dla dzieci do wydruku (6 stron)

Więcej o Stanisławie Wyspiańskim możecie dowiedzieć się z naszego bezpłatnego e-booka "Staszkowa wyprawa śladami Stanisława"

Zobacz także:
Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

łatwa
Stare Miasto - śladami krakowskich legend

łatwa
Droga Królewska - zwiedzamy Kraków, poznajemy zabytki i historię
A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Kolorowanki krakowskie legendy
Pokoloruj i poznaj z nami Kraków! Dzięki naszym kolorowankom, łatwym do domowego wydruku, poznacie najważniejsze krakows ...
Data dodania: 2021-09-07