W czym tkwi TAJEMNICA KRAKOWSKICH POCZTÓWEK?

To nie będzie kolejna, modna opowieść detektywistyczna z dziecięcymi bohaterami!
To nie będzie kolejny przewodnik po Krakowie!
To nie będzie też kolejna nudna lektura edukacyjna!

W TAKIM RAZIE CO?Pierwszy rozdział może wprawić w niewielkie zakłopotanie młodszego czytelnika… Już na początku czeka go wyzwanie: poskładać w całość puzzle kilku planów czasowych: momentu, kiedy dzieci zostają same w obcym mieście, opowieści o początku i celu wycieczki, wspomnienia z młodości dziadka i jego niespodziewana choroba.

Dalsze rozdziały prowadzą nas chronologicznie śladami grupy bohaterów, tym razem to przed nimi staje zadanie rozwiązania zagadki. Czytelnik towarzyszy małym detektywom w poszukiwaniu cennej kolekcji starych pocztówek. Z uwagi na to, że akcja toczy się w Krakowie kolejne wskazówki prowadzą do wybranych zabytków i ciekawych miejsc w tym mieście.Co ważne: nie są to typowe, pocztówkowe miejsca. Pierwsze ślady znajdują się na Podgórzu, kolejne na Kazimierzu, a dopiero finał historii toczy się na Rynku Głównym i w jego okolicach. Kraków, który poznają bohaterowie książki (a wraz z nimi czytelnik) to miasto bliższe mieszkańcowi, czy częstemu bywalcowi, niż przeciętnemu turyście.

W wypowiedzi zarówno dziecięcych bohaterów, jak i spotykanych przez nich dorosłych przewodników, wpleciono wiele faktów i ciekawostek nt. odwiedzanych miejsc. Dzięki temu nie przerywają one akcji… i prawie niepostrzeżenie zapadają w pamięć czytelników!Reporterskiego charakteru dodają książce fotografiami rzeczywistych miejsc połączone z rysunkowymi sylwetkami bohaterów (być może już niektórym znanych z poprzednich części ich przygód przyjaciół z Olsztyna, np. Tajemnicy zaginionej kotki). Czytelnik nie ma wątpliwości, że opisane zabytki istnieją naprawdę, mimo, że bohaterowie i ich przygody to fikcja literacka.

Na wewnętrznych stronach okładki umieszczono plany miasta z zaznaczonymi miejscami odwiedzanymi przez bohaterów książki.

To wspaniała zachęta dla kilkuletnich Krakusów i dzieci wybierających się do Krakowa na wycieczkę, aby ruszyć na spacer śladami Kamy, Zuzy, Krzyśka i Wojtka!

Książka jest niewielka, lekka: w sam raz do plecaka!

Polecamy czytelnikom w wieku od ok.7/8 lat (narratorka ma 11 lat, towarzyszą jej koleżanka rówieśniczka oraz starszy i młodszy kolega)Tajemnica Krakowskich Pocztówek
Tekst: Beata Sarnowska
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo Skrzat, 2017

Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!

Więcej naszych ulubionych książek o Krakowie znajdziecie w artykule
Kraków dla krakusa i turysty
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel