O rycerzach śpiących pod Giewontem
Królująca nad Zakopanem góra Giewont swym kształtem przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Od dawna więc krążyła legenda o skarbie ukrytym w korytarzach tego górskiego masywu.

Kiedyś, dawno temu na polanach w okolicy Giewontu pasł swe owce młody juhas imieniem Kuba. On także słyszał od swego ojca opowieści o skarbie, który skrywa tajemniczo wyglądająca góra.

Kuba miał na polanie szałas, w którym spał, gdyż owce wypasa się codziennie przez całe lato.

Któregoś dnia jedna z owieczek Kuby zaginęła. Szukając jej doszedł do jednej z grot Giewntu. Podchodząc bliżej zauważył w gorcie rycerza opartego o trzymany w dłoni miecz.

Rycerz spojrzał na niego.
- Czy już nadszedł nasz czas zapytał?
- Nie, jeszcze nie nadszedł, ja tylko szukam swojej owieczki, która się zgubiła - odpowiedział zmieszany chłopak.
- Spójrz - powiedział wtedy rycerz do chłopca pokazując mu śpiących towarzyszy- Tutaj śpi nasze wojsko. Jeśli nasz kraj znajdzie sie w niebezpieczeństwie wojsko przebudzi się ze snu. A teraz chłopcze nie zakłócaj naszego spokoju. Twoja owieczka jest bezpieczna, znajdziesz ją przy wyjściu z jaskini.

Chłopiec opuścił grotę a przy wyjściu odnalazł zagubioną owieczkę, tak jak powiedział rycerz.

Po powrocie do domu chłopiec opowiedział o swej przygodzie ojcu. - Wiesz tato - powiedział - tam nie było rzadnego skarbu, tylko ci rycerze...
- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze a wolność chłopcze to największy skarb! Pamiętaj o tym!

Wczytuję komentarze ...
cancel