Z książką na biegun!

Nie tylko zimą (może np. również dla ochłodzenia dusznej atmosfery upalnego lata?) warto sięgnąć po książki, które przeniosą całą rodzinę za koło podbiegunowe! Jeśli nie macie ochoty wybierać się tak daleko polecamy też książki o zimie dla dzieci i rodziców!


Książeczka z naklejkami: Bieguny i ich niezwykli mieszkańcy, J. Styszyńska, wyd. Widnokrąg
Zabawa z nauką. Dziesiątki naklejek dają możliwość poznawania cech charakterystycznych każdego z opisywanych gatunków zwierząt, a jednocześnie tworzenia własnych „sowopingwinów”. Po wykorzystaniu naklejek (dają się odklejać, jednak nie w nieskończoność) książeczka pozostaje źródłem ciekawostek o mieszkańcach Antarktydy i Arktyki, nie tylko pingwinach i niedźwiedziach polarnych, ale i mniej popularnych: wilku polarnym, albatrosie czy słoniu morskim.


Seria Czytam Sobie, Fakty, poziom 1: „Wyprawa na biegun”, Rafał Witek, Egmont
Dla dzieci, które chcą samodzielnie przeczytać pierwszą książkę o mroźnej tematyce. Krótka opowieść o ekspedycji R. Amundsena, która dosłownie w kilkunastu zadaniach i prostych słowach przedstawia podstawowe informacje nt. historycznej wyprawy.


Wyprawa Shackletona, W.Grill, wyd. Krótkie Gatki
O ile "Wyprawa na biegun" R. Witka była wersją mini, tu mamy zdecydowane "maxi"! Zarówno pod względem rozmiaru książki (>A4), jak i treści oraz nagromadzenia faktów. W ponad 30 krótkich rozdziałach (właściwie odsłonach) przedstawiono przygotowania i przebieg historycznej wyprawy, która, mimo, że nie zakończyła się spektakularnym sukcesem, daje świadectwo wielkiej siły ducha bohaterów.


Nela mała reporterka: Nela na kole podbiegunowym, wyd. Burda NG Polska
Dziewięć rozdziałów i dziewięć przygód z arktycznymi zwierzętami w Finlandii i Grenlandii (ale również podróż lodołamaczem). W przystępnej formie pamiętnika z podróży dzieci poznają wiele ciekawostek (raczej ze świata zwierząt niż geografii). Opowieści towarzyszą liczne piękne fotografie, mapki i kody do krótkich filmików. Spodobało mi się wplecenie w treść krótkich dialogów po angielsku, które dodają autentyczności opowieści i jednocześnie mogą posłużyć jako zachęta do nauki języków obcych: w podróży bez ich znajomości ani rusz!


Anaruk i inne opowiadania, A i Cz. Centkiewiczowie, wyd. Nasza Księgarnia
Zbiór siedmiu opowieści słynnych polarników poleciłabym raczej starszym czytelnikom: ze względu na sposób narracji, niezbyt pospieszną akcję, słownictwo, a także poruszane tematy: ciężkie warunki, sytuacje zagrożenie życia bohaterów. Wyjątkiem jest króciutkie opowiadanie „Zaczarowana zagroda” – może się spodobać i starszym przedszkolakom, ale wtedy warto sięgnąć po wydanie z bogatszą szatą graficzną.


CO I JAK tom 19 Krąg polarny, J. Mallwitz, wyd. Atlas
Książka nie pierwszej młodości wydawniczej, ale według mnie jak dotąd najbardziej kompletny zbiór informacji nt. stref podbiegunowych. Najbardziej dociekliwi znajdą tu odpowiedzi na najróżniejsze pytania z dziedziny geografii, biologii, botaniki i etnografii. Krótkie i bardzo rzeczowe informacje zilustrowane są licznymi zdjęciami, rysunkami, schematami i przekrojami.

Bardzo się ucieszę, jeśli dodacie coś do mojej subiektywnej listy!
Koniecznie zajrzyjcie jeszcze na wpis o zimowych książkach dla dzieci i rodziców.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel