Choć trzy latka mam z rodzicami gram
Gry planszowe bawią, uczą, a przede wszystkim są doskonałym sposobem na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Jeśli myślimy, że gry planszowe zarezerwowane są dla tych już całkiem dużych, szkolnych dzieci - nic bardziej mylnego! W bogatej ofercie sklepów znajdziemy gry świetnie sprawdzające się już u dwu-trzylatków. Gry uczą koncentracji, skupienia - warto więc po nie sięgać już od najmłodszych lat!

Co na początek?

Jeśli dotychczas nasze dziecko nie zetknęło się z grą planszową nie warto od razu sięgać po drogie tytuły. Na początek proponowałabym zakup raczej tańszej, prostej gry - najlepiej w małym, poręcznym opakowaniu. Jeśli taka forma zabawy nie będzie dziecku odpowiadać (są dzieci, które zwyczajnie gier nie lubią i nie będą zainteresowane tego typu formą spędzania czasu, czasami do gier też dziecko musi dorosnąć, a kiedy - to już indywidualnie zależy od każdego malucha) będzie nam mniej szkoda wydanych pieniędzy, a na półce nie będzie kurzyć się duże pudło, z którym w zasadzie nie wiadomo co zrobić.

Jednak nie pomylcie kupowania taniej gry z kupowaniem byle czego, bez większego zastanowienia - często możemy zostać rozczarowani kiepską jakością i słaba grywalnością (jest dużo ciekawych tytułów w przystępnej, atrakcyjnej cenie, warto wcześniej ich poszukać). Gra, jak każdy zakup, również wymaga przemyślenia.

Jak więc stojąc przed sklepową półką wybrać tą właściwą?

No właśnie najlepiej nie wybierać jej przed sklepową półką, a o grze pomyśleć i poczytać dużo wcześniej - po przeczytaniu na forach opisów oraz opinii innych rodziców jesteśmy w stanie lepiej dopasować grę do upodobań naszego malucha oraz dokonać trafniejszego wyboru.

Pamiętajmy też, że gra nie jest zabawką, którą dziecko zajmie się samo. To raczej my sami musimy wprowadzić je w ten niezwykły świat wspólnej rozgrywki.

Co dla tych całkiem małych?

Ciekawą propozycję dla tych naj-najmłodszych graczy wprowadziło niedawno wydawnictwo EGMONT:

Ratuj Króliczki to gra, w której naszym zadaniem jest uratowanie uszatych przyjaciół przed zmoczeniem futerka - z prostymi zasadami poradzi sobie już dwulatek.

(Klikając w zdjęcia przejdziesz do bardziej szczegółowego opisu gry)A także "Kolorowe biedronki", którym pomagamy przystroić sie na bal kostiumowyU naszej córki rozpoczynającej swoje przygody z grami (czyli właśnie około 2-3 latki) najlepiej sprawdziły się:

Nogi stonogi wydawnictwa EGMONT, w które graliśmy na początku na bardzo okrojonych zasadach (wykorzystując jedną kostkę), jaki kolor bucików wypadł na kostce, takie dokładaliśmy budując swoją stonogę. Po kilku miesiącach zagraliśmy na normalnych zasadach. Gra więc rosła razem z dzieckiem - mała, poręczna była hitem wszelkich wyjazdów, czekania na posiłek w restauracji itp. Obecnie córka ma 7 lat i nadal chętnie po nią sięgamy. Pomimo prostych zasad gra uczy myślenia.Dzieci z Carcassonne REBEL - to bardzo ładnie wydana kafelkowa gra o prostych zasadach, idealnie nadająca się do wspólnej, rodzinnej rozgrywki.Wszelkiego rodzaju gry balansujące np. statek piratów GOKI - poza grą figurki mogą służyć jako klocki.Opowiem Ci mamo - tania, ale bardzo porządnie wykonana gra firmy Alexander (obrazki z bardzo grubego kartonu) - mamy kilka historyjek, zadaniem dziecka jest ułożenie obrazków we właściwej kolejności (1 historyjka składa się z 4 obrazków), a następnie opowiedzenie tego co działo się najpierw, a co było potem. Dziecko uczy się następstwa czasu, logicznego myślenia oraz wypowiadania się.

Fairy Tail - z wylosowanych wcześniej bohaterów i przedmiotów układamy własną bajkę. Gra ćwiczy wyobraźnie dziecka, umiejętność wypowiadania się. Doskonała jako wspólna gra rodzinna lub do indywidualnej zabawy rodzica z dzieckiem.Idziemy na zakupy - zasady wymyślamy sobie sami - mamy do dyspozycji koszyk, kartoniki z produktami oraz listę zakupów z rysunkami produktów a także opisami ich w kilku językach. Możemy więc grać rodzinnie od najmłodszych 2-3 latków sortujących produkty z listy aż po szkolne dzieci ćwiczące naukę słówek. U nas zakup gry był strzałem w dziesiątkę - zwłaszcza, że cena jest bardzo przystępna.comments powered by Disqus