Zielone Podgórze - śladem legend i opowieści

Miejscowość: Kraków
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
beach_access  Trasa w cieniu
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
train  Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie

Długość trasy: wersja z wózkiem – ok. 5 km; wersja bez wózka (ze skrótami) – ok. 4 km

Czas przejścia (bez dłuższych przystanków): wersja z wózkiem - ok. 2 godz., wersja bez wózka (ze skrótami) – ok. 1,5 godz. … jednak najlepiej zarezerwować sobie nawet cały dzień i zorganizować po drodze kilka pikników i przerw na zabawę!

Początek trasy: Spacer rozpoczynamy pod kopcem Kraka – jest tu niewielki parking dla zmotoryzowanych; możemy tu dojechać MPK – przystanek Podgórze SKA, (a nawet PKP – stacja Kraków Podgórze).

Do Kopca Kraka na Wzgórzu Lasoty – podchodzimy bitą drogą – szeroką, ale kamienistą (od ul. Wielickiej można dostać się tu pieszo-rowerową kładką). Na sam szczyt prowadzi wąska ścieżka – wózek trzeba zostawić na dole. Podziwiając panoramę Krakowa i jego części, którą zaraz zwiedzimy – Podgórza możemy opowiedzieć dzieciom skąd się wzięła nazwa Kraków, o legendarnym założycielu miasta – królu Kraku i jak za jego panowania pojawił się nad Wisłą Smok Wawelski.

Kopiec Kraka
Na szczycie Kopca Kraka

Schodzimy z kopca, przechodzimy kładką na drugą stronę ul. Powstańców Wielkopolskich, kierujemy się w stronę ul. Limanowskiego.

Kolejny ciekawy punkt to kapliczka „Bóg Ojciec”. Kiedyś ta figura oznaczała granicę miasta, powiedzenie „Za Bogiem Ojcem” oznaczało „bardzo daleko, za miastem”. Podobno „pod Bogiem Ojcem” umawiają się na spotkania zakochani i randka zawsze się wtedy udaje!

Od Boga Ojca idziemy kilkanaście metrów wzdłuż ul. Limanowskiego i skręcamy na plac zabaw pod górą Św. Benedykta tuż przed budynkiem szkoły.

Możemy tu chwilę odpocząć i zobaczyć ważny element historii Podgórza – fragment murów getta, w którym w czasie wojny hitlerowcy zamknęli krakowskich Żydów.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Podgórza (z wieloma atrakcjami dla dzieci oraz kawiarenką). Koniecznie trzeba tu zajrzeć – w ramach tego spaceru, lub osobnego wyjścia.

Muzeum Podgórza i kapliczka "Bóg Ojciec"

Z placu zabaw kierujemy się na łąkę przy forcie Św. Benedykta. Jeśli jesteśmy z wózkiem – wracamy na kładkę. Bez wózka możemy przejść ścieżką między Cmentarzem Podgórskim a fortem.

Na Górze Św. Benedykta zobaczymy fort nr 31 (niestety zamknięty), który kiedyś bronił granic miasta Krakowa. Takich fortów było dookoła miasta aż 60! Podobny fort był kiedyś m.in. dookoła kopca Kraka (został rozebrany).

Na wzgórzu znajduje się też najmniejszy kościółek w Krakowie – podobno jego historia sięga roku 1000! Na jego patrona wybrano Św. Benedykta, ponieważ jego święto przypada 21 marca. Poganie czcili wtedy święto równonocy wiosennej i księża chcieli zamienić te obchody nowym, chrześcijańskim świętem – imieninami Św. Benedykta. Kościółek jest otwierany zazwyczaj 21 marca oraz w święto Rękawki (wtorek po Wielkanocy).

Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce z Lasoty.

Ścieżka między kościołem św. Benedykta a ul. Tatrzańską

Spacerując bez wózka dziecięcego warto wejść na wąską ścieżkę przy kościółku i kierując się nią na zachód dojść aż do ul. Tatrzańskiej i najweselszych w Krakowie „Tęczowych schodów”.

Z wózkiem idziemy ul. A. Stawarza (i też od góry na schody możemy zajrzeć). Który z cytatów spodobał się Wam najbardziej?

Nasz kolejny zielony przystanek na Podgórzu to Park Bednarskiego , w którym znajduje się też niewielki plac zabaw. Z miejscem tym związane są legendy: o Panu Twardowskim i o tym skąd się wzięła nazwa Kraków.

Alejki w Parku Bednarskiego

Czy wiecie, że skałach pod parkiem mieściła się miejska lodownia? W czasach, kiedy nie było lodówek mieszkańcy Podgórza zbierali zimą lód z Wisły i zanosili go do jaskini pod obecnym parkiem Bednarskiego. Potem prze cały rok mogli tam w chłodzie przechowywać żywność – jak w lodówce! (przy ul. Zamoyskiego można znaleźć pamiątkową tablicę).

Idziemy przez park wzdłuż ul. Zamoyskiego, w kierunku ul. Krzemionki. Jeżeli nie jesteśmy z wózkiem możemy do niej zejść tuż przy skrzyżowaniu z ul. Zamoyskiego. Jeśli jesteśmy z wózkiem, idziemy dalej parkiem, szeroką bitą alejką. Kolejne zejście do ul. Krzemionki znajduje się za budynkiem IV LO. Jeśli tu nie damy rady zejść podchodzimy jeszcze kawałek prosto do siedziby TVP Kraków – tu schodzimy wygodnym chodnikiem do ul. Krzemionki a następnie w prawo do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego.

Dochodzimy do Plant im. F. Nowackiego. To kolejna okazja do odpoczynku w trakcie spaceru.

Będąc na plantach możemy podejść kilka metrów ul. I. Krasickiego – na domu z nr 7 znajduje się symboliczne przedstawieni Boga Ojca – oko w trójkącie. Pamiętacie postać Boga-Króla z początku wycieczki?

W pobliżu znajduje się bardzo przyjazna najmłodszym kinokawiarnia KIKA.

Z plant kierujemy się na bulwary wiślane – to ostatni teren zielony Podgórza, który odwiedzimy w trakcie naszej wycieczki. Możemy wstąpić na most Retmański nad ujściem Wilgi – jego nazwa pochodzi od retmana – starszego flisaka (flisacy zajmowali się transportowaniem towarów rzeką – zazwyczaj na tratwach). Bulwarem Podolskim dochodzimy do pieszo-rowerowej kładki o. Bernatka. Przed wejściem na kładkę warto podejść do pomnika Juliusza Leo i tablicy z herbem Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza – kiedyś samodzielnego miasta, dziś dzielnicy Krakowa. Znajduje się on na niewielkim skwerku niedaleko wejścia na kładkę.

Ostatni punkt spaceru to kładka o. Bernatka – możemy tu zobaczyć kolekcję ”kłódek miłości” poprzypinanych do barierki, często w ciekawych kształtach i z podpisanymi inicjałami lub imionami.

Kładka Bernatka

Zakochani przypinają je na znak swojej miłości, a klucz wrzucają do rzeki. Niestety, kiedy miłość się kończy aby usunąć kłódkę rozcinają metalową siatkę ogrodzenia… A czy pamiętacie gdzie dawniej spotykali się na randki zakochani z Podgórza?

Rynek Podgórski


Oczywiście Podgórze to o wiele więcej ciekawych miejsc: Rynek Podgórski (a tu kościół św. Józefa i słynna kamienica pod jelonkami), Plac Bohaterów Getta (z porzuconymi krzesłami-pomnikami i muzeum Apteka pod Orłem, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTECA (muzeum, kawiarnia, warsztaty dla dzieci), Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy pobliskie Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa3.

Do odkrywania tych i innych miejsc na pewno przyda się Wam przewodnik Podróże przez Podgórze. Przygodownik dla małych odkrywców (do nabycia w Muzeum Podgórza lub w sklepie internetowym Muzeum Historii Miasta Krakowa).

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel